لیست محصولات
پلی اتیلن ترفتالات (pet) چیست؟

پلی اتیلن ترفتالات (pet) چیست؟ یکی از ترموپلاستیک‌هایی که استفاده از آن بسیار رایج شده است، پلی اتیلن ترفتالات است. این پلیمر از اعضای خانواده پلیمرهای پلی استر است که مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا دارد. PET یکی از پلیمرهایی است که قابلیت بالایی برای بازیافت دارد و دارای شماره 1 در نماد بازیافت است. بنابراین از گزینه‌های مناسب برای تولید محصولات پرمصرف است. ما در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با جنبه‌های مختلف این پلیمر آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

درباره پلی اتیلن ترفتالات

پت نوعی رزین انعطاف پذیر، نیمه بلوری و بدون بو است و ثبات ابعادی بالایی دارد. این پلیمر می‌تواند به صورت‌های سفت و نیمه سفت مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که اشاره کردیم، پلی اتیلن ترفتالات مقاومت خوبی در برابر ضربه، مواد شیمیایی، رطوبت و... دارد. PET در گریدهای مختلفی وارد بازار می‌شود که هر کدام از آن‌ها خصوصیات و کاربرد مخصوص به خود را دارند. یکی از کاربردهای عمده این پلیمر، ساخت بطری نوشیدنی و آب است. استفاده از پرکننده‌هایی چون الیاف شیشه، می‌تواند به تقویت این پلیمر کمک کند و باعث گستردگی کاربرد آن شود. این پلیمر قابلیت بازیافت هم دارد و می‌توان از آن برای تولید محصولات بازیافتی استفاده کرد.

ویژگی پلی اتیلن ترفتالات

پلیمر پت یکی از پلیمرهای نشکن است و وزن پایینی دارد. وجود خصوصیاتی چون شفاف بودن و بی رنگی، باعث می‌شود که مواد داخل ظرف‌هایی از این جنس، قابل رویت باشند. ظروف شفاف یکی از نیازهای اساسی تجارت مواد غذایی است، بنابراین ترفتالات از محبوبیت بالایی در این صنعت برخوردار است. یکی از خصوصیات دیگر پت که باعث شده است از آن برای تولید محصول در صنایع مختلف استفاده شود، مقاومت بالای آن در برابر حرارت، الکتریسیته، مواد شیمیایی و... است. بطری‌ و ظروفی که از جنس پلی اتیلن ترفتالات هستند، وزن پایینی دارند و به راحتی حمل می‌شوند. پلیمر پت، قدرت بالایی در ترکیب با پلیمرهایی چون پلی اتیلن، پلی پروپن، پلی کربنات، اتیل وینیل استات و... دارد و در گریدهای مختلفی دسته بندی می‌شود.

مزایا و معایب پلی اتیلن ترفتالات

پلی اتیلن ترفتالات خصوصیات مختلفی دارد که باعث شده است از آن برای بسته بندی مواد پرمصرف مثل آب آشامیدنی استفاده شود. اما این پلاستیک معایبی هم دارد که ما در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مزایا پلی اتیلن ترفتالات

 • سبک و قوی
 • انعطاف پذیر
 • عایق نفوذ رطوبت و هوا
 • عایق حرارتی و الکتریکی بالا
 • شفاف
 • بدون بوی بد
 • غیر سمی و مناسب برای نگهداری ماده غذایی
 • مقاومت بالا در برابر روغن، گریس، الکل و...
 • عمر بالا
 • مقاومت در برابر ضربه
 • ثبات ابعادی بالا

معایب پلی اتیلن ترفتالات

 • استحکام ضربه‌ای پایین
 • عدم مقاومت در برابر آب جوش
 • مقاومت کم در برابر مواد بازی قوی
 • قالب پذیری کم
 • سرعت بلور شدن پایین
 • زمان تخریب طولانی
 • تولید از منبع تجدید ناپذیر نفت خام
 • تولید گاز گلخانه‌ای مضر در صورت اشتعال
 • نیاز به انرژی زیاد برای تولید

تمام این مزایا و معایب در کنار هم باعث شده است که بتوان از این نوع پلیمر، برای تولید بعضی از محصولات پلاستیکی استفاده کرد.

کاربرد پلی اتیلن ترفتالات

ویژگی‌های مختلف پت در کنار مقاومت بالای آن در برابر عوامل مختلف، باعث شده است که بتوان از آن در صنایع مختلفی استفاده کرد. کاربرد پلی اتیلن ترفتالات عبارتند از:

بسته بندی

پلیمر پلی اتیلن ترفتالات به صورت جعبه، فیلم و بطری در صنعت بسته بندی مواد استفاده می‌شود. بطری یکی از انواع پرکاربرد این دسته است که از آن، برای نگهداری نوشیدنی، شربت، الکل، ترشی، مواد آرایشی و بهداشتی، مواد دارویی و... استفاده می‌شود.

نساجی

پت به دلیل انعطاف مناسب و عدم نفوذ آب، یکی از پلیمرهای کاربردی برای تولید پارچه است. این پلیمر در مقایسه با الیاف دیگر، دچار چین و چروک نمی‌شود و در اثر شست و شو آب نمی‌رود.

صنعت برق و الکتریسیته

تولید محصولات الکتریکی نیاز به پلیمر عایق دارد. پلیمر پلی اتیلن ترفتالات یکی از پلیمر‌های عایق است که مقاومت خوبی در برابر جریان برق و حرارت دارد. انعطاف پذیری آن هم باعث می‌شود که بتوان از آن در قسمت‌های مختلف این صنعت استفاده کرد.

صنعت خودروسازی

در صنعت خودروسازی می‌توان از پلیمر پت برای تولید برف پاک کن، گیره چراغ جلو، جعبه دنده و... استفاده کرد. استحکام و مقاومت بالا این پلیمر در کنار وزن سبک آن، امکان استفاده طولانی مدت از این محصولات را می‌دهد و از هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌کند.

بازیافت

محصولاتی که از مواد پلاستیکی ساخته می‌شوند، بعد از گذشت مدتی بلااستفاده و وارد محل دفع زباله می‌شوند. تخریب این محصولات مدت زمان زیادی طول می‌کشد و باعث آسیب به محیط زیست می‌شود. بازیافت یکی از راه‌های استفاده مفید از این محصولا است. از بازیافت PET می‌توان برای تولید مواد عایق، تولید بطری بازیافتی، پارچه و... استفاده کرد.

علاوه بر تمام این موارد، پلیمر پلی اتیلن ترفتالات برای بسته بندی مواد غذایی، رزین قالب گیری، فیلم عکاسی، چاپ سه بعدی و... کاربرد دارد و در قسمت‌های گوناگون صنایع استفاده می‌شود.

عوامل موثر در قیمت پت

یکی از مواد مهم در ترکیبات پلی اتیلن ترفتالات، نفت خام است. زمانی که می‌خواهید قیمت این پلیمر را بررسی کنید باید قیمت نفت خام را در نظر داشته باشید. هرچه قیمت نفت افزایش یابد، قیمت پلیمر هم با رابطه مستقیم افزایش می‌یابد. اما علاوه بر ماده اولیه، در تولید یک پلیمر، عرضه و تقاضا نقش مهمی در قیمت پت دارد. باید در محدوده زمانی که قصد خرید دارید، توجه داشته باشید که عرضه و تقاضا تناسب خوبی داشته باشند تا قیمت پلیمر PET مقرون به صرفه باشد. به طور کلی عوامل مختلفی بر قیمت این پلیمر تاثیر دارد. برای مثال، زمانی که مواد اولیه کم باشد، تولیدات کم می‌شود و در نتیجه کاهش عرضه، قیمت پت افزایش می‌یابد. در شرایطی که مشکلات غیر منتظره‌ای چون قطع برق در شرایط یخبندان پیش آید، خطوط تولید متوقف می‌شود و تقاضا نسبت به عرضه افزایش می‌یابد. واردات و صادرات هم از دیگر عواملی است که تاثیر زیادی بر قیمت پلی اتیلن ترفتالات دارد. بنابراین بهتر است برای خرید پلیمر پت، قیمت مواد اولیه و عرضه و تقاضا را بررسی کنید، سپس با مشورت چند شرکت معتبر برای خرید آن اقدام کنید.

جمع بندی

پلیمر پلی اتیلن ترفتالات یکی از پلیمر‌های پرمصرف در صنایع مختلف است و با توجه به قابلیت بازیافت شدن، محبوبیت زیادی یافته است. خصوصیات شفاف بودن، بی رنگی و وزن سبک آن، امکان تولید ظروفی را می‌دهد، که محصولات درون آن قابل رویت هستند و به راحتی حمل می‌شوند. پت مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلفی چون مواد شیمیایی، الکتریسیته، ضربه، نفوذ آب و... دارد، بنابراین می‌تواند عایق خوبی برای تولید محصولات خاص باشد.

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی

پلیمرهای شیمیایی در صنایع گوناگون زیادی کاربرد دارند. از این میان کاربرد پلیمر در صنایع پزشکی، امری مهم و غیرقابل چشم پوشی است. با پیشرفت علم پزشکی، کاربرد پلیمرهای شیمیایی در ساخت تجهیزات پزشکی مانند اعضای مصنوعی بدن روز به روز در حال افزایش است. ازاین رو در این مقاله به توضیح کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی پرداختیم. همچنین در ادامه به ویژگی و خواص پلیمرهای مورد استفاده در پزشکی نیز اشاره‌ای مختصر شده است. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا در مورد کاربرد پلیمر در پزشکی بیشتر بدانید

پلی اتیلن؛ معرفی، تاریخچه، انواع و کاربردهای آن

یکی از پلیمرهای محبوب در صنعت پلاستیک، پلی اتیلن است. این پلیمر با ویژگی‌های مختلف و غیر سمی بودن، نقش گسترده‌ای در صنعت بسته بندی مواد غذایی دارد. پلیمر پلی اتیلن نوعی ترموپلاستیک است که در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از انواع آن، ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. ما در ادامه این مقاله به بررسی مدل‌های مختلف پلی اتیلن و جنبه‌های دیگر آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پلی پروپیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

پلیمرهای مختلفی در صنعت محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک از نمونه‌های پرمصرف آن، ترموپلاستیک پلی پروپیلن است. این پلیمر به دلیل هزینه تولید پایین‌تر در کنار ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا، انعطاف پذیری، وزن سبک و... طرفداران بسیاری یافته است و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. کاربرد مختلف پلیمر PP باعث شده است که آن را در انواع مختلفی وارد بازار کنند تا صنایع با توجه به نیاز خود نمونه مناسب را تهیه کنند. ما در ادامه این مقاله به بررسی کامل این پلیمر می‌پردازیم.

روش‌های تولید گرانول

گسترش صنعت پلاستیک باعث شده است که مواد اولیه آن اهمیت زیادی پیدا کنند. معمولا مواد اولیه پلاستیک به دو صورت گرانول و پودری به فروش می‌رسد. گرانول‌ها همان پلیمر‌ها هستند که به صورت دانه کوچک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلیمر‌های گرانولی می‌توانند به دو صورت کیفیت بالا و مواد بازیافتی باشند که هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. ما در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر گرانول و روش‌های تولید آن می‌پردازیم، پس همراه ما باشید.

پیگمنت چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به محیط اطراف خود بنگرید، ترکیبی از رنگ‌های زیبا و دلنشین را در قالب‌های طبیعی و مصنوعی خواهید دید. رنگ‌های طبیعی از دل طبیعت و گیاهان گرفته می‌شود. در حالی که رنگ‌های مصنوعی در آزمایشگاه‌ها، با فراهم کردن مواد اولیه و امکانات لازم ساخته می‌شود. یکی از این رنگ‌ها پیگمنت است که به صورت پودرهای نامحلول در آب و روغن است و به مایع رنگ اصلی اضافه می‌شود. در این مقاله به موضوع پیگمنت رنگ، انواع پیگمنت، ویژگی و کاربردهای آن پرداخته می‌شود.

اکسترودر چیست؟

امروزه با گسترش علم نانو و تکنولوژی، استفاده از محصولات لاستیکی و پلاستیکی رواج بیشتری پیدا کرده است. از این‌ رو نیاز به تجهیزات و ابزار تولید این‌گونه مواد نیز بیشتر شده است. دستگاه اکسترودر یکی از دستگاه‌های تولید کننده مواد ترموپلاست است. این دستگاه علاوه بر تولید قطعات پلاستیکی، قادر به بازیافت ضایعات پلاستیکی نیز می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی دستگاه اکسترودر بپردازیم. اگر دوست دارید بدانید اکسترودر چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد تا پایان مقاله همراه ما باشید.

معرفی انواع پلاستیک

همه ما با کاربرد پلاستیک در زندگی روزمره مان آشنا هستیم. پلاستیک ممکن است سخت یا نرم، شفاف یا مات باشد. می تواند شبیه چوب یا ابریشم بنظربرسد. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نوع پلاستیک مختلف وجود دارد.ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع پلاستیک مهم و پرکاربرد آشنا کنیم پس همراه ما باشید.

انواع افزودنی رنگ

رنگ‌های به‌کار رفته در عناصر موجود در طبیعت و محیط پیرامون، الهام بخش زیبایی و هنر برتر هستند. این رنگ‌ها برای ماندگاری و تأثیرگذاری بیشتر، نیاز به افزودنی‌ رنگ دارند. نقش افزودنی‌ در تولید رنگ، به عنوان پشتوانه تولیدات انواع رنگ، بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با انواع افزودنی رنگ و چگونگی کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای