لیست محصولات
کاربرد و معرفی انواع رزین اپوکسی

کاربرد و معرفی انواع رزین اپوکسی به طور کلی برای تعریف رزین اپوکسی می‌توان آن را قسمتی از گروه رزین‌های دو جزئی که شامل «پایه رزینی» و «هاردنر» است، معرفی نمود. در این تعریف کاربرد رزین اپوکسی به ترکیب نسبت معین این دو ماده جهت ساخت انواع قالب و قاب اشاره دارد. رزین‌های اپوکسی معمولا به صورت دو جزئی و با ترکیب پایه رزینی و هاردنر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی رزین‌های اپوکسی تک جزیی و سه جزیی نیز موجود هستند که کاربردهای متفاوتی دارند. برای آشنایی بیشتر با انواع رزین اپوکسی و کاربردهای آن با ما همراه باشید.

رزین اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی به لحاظ ساختاری ماده‌ای لزج و چسبناک است که به مرور زمان و در اثر گرما سخت می‌شود. رزین‌های اپوکسی در دو مدل طبیعی و مصنوعی به بازار عرضه شده و قابل استفاده هستند.

رزین اپوکسی طبیعی همان صمغ درخت و شیره به دست آمده از گیاهان است. ولی نوع مصنوعی آن در محیط‌های آزمایشگاهی و کارخانجات مواد شیمیایی از طریق سنتز و تعاملات شیمیایی مواد آلی و معدنی تولید می‌گردد.

 به طور مثال بهترین نوع رزین طبیعی از شیره درخت کاج به وجود می‌آید که سنگ جذاب کهربای به کار رفته در ساخته‌های تزیینی در اثر سخت شدن همین رزین گیاهی به دست می‌آید.

کاربرد رزین اپوکسی

در حالی که حدودا بالای 50 سال از عمر بهره‌گیری رزین اپوکسی می‌گذرد، باز هم جزو پرکاربردترین مواد طبیعی و مصنوعی در صنایع گوناگون محسوب می‌شود. در حال حاضر رزین‌های اپوکسی علاوه بر استفاده در صنایع پوششی، در صنایع گوناگونی از جمله عمران، هوا و فضا، صنایع اتومبیل و… نیز کاربرد دارند. کاربردهای رزین اپوکسی علی‌رغم صنایع نام برده می‌توان به برخی از پایه‌های استفاده از این ماده در تولیدات به شرح زیر اشاره داشت:

 • ساخت انواع چسب با رزین اپوکسی مصنوعی ( انواع چسب کاغذ دیواری، چسب چوب و...)
 • ساخت انواع رنگ‌ها و براق کننده‌ها
 • قابل استفاده در لایه‌های محافظ سطح
 • مورد استفاده در کارهای هنری
 • ساخت قالب‌های مستحکم
 • ساخت جواهر و زیورآلات مصنوعی
 • عایق و پوشش صنایع دستی
 • عایق بندی قطعات الکتریکی
 • لایه گذاری لمینت در صنایع کامپوزیت و فایبرگلاس
 • پوشش دهنده‌ کف اعم از کف سالن‌ها، کارخانه‌ها، زمین‌های بازی، کارخانجات تولید لوازم بهداشتی و پزشکی
 • به صورت مواد اولیه در رنگ سازی، چسب‌ها، خمیرهای درزگیری، لعاب‌ها و آب بندی کننده‌ها

انواع رزین اپوکسی

دو دسته اصلی رزین اپوکسی حالت‌های مصنوعی و طبیعی این ماده است. نوع دیگر دسته بندی رزین اپوکسی بر حسب کاربرد و نوع استفاده از آن عبارت است از:

رزین اپوکسی کفپوش

از جمله موارد پرکاربرد رزین اپوکسی استفاده از آن در ساخت انواع کفپوش است. این تولیدات با نام رزین اپوکسی کفپوش معروف هستند. زمینه کاربرد رزین اپوکسی کفپوش بر حسب نوع کاربرد آن به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود:

 • کفپوش اپوکسی صنعتی: دارای مقاومت فیزیکی و شیمیایی بالا برای کف کارخانجات
 •  کفپوش اپوکسی آنتی‌استاتیک کانداکتیو: به منظور هدایت الکتریسیته ساکن در موقعیت‌های خاص
 • کفپوش اپوکسی آنتی‌باکتریال: مورد استفاده در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی مانند داروخانه‌ها و مکان‌های بسته‌بندی مواد بهداشتی
 • کفپوش اپوکسی سه ‌بعدی: نوع جدید استفاده رزین اپوکسی در خانه‌ها به منظور طراحی و دکوراسیون کف ساختمان

رزین اپوکسی سنگ

در کارخانه‌های سنگبری اغلب از این سبک و نوع رزین اپوکسی استفاده می‌شود. از جمله موارد کاربرد رزین اپوکسی سنگ می‌توان به تولید اصولی انواع سنگ، استحکام بخشی به ورق‌های بزرگ سنگ، تولید قطعات و ضایعات به دست آمده از سنگ در معدن، جلادهی و درخشش بی‌نظیر بعد از ساب اشاره داشت.

رزین اپوکسی چوب

زمینه جدید کاربرد رزین اپوکسی در افزایش مقاومت چوب در ساخت انواع وسایل و اجسام تزیینی است. در حال حاضر بهره‌گیری از میز و لوازم دکوراتیو با تلفیق رزین اپوکسی و چوب در دکوراسیون خانه‌های مدرن بسیار مشاهده می‌شود و سوددهی قابل توجهی دارد.

رزین اپوکسی تزئینی

یکی دیگر از کاربردهای رزین‌های اپوکسی در ساخت لوازم تزئینی است که بهره‌گیری از این ماده بدین منظور مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. از جمله پرکاربردترین نوع رزین اپوکسی تزئینی می‌توان در ساخت  بدلیجات،  جواهرسازی، رزین اپوکسی تابلو آبستره و همچنین رزین اپوکسی ظروف حجمی و پذیرایی اشاره نمود. نمونه‌ دیگر کاربرد این ماده می‌توان به نقاشی‌های مدرن ساختمان با استفاده از رنگ‌های تولید شده از رزین در تغییر دکوراسیون محیط نام برد. 

مزایای رزین اپوکسی

همانطور که به استفاده گسترده و وسیع این ماده در صنایع و تولیدات گوناگون به صورت طبیعی و مصنوعی اشاره شد، اکنون به بررسی ویژگی‌ها و مزایای این ماده که اهمیت بالایی دارد می‌پردازیم.

برخی از مزایا و ویژگی‌های کاربردی رزین اپوکسی را می‌توان در قالب نکات زیر معرفی نمود:

 • رزین اپوکسی یک عایق الکتریکی است.
 • در برابر مواد شیمیایی (اسیدها، بازها، چربی‌ها) مقاومت بالایی دارد.
 • در برابر آب و رطوبت دارای مقاومت بالایی است.
 • در موقع پخت نسبت به رزین‌های پلی استری کمتر حجم خود را از دست می‌دهند.
 • حساسیت کم نسبت به دمای محیط در موقع پخت (رزین‌های اپوکسی نسبت به نوع قادر به پخت در دمایی بین 5 الی 150 درجه سانتی‌گراد هستند)

جمع بندی

رزین‌های اپوکسی به خاطر نوع ساختار مولکولیشان در مقابل تنش‌های حرارتی و مکانیکی مقاومت بالایی دارند. از رزین در ساخت سقف کاذب استخرها و  کف‌های کاذب  استفاده‌های بسیاری می‌شود. در این مقاله درباره مزایای رزین اپوکسی، کاربرد و انواع آن بحث کردیم. نظرات خود را با ما در میان بگذارید. 

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
چرا از ورق پلی کربنات در ساخت گلخانه ها استفاده می کنند؟

ورق پلی کربنات در صنعت پلاستیک یکی از پرکاربردترین مواد موجود در بازار است. پلی کربنات که برای همه چیز از تجهیزات پزشکی گرفته تا فرآوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیشتر به دلیل مزیت‌های بی‌شمارش در ساخت پوشش گلخانه در میان مشتریان محبوب است. این متریال که به صورت ورق تک جداره پلی کربنات، ورق دوجداره پلی کربنات و سایر موارد به فروش می‌رسد، گزینه مقرون به صرفه و بسیار خوبی برای ساخت گلخانه ها است.

روش ترموفرمینگ و کاربرد آن

تولید محصولات پلاستیکی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که هرکدام از آن‌ها مزایا و معایب خود را دارند. یکی از روش‌های قدیمی تولید محصول پلاستیکی، روش ترموفرمینگ است که در این روش با اعمال حرارت بر ورقه‌های پلاستیکی و استفاده از قالب، می‌توان محصول مورد نظر را تولید کرد. این روش به فرآیند پیچیده نیاز ندارد و برمبنای تغییرات شیمیایی انجام نمی‌شود. برای آشنایی بیشتر با روش ترموفرمینگ و مزایا آن، با ما همراه باشید که در ادامه به بررسی کامل آن می‌پردازیم.

روش سریع شناسایی پلاستیک‌ها با کمک تست شعله

یکی از اقدامات مهم برای کنترل و جمع آوری ضایعات پلاستیک و بازیافت آن، شناسایی نوع پلیمر پلاستیک‌ها است. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که تست شعله یکی از روش‌های سریع برای کسب اطلاعات و بررسی‌های لازم است. در این آزمایش با تشکیل شعله به رنگ‌های مختلف، می‌توان نوع پلیمر را شناسایی کرده و آن‌ها را تفکیک کنند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با این روش شناسایی پلاستیک آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

پلی استایرن چیست و چه خواص و کاربردی دارد؟

پلی استایرن یک زنجیره بزرگ شیمیایی است که کاربردهای بسیاری دارد. این ماده شیمیایی در دسته فنیل‌ها قرار می‌گیرد که این زنجیره در صنایع پتروشیمی دارای اهمیت ویژه‌ای است. در میان مواد و ترکیبات شیمیایی، پلی استایرن از جمله بلندترین زنجیره‌های کربنی محسوب می‌شود. در ساختار این ماده، دو عنصر هیدروژن و کربن وجود دارد.

کاربرد و معرفی انواع رزین اپوکسی

به طور کلی برای تعریف رزین اپوکسی می‌توان آن را قسمتی از گروه رزین‌های دو جزئی که شامل «پایه رزینی» و «هاردنر» است، معرفی نمود. در این تعریف کاربرد رزین اپوکسی به ترکیب نسبت معین این دو ماده جهت ساخت انواع قالب و قاب اشاره دارد. رزین‌های اپوکسی معمولا به صورت دو جزئی و با ترکیب پایه رزینی و هاردنر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی رزین‌های اپوکسی تک جزیی و سه جزیی نیز موجود هستند که کاربردهای متفاوتی دارند. برای آشنایی بیشتر با انواع رزین اپوکسی و کاربردهای آن با ما همراه باشید.

پلی‌‌کربنات؛ معرفی، انواع، کاربردها و مزایا

به احتمال زیاد امروزه شما هم از محصولی که در آن پلی‌کربنات استفاده شده باشد، استفاده کرده‌اید، حتی اگر متوجه آن نشده باشد. این مواد تقریباً در همه جا وجود دارند‌‌‌‌. از عینک‌های طبی که هر روزه استفاده می‎‌کنیم تا دستگاه‌های پزشکی یا قطعات خودرو، وسایل روشنایی، دی‌وی‌دی و بلو-ری پلی‌کربنات‌ها کاربرد دارند. این ماده در صنایع متنوع کاربردهای متعددی دارد. صنایعی مثل: ساخت و ساز، پزشکی، محصولات مصرفی و الکترونیک و... در این مقاله به بررسی کربنات کلسیم می‌پردازیم.

کدهای بازیافت مواد پلاستیک چیست؟

انواع محصولات پلاستیکی که هر روزه در منزل یا سر کار از آن‌ها استفاده می‌کنیم سه حالت کلی دارند. دسته اول وسایلی هستند که به طور کامل مورد بازیافت قرار می‌گیرند، در حالت دوم، درصدی از آن‌ها بازیافت می‌شود و دسته سوم نیز غیر قابل بازیافت هستند. در این مقاله در مورد پلاستیک‌های غیر قابل بازیافت هیچ گونه بحثی نخواهد شد و تنها به بررسی میزان بازیافت مواد پلاستیک که با کد بازیافت شناسایی می‌شوند؛ پرداخته می‌شود. پس توصیه می‌شود تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل با کد بازیافت پلاستیک آشنا شوید.

راهای افزایش ظرفیت تولید دستگاه گرانول ساز

دستگاه گرانول ساز یکی از پرکاربردترین تجهیزات در زمینه تولیدات مواد ترموپلاست و محصولات پلاستیکی قابل بازیافت است. از مهم‌ترین کاربردهای این دستگاه، اکسترود کردن پلاستیک و دیگر ذرات است که اصطلاحاً به آن دستگاه اکسترودر نیز می‌گویند. این دستگاه در ساخت انواع گرانول‌های بازیافتی و غیربازیافتی کاربرد فراوان دارد. دستگاه مذکور همچنین دارای ظرفیت‌های نامحدود تولید، در انواع گرانول، تحت شرایط خاص است. در این مقاله به بررسی راه‌های افزایش ظرفیت تولید دستگاه گرانول ساز پرداخته خواهد شد. ابتدا قبل از بررسی این راه‌ها، لازم است با این دستگاه و طرز کارکرد آن بیشتر آشنا شوید.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای
پلی تیز
چه طور می تونم کمکتون کنم؟