لیست محصولات

مستربچ سفید چه کاربردهایی دارد؟ کاربرد مستربچ سفید در صنایع مختلف بسیار گسترده است. عمده‌ترین کاربرد مستربچ سفید در صنایع تولید محصولات پلاستیکی است. علاوه بر این در صنایعی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع خودروسازی، حمل و نقل و … نیز کاربرد دارد. مستربچ سفید در اثر ترکیب دو رنگدانه کلسیم کربنات و دی اکسید تیتانیم یا تیتان در یک بستری پلیمری تولید می‌شود. پلیمر پایه مورد استفاده در تولید مستربچ‌های سفید، در بیشتر موارد پلی‌اتیلن است. با افزایش درصد رنگدانه تیتان می‌توان میزان پوشش‌دهی محصول نهایی را ارتقا داد و رنگ سفید بهتری را بدست آورد. علاوه بر آن حضور دی اکسید تیتانیوم می‌تواند محصول نهایی تولیدی را در مقابل تغییرات اقلیمی و آب و هوایی مقاوم‌تر کند. همچنین مستربچ سفید در درجه‌های مختلفی تولید می‌شود. در هر یک از انواع تولیدی این ماده، درصد حضور دی اکسید تیتانیم بین ۳۰ تا ۷۵ درصد متفاوت است. در ادامه به بررسی کاربرد‌های مستربچ سفید در صنایع مختلف می‌پردازیم.

کاربرد مستربچ سفید در صنایع مختلف بسیار گسترده است. عمده‌ترین کاربرد مستربچ سفید در صنایع تولید محصولات پلاستیکی است. علاوه بر این در صنایعی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع خودروسازی، حمل و نقل و … نیز کاربرد دارد. مستربچ سفید در اثر ترکیب دو رنگدانه کلسیم کربنات و دی اکسید تیتانیم یا تیتان در یک بستری پلیمری تولید می‌شود. پلیمر پایه مورد استفاده در تولید مستربچ‌های سفید، در بیشتر موارد پلی‌اتیلن است.

با افزایش درصد رنگدانه تیتان می‌توان میزان پوشش‌دهی محصول نهایی را ارتقا داد و رنگ سفید بهتری را بدست آورد. علاوه بر آن حضور دی اکسید تیتانیوم می‌تواند محصول نهایی تولیدی را در مقابل تغییرات اقلیمی و آب و هوایی مقاوم‌تر کند. همچنین مستربچ سفید در درجه‌های مختلفی تولید می‌شود. در هر یک از انواع تولیدی این ماده، درصد حضور دی اکسید تیتانیم بین ۳۰ تا ۷۵ درصد متفاوت است. در ادامه به بررسی کاربرد‌های مستربچ سفید در صنایع مختلف می‌پردازیم.

کاربرد مستربچ سفید در تولید فیلم‌ پلیمری تیره

روش‌های مختلفی برای تولید فیلم‌های پلیمری وجود دارد که عبارتند از: کلندر کردن، اکستروژن، تولید ورقه‌ای، دمشی، حباب‌دار، لمینه کردن و پوشش‌دهی، کشیدگی و جهت‌دهی. در فرآیند اکستروژن گرانول، مستربچ و افزودنی‌های دیگر نیز با هم ترکیب می‌شوند و پس از ذوب شدن در دستگاه، به کمک قالب موجود در دستگاه به شکل مشخصی در می‌آید. اگر قرار باشد فیلم پلیمری تولیدشده از تیرگی بالایی برخوردار باشد، باید از مستربچ سفید استفاده شود.

کاربرد مستربچ سفید در تولید فیلم‌های پلیمری نازک

بسته به کاربردهای مورد نیاز، فیلم‌های پلیمری در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند. اگر نیاز به تولید فیلم‌های پلیمری نازک داشته باشید، می‌توانید از مستربچ‌های سفید استفاده کنید.

کاربرد مستربچ سفید در تولید فیلم پلی‌اتیلن سبک خطی

پلی‌اتیلن سبک خطی، یکی از انواع پلی‌اتیلن‌های خطی است که چگالی پایینی دارد. از این نوع پلی‌اتیلن در صنایع پلاستیک، بسته‌بندی مواد غذایی و دارویی، تولید کیسه‌های پلاستیکی، تولید اسباب‌ بازی، تولید پوشش‌ها و محافظ‌های پلاستیکی، تولید کابل، لوله‌ها و اتصالات استفاده می‌شود. پلی‌اتیلن سبک خطی، هزینه تمام‌شده پایین و مقرون به صرفه‌ای دارد و از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است. کاربرد مستربچ سفید در تولید پلی‌اتیلن سبک خطی باعث می‌شود که این انعطاف‌پذیری در آن به وجود بیاید.

کاربرد مستربچ سفید در تولید فیلم‌های تک لایه و چند لایه

همان طور که ذکر کردیم در تولید فیلم‌های پلاستیکی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. همچنین فیلم‌های پلاستیکی در انواع مدل‌های تک لایه و چند لایه تولید می‌شوند. برای تولید این نوع فیلم‌ها از روش قالب‌گیری دمشی استفاده می‌شود و مستربچ سفید نیز به بستر پلیمری افزوده می‌شود تا فیلم‌های تک لایه یا چند لایه مورد نظر تولید شوند.

کاربرد مستربچ سفید در تولید فیلم‌های BOPP

فیلم‌های پلی‌پروپلین که در اصطلاح انگلیسی به نام Biaxially Oriented Polypropylene شناخته می‌شوند در بازار ایران به نام ترسبافان معروف هستند. در هنگام تولید این فیلم‌ها، علاوه برا اکسترود شدن لایه فیلم به صورت آبشاری، از دو طرف آن لایه کشیده می‌شود. این کار باعث می‌شود تا فیلم نهایی تولید از پایداری ابعادی و حرارتی بیشتری برخوردار باشد. به دلیل کاربرد مستربچ سفید تولید این نوع فیلم‌ها است که خاصیت پایداری ابعادی و حرارتی در آن به وجود می‌آید.

کاربرد مستربچ سفید در کشاورزی

یکی از کارهای مهمی که در صنعت کشاورزی انجام می‌شود، سیلاژ یا سیلویی کردن محصول پس از تولید است. کار سیلو کردن محصولات به این دلیل انجام می‌شود که دوام و بقای محصول برای مدت طولانی تضمین شود. همچنین با سیلو کردن می‌توان بخش اعظمی از مواد معدنی و پروتئینی موجود در علوفه و ذرت را حفظ نمود. برای سیلو کردن محصول از بسته‌بندی پلاستیکی استفاده می‌شود.

در تولید پلاستیک‌های مورد استفاده در سیلو کردن محصولات کشاورزی از مستربچ سفید استفاده می‌شود. برای حفاظت از محصولات کشاورزی باید آنها را از قرار گرفتن در معرض تابش ماورابنفش مصون نگه‌داشت. مستربچ سفید این قابلیت را برای ما به ارمغان می‌آورد و اشعه ماورابنفش خورشید را دفع می‌کند. یکی دیگر از کاربردهای مستربچ سفید در صنایع کشاورزی مربوط به تولید مالچ‌های غیرزیستی است.

کاربرد مستربچ سفید در خطوط تولید لوازم پلاستیکی با سرعت بالا

یکی از مواردی که همواره دغدغه صاحبان صنایع بوده است، افزایش سرعت تولید است. چرا که با افزایش سرعت تولید قادر خواهند بود محصولات بیشتری را تولید و روانه بازار کنند و به این ترتیب سود بیشتری به دست بیاورند.

مستربچ سفید این قابلیت را برای خطوط تولید محصولات پلاستیکی به ارمغان می‌آورد؛ زیرا چسبندگی این ماده پایین است و دستگاه‌های موجود در خطوط تولید را دچار مشکل نمی‌کند. به همین دلیل اگر نیاز به افزایش سرعت خطوط تولید در صنایع پلاستیکی وجود دارد، مستربچ سفید گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

کاربرد مستربچ سفید به همین موارد گفته شده ختم نمی‌شود. از جمله کاربردهای دیگر این ماده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابل استفاده در روش‌های تولید پلاستیک تزریق پلاستیک، قالب‌گیری ضربه‌ای و قالب‌گیری روتوری
  • قابل استفاده در روش‌های تولید برنامه‌های پلاستیکی ترموفرمینگ (شکل‌دهی حرارتی)
  • تولید ورق‌های HIPS برای استفاده در تولید لیوان‌ها و برخی ظروف یکبار مصرف
  • استفاده از مستربچ سفید در تولید گونی‌ها و کیف‌های بافته‌شده FIBC
  • تولید نخ‌ها و الیاف پلی‌اتیلنی
  • تولید پارچه‌های پلاستیکی پلی‌پروپیلنی

منبع : معین پلیمر

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
پودر آنتی بلاک چیست؟

پودر آنتی بلاک چیست؟ چسبندگی سطح دو لایه ی فیلم مجاور یکدیگر بلاکینگ(Blocking)است. بلاکینگ بیشتر در مورد فیلم های پلی اتیلن و پرو پیلن مطرح می باشد. این پدیده ناشی از نیروهای واندروالسی موجود در نواحی بی نظم (آمورف)پلیمر در دو لایه ی فیلم است فیلم های پلی اتیلنی و پلی پروپیلنی، به صورت رل های چند تا چند صد کیلوگرمی به کمک فرایندهای فیلم دمشی (Film Blowing) و ریخته گری (Casting) تولید می شوند و سپس در واحدهای کانورتینگ به انواع لفاف و بسته بندی های تک لایه، چندلایه و چاپ شده تبدیل می شوند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که در حین باز کردن رل ها یا بسته بندی های تولید شده از این فیلم ها پیش می آید، نیاز به اعمال نیروی زیاد برای باز کردن رل و بسته بندی، و همچنین چسبیدن لایه های مجاور به یکدیگر است. این اتفاق در اصطلاح بلاکینگ (Blocking) نام دارد و در حقیقت میزان نیروی لازم برای جدا کردن دو لایه فیلم که روی یکدیگر قرار دارند را نشان می دهد متداولترین روش برای اضافه کردن , افزودن آنتی بلاک خالص به مذاب پلیمری است با درصد مشخص زمانی که فیلم در حال تولید است. روش دوم افزودن آنتی بلاک غلیظ

آنتی اکسیدانت چیست؟

افزودنی های پلیمری پیشرفته ای که از تخریب مواد در مرحله پردازش حرارتی جلوگیری می کند آنتی اکسیدان ها مانع خوداکسیاشی که هنگام واکنش پلیمرها با اکسیژن اتمسفر اتفاق می افتد، می شوند. تخریب هوازی به تدریج در دمای اتاق اتفاق می افتد ، اما تقریباً تمام پلیمرها هنگام پردازش در دمای بالا در معرض خطر اکسیداسیون حرارتی قرار دارند. آنتی اکسیدانت ها دارای دو نوع هستند،نوع اول معمولا با انتقال یک هیدروژن از OH یا NH به رادیکال آزاد سبب خنثی سازی آن می شوند از جمله آنها می توان به فنل های بازدارنده وآمین های آروماتیک اشاره کرد. نوع دوم این مواد شامل تیواسترها و فسفیت ها می شود که از طریق تخریب رادیکال های پراکسیدی به محافظت از پلیمر می پردازند

کربن بلک چیست؟

کربن سیاه یک ماده شیمیایی سیاه رنگ به ‌صورت پودر یا دانه است. این ماده با استفاده از فرایندهای کاملاً کنترل‌شده تولید می‌شود و حاوی بیش از 95٪ کربن خالص است که به طور گسترده ای در صنایع تولیدی مختلف به عنوان رنگدانه سیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی استال چیست؟

پلی استال که به عنوان رزین استیلیک نیز شناخته می‌شود، یک ماده پلاستیکی است که کاربردهای متعددی دارد و علیرغم مزایای بی‌شماری که در زندگی روزمره به ما می‌دهد، کمتر شناخته شده است. در این مقاله به بررسی کاربردها و مزایای این محصول پلیمری پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

پلی وینیل استات چیست؟

یکی از رزین هایی که به شکل محلول در آب استفاده ی فراوانی دارند و در انواع همو‌‌پلیمر و کو‌‌پلیمر موجود می‌باشد پلی وینیل استات(PVAC) است. در این مقاله به بررسی پلی وینیل استات و کاربردهای آن می پردازیم.

آشنایی با ABS و بررسی منحنی کارایی گریدهای مختلف آن

آکریلونیتریل بوتادین استایرن یا پلاستیک ABS یکی از سخت‌ترین و مفیدترین مواد پلاستیکی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلاستیک‌های ای بی اس مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارند و به دلیل هزینه کم، سرمایه گذاری هوشمندانه‌ای در طولانی مدت محسوب می‌شوند. ظرفیت اسمی تولید این نوع پلیمر در حال حاضر در حدود 11.6 میلیون تن در جهان است که این مقدار نشان دهنده تقاضای بالای بازار برای خرید انواع گرید ABS می‌باشد.

پلی آمید چیست؟

پلی آمیدها، به صورت گسترده‌ای در صنایع خودروسازی، حمل و نقل، برق و الکترونیک، نساجی، بسته‌بندی و تهیه محصولات خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از الیاف شیشه و اضافه کردن و افزایش استحکام در این مواد، از این مواد می توان به عنوان یک نقش جایگزین برای قطعات فلزی استفاده کرد. از نظر فنی، اصطلاح "پلی آمید" می تواند به انواع پارچه های ارگانیک مانند پشم و ابریشم نیز اشاره داشته باشد. در زبان شیمی، این اصطلاح به سادگی به مولکولی اشاره دارد که دارای پیوندهای آمیدی تکرار شونده است. با این حال، فقط شیمیدانان ابریشم و پشم را به عنوان پلی آمید می گویند و بقیه جهان این واژه را مترادف با نایلون می‌دانند.

اهمیت پوشش ضد حریق

حفاظت در برابر آتش یکی از دغدغه‌های اصلی مالکان است. هزاران آتش سوزی هر ساله رخ می‌دهند که منجر به صدمات جدی، تلفات جانی و میلیاردها خسارت مالی می‌شوند. اما یکی از بهترین راهکارهای حفاظتی در برابر آتش پوشش ضد حریق است. هنگامی که یک پوشش ضدحریق روی اعضای ساختمان اعمال می‌شود، این پوشش به مانند یک سپر در برابر آتش عمل می‌کند.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای
پلی تیز
چه طور می تونم کمکتون کنم؟