لیست محصولات
آشنایی با ABS و بررسی منحنی کارایی گریدهای مختلف آن

آشنایی با ABS و بررسی منحنی کارایی گریدهای مختلف آن آکریلونیتریل بوتادین استایرن یا پلاستیک ABS یکی از سخت‌ترین و مفیدترین مواد پلاستیکی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلاستیک‌های ای بی اس مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارند و به دلیل هزینه کم، سرمایه گذاری هوشمندانه‌ای در طولانی مدت محسوب می‌شوند. ظرفیت اسمی تولید این نوع پلیمر در حال حاضر در حدود 11.6 میلیون تن در جهان است که این مقدار نشان دهنده تقاضای بالای بازار برای خرید انواع گرید ABS می‌باشد.

پلاستیک ABS چیست؟

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) یک پلیمر ترموپلاستیک و آمورف مات است که با هم پیوند دارند. این پلیمر از سه مونومر به شرح زیر تشکیل شده است:

آکریلونیتریل: یک مونومر مصنوعی است که از پروپیلن و آمونیاک تولید می‌شود. این جزء به مقاومت شیمیایی و پایداری حرارتی این پلیمر کمک می‌کند.

بوتادین: به عنوان محصول جانبی تولید اتیلن از کراکرهای بخار تولید می‌شود. این مونومر به پلیمر ABS چقرمگی و استحکام ضربه‌ای می‌بخشد.

استایرن: از هیدروژن زدایی اتیل بنزن تولید می‌شود. استحکام و قابلیت پردازش را برای این پلاستیک فراهم می‌کند.

تفاوت ترموپلاستیک در مقابل ترموست به نحوه واکنش آنها به گرما مربوط می‌شود. ترموپلاستیک‌ها در دمای خاصی ذوب می‌شوند. آنها را می‌توان تا نقطه ذوب خود گرم و سپس سرد کرد و دوباره گرم نمود، بدون اینکه تخریب قابل توجهی به خود ببینند. اما پلاستیک‌های ترموست را فقط می‌توان یک بار گرم کرد.

به جای سوختن، ترموپلاستیک‌هایی مانند آکریلونیتریل بوتادین استایرن ذوب می‌شوند. قابلیت ذوب شدن راحت به پلاستیک‌های ای بی اس اجازه می‌دهد تا به راحتی با روش تزریقی قالب گیری شوند و پس از آن مورد بازیافت قرار گیرند. ABS معمولاً از طریق فرآیند امولسیون پلیمریزه (پیوند مولکول‌های ریز مونومر) می‌شود.

اهمیت استفاده از پلاستیک ABS

پلیمر ای بی اس مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی فرسایشی یا اثرات فیزیکی دارد. ماشین ‌کاری این محصول بسیار ساده است و دمای ذوب پایینی دارد که استفاده از آن را در فرآیندهای تولید قالب ‌گیری تزریقی یا چاپ سه ‌بعدی روی دستگاه FDM آسان می‌کند. پلیمر ABS همچنین مقرون به صرفه است. این پلاستیک معمولاً در گرمای بالا استفاده نمی‌شود زیرا نقطه ذوب پایینی دارد.

پلاستیک ای بی اس به راحتی ماشینکاری، سنباده کاری، چسب و رنگ آمیزی می‌شود. این ویژگی باعث شده است تا به یک ماده عالی برای نمونه سازی (پروتوتایپ) تبدیل شود. همچنین می‌توانید با ای بی اس روکش‌های زیبایی تولید کنید و همچنین می‌توان آن را به راحتی رنگ کرد. همه این ویژگی‌ها باعث می‌شوند تا آکریلونیتریل بوتادین استایرن در بسیاری از کاربردها در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی‌های پلاستیک ABS

این پلاستیک نسبتاً ایمن است زیرا هیچگونه مواد سرطان‌زای شناخته‌ شده و هیچ اثر مضر سلامتی ندارد. گفته می‌شود، ای بی اس معمولا برای ایمپلنت‌های پزشکی مناسب نیست. این محصول از نظر ساختاری بسیار قوی است، به همین دلیل از آن در مواردی مانند محفظه دوربین و موارد مربوط به بسته بندی استفاده می‌شود. اگر به پلاستیکی کم‌هزینه، محکم و سفت نیاز دارید که به خوبی در برابر ضربه مقاومت کند، آکریلونیتریل بوتادین استایرن انتخاب خوبی است. از دیگر مشخصات پلیمر ABS می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت خوبی در برابر ضربه
 • مقاومت زیاد در برابر مواد شیمیایی و خورنده
 • مقاومت بسیار خوبی در برابر اسیدهای رقیق و قلیایی
 • مقاومت متوسط در برابر هیدروکربن‌های آلیفاتیک
 • مقاومت ضعیف در برابر هیدروکربن‌های آروماتیک، هیدروکربن‌های هالوژنه و الکل‌ها
 • استفاده در فرآیندهای تولید قالب تزریقی یا چاپ سه بعدی
 • شکل پذیری و مقاومت کششی خوب
 • قابلیت بالای ماشین کاری و سختی زیاد
 • پایداری ابعادی بالا (از نظر مکانیکی قوی و پایدار در طول زمان)
 • تولید گاز خنثی در هنگام سوختن
 • عایق بودن و جوش پذیری خوب
 • مقاومت در برابر سایش و کرنش

کاربرد پلیمر ABS

ABS علاوه بر کاربرد آن در تولید صفحه کلید کامپیوتر و اسباب بازی لِگو، معمولاً برای ساخت محافظ‌های پلاستیکی برای پریزهای دیواری و ابزارهای برقی استفاده می‌شود. معمولاً در زمینه خودرو نیز برای مواردی مانند آلیاژهای پلاستیکی و قطعات تزئینی داخلی خودرو کاربرد دارد. در صنعت ساختمان، اکریلونیتریل بوتادین استایرن در ساخت لوله‌ها و سازه‌های پلاستیکی به کار گرفته می‌شود.

همچنین این متریال در ساخت سرپوش‌های محافظ مانند کلاه ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیگر کاربردهای رایج پلیمر ترموپلاستیک ABS شامل چاپگر، جاروبرقی، ظروف آشپزخانه، فکس، آلات موسیقی و اسباب بازی‌های پلاستیکی است. اخیراً، این پلاستیک نقش کلیدی در ظهور پرینت سه بعدی ایفا کرده است. قطعات ای بی اس به راحتی در دسترس هستند و می‌توان آنها را برای ایجاد فرم و جلوه دلخواه قالب بندی کرد.

انواع گرید ABS

در بازار سه نوع گرید از پلیمر اکریلونیتریل بوتادین استایرن وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:

 • گرید مقاوم در برابر حرارت
 • گرید مقاوم در برابر ضربه
 • گرید عمومی تزریقی
 • در بررسی منحنی کارایی انواع گرید ABS می‌توان نتایج زیر را مشاهده کرد:
 • چقرمگی گرید مقاوم در برابر ضربه بیشتر از گرید عمومی است.
 • گرید مقاوم در برابر ضربه منعطف‌تر از گرید عمومی است.
 • گرید مقاوم در برابر ضربه نسبت به گرید عمومی ویسکوزیته کمتری دارد.
 • گرید مقاوم در برابر حرارت دارای چگالی بالاتری نسبت به گرید عمومی است.
 • گرید مقاوم در برابر حرارت مقاومت ضربه پذیری، انعطاف پذیری و استحکام کمتری نسبت به گرید عمومی دارد.

چرا صنایع به پلیمر ABS نیاز دارند؟

اقلام پلاستیکی اغلب از ABS نیز ساخته می‌شوند زیرا این پلیمر می‌تواند به خوبی در برابر باران، طوفان و باد مقاومت کند. با این حال، برای طولانی‌تر شدن عمر این پلاستیک در کاربردهای بیرونی، باید به اندازه کافی از اشعه ماوراء بنفش و قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی شدید محافظت شود. هزینه‌های تولید نسبتاً ارزان آکریلونیتریل بوتادین استایرن، امکان استفاده مقرون به صرفه از این متریال را برای تولید نمونه‌های اولیه و مدل‌های پلاستیکی فراهم می‌کند.

این پلیمر دارای رسانایی گرما و الکتریسیته کم است. همین ویژگی باعث شده تا برای محصولاتی که نیاز به حفاظت عایق الکتریکی دارند، مفید باشد. همچنین این پلاستیک مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه دارد و می‌تواند ضربه را به طور موثر و قابل اعتماد جذب کند.  ABSهمچنین می‌تواند آبکاری شود تا گزینه‌های کاربردی بیشتری را برای صنایع مختلف ارائه دهد.

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
پودر آنتی بلاک چیست؟

پودر آنتی بلاک چیست؟ چسبندگی سطح دو لایه ی فیلم مجاور یکدیگر بلاکینگ(Blocking)است. بلاکینگ بیشتر در مورد فیلم های پلی اتیلن و پرو پیلن مطرح می باشد. این پدیده ناشی از نیروهای واندروالسی موجود در نواحی بی نظم (آمورف)پلیمر در دو لایه ی فیلم است فیلم های پلی اتیلنی و پلی پروپیلنی، به صورت رل های چند تا چند صد کیلوگرمی به کمک فرایندهای فیلم دمشی (Film Blowing) و ریخته گری (Casting) تولید می شوند و سپس در واحدهای کانورتینگ به انواع لفاف و بسته بندی های تک لایه، چندلایه و چاپ شده تبدیل می شوند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که در حین باز کردن رل ها یا بسته بندی های تولید شده از این فیلم ها پیش می آید، نیاز به اعمال نیروی زیاد برای باز کردن رل و بسته بندی، و همچنین چسبیدن لایه های مجاور به یکدیگر است. این اتفاق در اصطلاح بلاکینگ (Blocking) نام دارد و در حقیقت میزان نیروی لازم برای جدا کردن دو لایه فیلم که روی یکدیگر قرار دارند را نشان می دهد متداولترین روش برای اضافه کردن , افزودن آنتی بلاک خالص به مذاب پلیمری است با درصد مشخص زمانی که فیلم در حال تولید است. روش دوم افزودن آنتی بلاک غلیظ

آنتی اکسیدانت چیست؟

افزودنی های پلیمری پیشرفته ای که از تخریب مواد در مرحله پردازش حرارتی جلوگیری می کند آنتی اکسیدان ها مانع خوداکسیاشی که هنگام واکنش پلیمرها با اکسیژن اتمسفر اتفاق می افتد، می شوند. تخریب هوازی به تدریج در دمای اتاق اتفاق می افتد ، اما تقریباً تمام پلیمرها هنگام پردازش در دمای بالا در معرض خطر اکسیداسیون حرارتی قرار دارند. آنتی اکسیدانت ها دارای دو نوع هستند،نوع اول معمولا با انتقال یک هیدروژن از OH یا NH به رادیکال آزاد سبب خنثی سازی آن می شوند از جمله آنها می توان به فنل های بازدارنده وآمین های آروماتیک اشاره کرد. نوع دوم این مواد شامل تیواسترها و فسفیت ها می شود که از طریق تخریب رادیکال های پراکسیدی به محافظت از پلیمر می پردازند

کربن بلک چیست؟

کربن سیاه یک ماده شیمیایی سیاه رنگ به ‌صورت پودر یا دانه است. این ماده با استفاده از فرایندهای کاملاً کنترل‌شده تولید می‌شود و حاوی بیش از 95٪ کربن خالص است که به طور گسترده ای در صنایع تولیدی مختلف به عنوان رنگدانه سیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی استال چیست؟

پلی استال که به عنوان رزین استیلیک نیز شناخته می‌شود، یک ماده پلاستیکی است که کاربردهای متعددی دارد و علیرغم مزایای بی‌شماری که در زندگی روزمره به ما می‌دهد، کمتر شناخته شده است. در این مقاله به بررسی کاربردها و مزایای این محصول پلیمری پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

پلی وینیل استات چیست؟

یکی از رزین هایی که به شکل محلول در آب استفاده ی فراوانی دارند و در انواع همو‌‌پلیمر و کو‌‌پلیمر موجود می‌باشد پلی وینیل استات(PVAC) است. در این مقاله به بررسی پلی وینیل استات و کاربردهای آن می پردازیم.

آشنایی با ABS و بررسی منحنی کارایی گریدهای مختلف آن

آکریلونیتریل بوتادین استایرن یا پلاستیک ABS یکی از سخت‌ترین و مفیدترین مواد پلاستیکی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلاستیک‌های ای بی اس مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارند و به دلیل هزینه کم، سرمایه گذاری هوشمندانه‌ای در طولانی مدت محسوب می‌شوند. ظرفیت اسمی تولید این نوع پلیمر در حال حاضر در حدود 11.6 میلیون تن در جهان است که این مقدار نشان دهنده تقاضای بالای بازار برای خرید انواع گرید ABS می‌باشد.

پلی آمید چیست؟

پلی آمیدها، به صورت گسترده‌ای در صنایع خودروسازی، حمل و نقل، برق و الکترونیک، نساجی، بسته‌بندی و تهیه محصولات خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از الیاف شیشه و اضافه کردن و افزایش استحکام در این مواد، از این مواد می توان به عنوان یک نقش جایگزین برای قطعات فلزی استفاده کرد. از نظر فنی، اصطلاح "پلی آمید" می تواند به انواع پارچه های ارگانیک مانند پشم و ابریشم نیز اشاره داشته باشد. در زبان شیمی، این اصطلاح به سادگی به مولکولی اشاره دارد که دارای پیوندهای آمیدی تکرار شونده است. با این حال، فقط شیمیدانان ابریشم و پشم را به عنوان پلی آمید می گویند و بقیه جهان این واژه را مترادف با نایلون می‌دانند.

اهمیت پوشش ضد حریق

حفاظت در برابر آتش یکی از دغدغه‌های اصلی مالکان است. هزاران آتش سوزی هر ساله رخ می‌دهند که منجر به صدمات جدی، تلفات جانی و میلیاردها خسارت مالی می‌شوند. اما یکی از بهترین راهکارهای حفاظتی در برابر آتش پوشش ضد حریق است. هنگامی که یک پوشش ضدحریق روی اعضای ساختمان اعمال می‌شود، این پوشش به مانند یک سپر در برابر آتش عمل می‌کند.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای
پلی تیز
چه طور می تونم کمکتون کنم؟