لیست محصولات

مستربچ سفید چه کاربردهایی دارد؟ کاربرد مستربچ سفید در صنایع مختلف بسیار گسترده است. عمده‌ترین کاربرد مستربچ سفید در صنایع تولید محصولات پلاستیکی است. علاوه بر این در صنایعی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع خودروسازی، حمل و نقل و … نیز کاربرد دارد. مستربچ سفید در اثر ترکیب دو رنگدانه کلسیم کربنات و دی اکسید تیتانیم یا تیتان در یک بستری پلیمری تولید می‌شود. پلیمر پایه مورد استفاده در تولید مستربچ‌های سفید، در بیشتر موارد پلی‌اتیلن است. با افزایش درصد رنگدانه تیتان می‌توان میزان پوشش‌دهی محصول نهایی را ارتقا داد و رنگ سفید بهتری را بدست آورد. علاوه بر آن حضور دی اکسید تیتانیوم می‌تواند محصول نهایی تولیدی را در مقابل تغییرات اقلیمی و آب و هوایی مقاوم‌تر کند. همچنین مستربچ سفید در درجه‌های مختلفی تولید می‌شود. در هر یک از انواع تولیدی این ماده، درصد حضور دی اکسید تیتانیم بین ۳۰ تا ۷۵ درصد متفاوت است. در ادامه به بررسی کاربرد‌های مستربچ سفید در صنایع مختلف می‌پردازیم.

کاربرد مستربچ سفید در صنایع مختلف بسیار گسترده است. عمده‌ترین کاربرد مستربچ سفید در صنایع تولید محصولات پلاستیکی است. علاوه بر این در صنایعی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع خودروسازی، حمل و نقل و … نیز کاربرد دارد. مستربچ سفید در اثر ترکیب دو رنگدانه کلسیم کربنات و دی اکسید تیتانیم یا تیتان در یک بستری پلیمری تولید می‌شود. پلیمر پایه مورد استفاده در تولید مستربچ‌های سفید، در بیشتر موارد پلی‌اتیلن است.

با افزایش درصد رنگدانه تیتان می‌توان میزان پوشش‌دهی محصول نهایی را ارتقا داد و رنگ سفید بهتری را بدست آورد. علاوه بر آن حضور دی اکسید تیتانیوم می‌تواند محصول نهایی تولیدی را در مقابل تغییرات اقلیمی و آب و هوایی مقاوم‌تر کند. همچنین مستربچ سفید در درجه‌های مختلفی تولید می‌شود. در هر یک از انواع تولیدی این ماده، درصد حضور دی اکسید تیتانیم بین ۳۰ تا ۷۵ درصد متفاوت است. در ادامه به بررسی کاربرد‌های مستربچ سفید در صنایع مختلف می‌پردازیم.

کاربرد مستربچ سفید در تولید فیلم‌ پلیمری تیره

روش‌های مختلفی برای تولید فیلم‌های پلیمری وجود دارد که عبارتند از: کلندر کردن، اکستروژن، تولید ورقه‌ای، دمشی، حباب‌دار، لمینه کردن و پوشش‌دهی، کشیدگی و جهت‌دهی. در فرآیند اکستروژن گرانول، مستربچ و افزودنی‌های دیگر نیز با هم ترکیب می‌شوند و پس از ذوب شدن در دستگاه، به کمک قالب موجود در دستگاه به شکل مشخصی در می‌آید. اگر قرار باشد فیلم پلیمری تولیدشده از تیرگی بالایی برخوردار باشد، باید از مستربچ سفید استفاده شود.

کاربرد مستربچ سفید در تولید فیلم‌های پلیمری نازک

بسته به کاربردهای مورد نیاز، فیلم‌های پلیمری در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند. اگر نیاز به تولید فیلم‌های پلیمری نازک داشته باشید، می‌توانید از مستربچ‌های سفید استفاده کنید.

کاربرد مستربچ سفید در تولید فیلم پلی‌اتیلن سبک خطی

پلی‌اتیلن سبک خطی، یکی از انواع پلی‌اتیلن‌های خطی است که چگالی پایینی دارد. از این نوع پلی‌اتیلن در صنایع پلاستیک، بسته‌بندی مواد غذایی و دارویی، تولید کیسه‌های پلاستیکی، تولید اسباب‌ بازی، تولید پوشش‌ها و محافظ‌های پلاستیکی، تولید کابل، لوله‌ها و اتصالات استفاده می‌شود. پلی‌اتیلن سبک خطی، هزینه تمام‌شده پایین و مقرون به صرفه‌ای دارد و از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است. کاربرد مستربچ سفید در تولید پلی‌اتیلن سبک خطی باعث می‌شود که این انعطاف‌پذیری در آن به وجود بیاید.

کاربرد مستربچ سفید در تولید فیلم‌های تک لایه و چند لایه

همان طور که ذکر کردیم در تولید فیلم‌های پلاستیکی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. همچنین فیلم‌های پلاستیکی در انواع مدل‌های تک لایه و چند لایه تولید می‌شوند. برای تولید این نوع فیلم‌ها از روش قالب‌گیری دمشی استفاده می‌شود و مستربچ سفید نیز به بستر پلیمری افزوده می‌شود تا فیلم‌های تک لایه یا چند لایه مورد نظر تولید شوند.

کاربرد مستربچ سفید در تولید فیلم‌های BOPP

فیلم‌های پلی‌پروپلین که در اصطلاح انگلیسی به نام Biaxially Oriented Polypropylene شناخته می‌شوند در بازار ایران به نام ترسبافان معروف هستند. در هنگام تولید این فیلم‌ها، علاوه برا اکسترود شدن لایه فیلم به صورت آبشاری، از دو طرف آن لایه کشیده می‌شود. این کار باعث می‌شود تا فیلم نهایی تولید از پایداری ابعادی و حرارتی بیشتری برخوردار باشد. به دلیل کاربرد مستربچ سفید تولید این نوع فیلم‌ها است که خاصیت پایداری ابعادی و حرارتی در آن به وجود می‌آید.

کاربرد مستربچ سفید در کشاورزی

یکی از کارهای مهمی که در صنعت کشاورزی انجام می‌شود، سیلاژ یا سیلویی کردن محصول پس از تولید است. کار سیلو کردن محصولات به این دلیل انجام می‌شود که دوام و بقای محصول برای مدت طولانی تضمین شود. همچنین با سیلو کردن می‌توان بخش اعظمی از مواد معدنی و پروتئینی موجود در علوفه و ذرت را حفظ نمود. برای سیلو کردن محصول از بسته‌بندی پلاستیکی استفاده می‌شود.

در تولید پلاستیک‌های مورد استفاده در سیلو کردن محصولات کشاورزی از مستربچ سفید استفاده می‌شود. برای حفاظت از محصولات کشاورزی باید آنها را از قرار گرفتن در معرض تابش ماورابنفش مصون نگه‌داشت. مستربچ سفید این قابلیت را برای ما به ارمغان می‌آورد و اشعه ماورابنفش خورشید را دفع می‌کند. یکی دیگر از کاربردهای مستربچ سفید در صنایع کشاورزی مربوط به تولید مالچ‌های غیرزیستی است.

کاربرد مستربچ سفید در خطوط تولید لوازم پلاستیکی با سرعت بالا

یکی از مواردی که همواره دغدغه صاحبان صنایع بوده است، افزایش سرعت تولید است. چرا که با افزایش سرعت تولید قادر خواهند بود محصولات بیشتری را تولید و روانه بازار کنند و به این ترتیب سود بیشتری به دست بیاورند.

مستربچ سفید این قابلیت را برای خطوط تولید محصولات پلاستیکی به ارمغان می‌آورد؛ زیرا چسبندگی این ماده پایین است و دستگاه‌های موجود در خطوط تولید را دچار مشکل نمی‌کند. به همین دلیل اگر نیاز به افزایش سرعت خطوط تولید در صنایع پلاستیکی وجود دارد، مستربچ سفید گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

کاربرد مستربچ سفید به همین موارد گفته شده ختم نمی‌شود. از جمله کاربردهای دیگر این ماده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابل استفاده در روش‌های تولید پلاستیک تزریق پلاستیک، قالب‌گیری ضربه‌ای و قالب‌گیری روتوری
  • قابل استفاده در روش‌های تولید برنامه‌های پلاستیکی ترموفرمینگ (شکل‌دهی حرارتی)
  • تولید ورق‌های HIPS برای استفاده در تولید لیوان‌ها و برخی ظروف یکبار مصرف
  • استفاده از مستربچ سفید در تولید گونی‌ها و کیف‌های بافته‌شده FIBC
  • تولید نخ‌ها و الیاف پلی‌اتیلنی
  • تولید پارچه‌های پلاستیکی پلی‌پروپیلنی

منبع : معین پلیمر

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
مستربچ مشکی چه کاربردهایی دارد؟

مستربچ مشکی یکی از تقویت کننده ها و افزودنیهایی است که امروزه کاربرد های بسیار زیادی دارد. چرا که زنجیره های پلیمری تولید شده به تنهایی نمی توانند تمام نیازهای موجود در صنایع را برطرف سازند. به همین دلیل برای انکه نیاز صنایع تامین گردند، عمدتا افزودنی هایی به پلیمرها اضافه می شوند. مستربچ مشکی یکی از ترکیباتی است که امروزه طرفداران بیشماری را به سمت خود جذب کرده است. به طور کلی ویژگی بارز افزودنی های مستربچ مشکی خاصیت توزیع مناسب است. به این ترتیب به راحتی در پلیمر مورد نظر پخش شده و به همین دلیل به عنوان یک افزودنی رنگی شناخته می شود.

در تولید لوله‌های پلاستیکی چه نوع کامپاندی استفاده میشود؟

با پیشرفت صنعت پتروشیمی، کاربرد مواد پلیمری در ساخت انواع لوله‌های پلاستیکی روز به روز بیشتر می‌شود؛ به گونه‌ای که در بسیاری از مصارف، لوله‌های پلاستیکی جای انواع مختلف لوله را گرفته است. تولید گسترده لوله‌های پلیمری و قابلیت نصب سریع و آسان آن‌ها و همچنین دوام بالا و ارزان بودن آن‌ها در مقایسه با لوله‌های دیگر، استفاده از لوله‌های پلاستیکی را در مصارف مختلف اجتناب‌ناپذیر کرده‌است.

معرفی TPV و ترموپلاستیک الاستومر ولکانیزه

TPV یکی از زیردسته‌های اصلی و پیشرفته‌تر ترموپلاستیک الاستومرها است. TPEها نسل نوینی از آلیاژهای پلیمری هستند . این آلیاژها خواص فیزیکی-مکانیکی مشابه رابرهای پخت‌شده را بدون نیاز به فرآیند پخت برآورده می‌کنند. این محصولات، دارای یک جز رابری و جز سخت پلاستیکی هستند که بخش نرم، وظیفه ایجاد انعطاف‌پذیری مطلوب، و بخش سخت، وظیفه ایجاد استحکام مناسب را در محصولات بر عهده دارند. برای دست‌یابی به خواص مکانیکی مطلوب‌تر مانند مانایی فشار کمتر فاز رابری، این آلیاژها پخت می‌شوند که به محصول حاصل، ترموپلاستیک الاستومر ولکانیزه (Thermoplastic Elastomer Vulcanize) می‌گویند. در این مقاله به بررسی TPV، ویژگی‌ها و کاربردهای آن می‌پردازیم.

پودر اپتیکال برایتنر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اپتیکال برایتنر (optical brightener) یا همان سفیدکننده نوری یک ماده شیمیایی با نام تجاری OB است. اپتیکال برایتنر یک سفیدکننده مقاوم در برابر حرارت و مواد شیمیایی است که باعث افزایش سفیدی می‌شود و رنگ‌های درخشان‌تری را ایجاد می‌کند. از این ماده برای از بین‌بردن رنگ زرد یک پلیمر و برای داشتن ظاهری سفیدتر استفاده می‌شود. این ماده را با نام‌های روشن‌کننده نوری، اپتیکال وایتنر، فلوئورسنت برایتنر، فلوئورسنت اپتیکال برایتنر نیز می‌شناسند. در ادامه این مقاله با اپتیکال برایتنر، ویژگی‌ها و کاربردهای آن آشنا می‌شوید و در آخر ضمن بیان برخی از نکات ایمنی در هنگام استفاده از این محصول، نگاهی به تجارت اپتیکال برایتنر در برخی از صنایع میاندازیم.

مستربچ سفید چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد مستربچ سفید در صنایع مختلف بسیار گسترده است. عمده‌ترین کاربرد مستربچ سفید در صنایع تولید محصولات پلاستیکی است. علاوه بر این در صنایعی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع خودروسازی، حمل و نقل و … نیز کاربرد دارد. مستربچ سفید در اثر ترکیب دو رنگدانه کلسیم کربنات و دی اکسید تیتانیم یا تیتان در یک بستری پلیمری تولید می‌شود. پلیمر پایه مورد استفاده در تولید مستربچ‌های سفید، در بیشتر موارد پلی‌اتیلن است. با افزایش درصد رنگدانه تیتان می‌توان میزان پوشش‌دهی محصول نهایی را ارتقا داد و رنگ سفید بهتری را بدست آورد. علاوه بر آن حضور دی اکسید تیتانیوم می‌تواند محصول نهایی تولیدی را در مقابل تغییرات اقلیمی و آب و هوایی مقاوم‌تر کند. همچنین مستربچ سفید در درجه‌های مختلفی تولید می‌شود. در هر یک از انواع تولیدی این ماده، درصد حضور دی اکسید تیتانیم بین ۳۰ تا ۷۵ درصد متفاوت است. در ادامه به بررسی کاربرد‌های مستربچ سفید در صنایع مختلف می‌پردازیم.

چگونگی تولید پلی پروپیلن مقاوم به ضربه

پلی پروپیلن یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین مواد پلیمری است که کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. پلی پروپیلن مقاوم به ضربه، یکی از انواع PP است که در کاربردهایی که جذب انرژی ضربه اهمیت داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از محصولاتی که در زندگی روزمره با آنها مواجه می‌شویم، از پلی پروپیلن تولید می‌شوند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که پلی پروپیلن در حال حاضر به عنوان پر مصرف‌ترین ماده پلیمری در سطح دنیا به حساب می‌آید. همین مسئله باعث شده است که محققان به فکر راه‌های تقویت خواص این ماده پلیمری باشند. یکی از این خواص مورد نظر افزایش قابلیت مقاومت به ضربه در این ماده است. در ادامه بررسی خواهیم کرد که پلی پروپیلن مقاوم به ضربه چیست و چگونه تولید می‌شود.

در خرید مستربچ ها چه نکاتی مهم هستند؟

امروزه محصولات و فرآورده‌های پلاستیکی، از کاربردهای زیادی در زندگی روزمره مردم برخوردار هستند. همانطور که ما با نگاه کردن به محیط زندگی خود می‌بینیم که منابع عظیمی از محصولات پلاستیکی و پلیمری اطراف ما را فرا گرفته است؛ همانگونه که می‌بینیم و می‌دانیم که مصرف نکردن از محصولات پلاستیکی به امری اجتناب‌ناپذیر در بخش‌های مختلف زندگی‌مان تبدیل شده است. یکی از همین محصولات که به وفور در تولید انواع محصولات پلاستیکی کاربرد دارد، مستربچ است.

مستربچ افزودنی چیست چه کاربردهایی دارد؟

مستربچ افزودنی جز مواد اولیه پرکاربردی هستند که در ساخت انواع محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از تولیدکنندگان برای بالا بردن کیفیت تولید، سرعت بخشیدن به فرایند کارشان و همچنین ماندگارتر کردن محصولشان از این مستربچ افزودنی‌ استفاده می‌کنند. با افزودن مستربچ افزودنی به مواد اولیه تولیدکنندگان می‌توانند به خواص دلخواه محصولشان دست پیدا کنند. مستربچ، پودر رنگ (پیگمنت) یا مواد شیمیایی‌ است که یا به منظور تولید رنگ، یا بهبود خواص و یا کمتر کردن قیمت تمام شده به پلیمر اضافه می‌گردد. مستربچ افزودنی از سه جزء پایه پلیمری، مواد شیمیایی افزودنی و عامل سازگارکننده‌ی فعال به عنوان پخش­ کننده آن تشکیل شده است. در تصویر 1 استفاده و کاربرد مستربچ آورده شده است.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای