لیست محصولات
کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی

کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی پلیمرهای شیمیایی در صنایع گوناگون زیادی کاربرد دارند. از این میان کاربرد پلیمر در صنایع پزشکی، امری مهم و غیرقابل چشم پوشی است. با پیشرفت علم پزشکی، کاربرد پلیمرهای شیمیایی در ساخت تجهیزات پزشکی مانند اعضای مصنوعی بدن روز به روز در حال افزایش است. ازاین رو در این مقاله به توضیح کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی پرداختیم. همچنین در ادامه به ویژگی و خواص پلیمرهای مورد استفاده در پزشکی نیز اشاره‌ای مختصر شده است. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا در مورد کاربرد پلیمر در پزشکی بیشتر بدانید

انواع پلیمرهای مورد استفاده در پزشکی و کاربرد آن ها

پلیمرهای مورد استفاده در ساخت تجهیزات پزشکی از تنوع زیادی برخوردار هستند. در واقع با توجه به نوع و کاربرد آن‌ها، پلیمرهای مختلفی به کار می‌رود. از مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین پلیمرهای به کار رفته در این صنعت می‌توان موارد زیر را برشمرد.

سیلیکون ها

سیلیکون یکی از انواع پلیمرهای ترموپلاست است که خواص ویژه‌ای دارد. از جمله خواص سیلیکون می‌توان به مقاومت بالا در روغن‌های داغ با حرارت زیاد اشاره کرد. عمر مفید بالا و خواص دی الکتریک خوب، از دیگر ویژگی‌های سیلیکون‌ها است. کاربرد پلیمر سیلیکون در ساخت لنزها، قلب مصنوعی، لوله‌های آندوسکوپی معده و چسب‌های زخم معده است. از کوپلیمرهای سیلیکون یورتان نیز در ساخت اعضای مصنوعی بدن و دیگر تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود.

پلی یورتان

پلی یورتان‌ها نیز بنابر خواص مکانیکی و سازگار بودن با خون انسان، کاربرد زیادی در تجهیزات پزشکی دارند. این پلیمرها همچنین با قرار گیری در مقابل اشعه‌ها و گاز اکسید اتیلن، استریل می‌شوند. پلیمر نامبرده در برابر انواع چربی‌ها از مقاومت بالایی برخوردار است و شفافیت بی نظیری دارد. بنابراین ساخت ظروف دستگاه‌های خونی، رگ‌های مصنوعی، پروتزهای جراحی، پمپ و دریچه مصنوعی قلب و انواع پانسمان جراحی از دیگر انواع کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی است.

پلیمر پلی یورتان در مقایسه با دیگر انواع پلیمر، سازگاری بهتری با شرایط زیست محیطی و جوی دارد. نکته مهم و اساسی در مورد پلیمر پلی یورتان این است که از آن نمی‌توان در ساخت پروتز قلب و عروق استفاده کرد، زیرا باعث ایجاد لخته‌های خونی در قلب می‌شود.

پلی‌اتیلن

یکی از پلیمرهای معروف پرکاربرد در زمینه جراحی‌های ارتوپدی پلی‌اتیلن است. این پلیمر وزن مولکولی فراسنگینی دارد؛ به همین دلیل از آن در ساخت مفصل‌های جایگزین استفاده می‌شود. یکی از معایب اصلی اين پلیمر این است که جزء پلیمرهای ناپایدار است و در بدن دچار فرسایش می‌شود. به محض سایش پلی‌اتیلن در مفصل استخوان، ذرات حاصل از آن در بدن سم تولید می‌کنند. امروزه از پلی‌اتیلن شبکه‌ای برای ایجاد یک سطح بادوام در تعویض مفاصل زانو، ران، شانه و مچ پا استفاده می‌کنند.

پلی استایرن

پلیمر پلی استایرن یکی دیگر از پلیمرهای مورد استفاده در صنعت پزشکی است که خواصی مانند شفافیت بالا، شکنندگی، سختی و دمای ذوب پایینی دارد. کاربرد پلیمر ذکر شده در تولید ظروف بسته‌بندی حفاظتی، انواع بطری و درپوش، سینی‌های کشت بافت، پتری دیش، کیت‌های آزمایشگاهی،‌ جعبه‌های حمل دارو و واکسن، ظروف نگدارنده سرم، لوله‌های آزمایشگاهی و … است.

پلی کربنات ها

این نوع پلیمر نیز به دلیل خواص فوق‌العاده ای که دارد، در تولید تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از خواص پلی کربنات می‌توان به وزن پایین، مقاومت حرارتی بالا، منعطف بودن و شفافیت زیاد آن اشاره کرد. کاربرد پلیمر پلی کربنات در تولید ابزارهای جراحی، تجهیزات بسته‌بندی داروها، انکوباتورهای نوزادی، سرنگ‌های فشار و قلم‌های انسولین است. از پلی کربنات‌ها همچنین در ساخت مسکن دیالیز و لنزهای عینکی استفاده می‌شود.

پلی تترافلورواتیلن

این نوع پلیمر از خواص دی الکتریک خوب، مقاومت بالا در برابر حرارت، سایش و فرسایش بهره برده است و علاوه بر آن، از ضریب اصطکاک پایینی نیز برخوردار است. از این پلیمر به دلیل سازگاری زیست محیطی که دارد؛ در جهت تولید پوشش‌های پیچ، غشای ضد چسبندگی در جراحی‌ها، استنت‌های عروقی، چشم‌های مصنوعی، پلاک‌های ارتوپد و دیگر پوشش دهنده‌های سطحی استفاده می‌شود.

پلی وینیل کلراید

پلی وینیل کلراید یا به اصطلاح پی وی سی یکی دیگر از انواع پلیمر قابل مصرف در تولید تجهیزات پزشکی است. این پلیمر از ویژگی‌هایی نظیر شفاف بودن، انعطاف‌پذیر بودن، شکل پذیری و مقرون به صرفه بودن برخوردار است. ساخت ظروف تزریق قطره‌ای، کیسه‌های خون و اعضای مصنوعی بدن نیز جزء کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی محسوب می‌شود.

پلی سولفان ها

پلیمر پلی سولفان دارای شفافیت، مقاومت حرارتی و فیزیکی بالایی در مقابل تنش‌های محیطی است. این پلیمر همچنین قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع پلیمر مورد استفاده در صنعت پزشکی دارد. پلیمر سولفان از قابلیت هیدرولیز شدن نیز بهره‌مند است‌. اگر بخواهیم از کاربرد پلیمر پلی سولفان در تجهیزات پزشکی نام ببریم می‌توان به ساخت غشاء صافی ، غشاء دیالیز و ابزار جراحی اشاره کرد.

پلی متیل متاکریلات

این نوع پلیمر یا به اصطلاح سیمان استخوان، از دو نوع مواد پلیمری به صورت جامد، مایع و چند افزودنی دیگر به دست می‌آید. این مواد ابتدا به صورت مخلوط خمیری شکل است و بعد از گذشت چند دقیقه سفت و سخت می‌شود. پلی متیل متاکریلات مقاومت خوبی در برابر واکنش‌های شیمیایی دارد و جزء پلیمرهای زیست سازگار در بدن است. کاربرد پلیمر فوق در ترمیم اعضای آسیب دیده بدن در اثر ضربه‌ها و انواع سرطان است. پلیمر فوق همچنین برای پرکردن فاصله‌های ایجاد شده در بعضی قسمت‌های بدن به کار می‌رود.

کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی

کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی به دو دسته کاشتنی‌ها مانند اعضای مصنوعی بدن، انواع پروتزها و همچنین تجهیزات پزشکی مثل ساخت وسایل و ابزار آلات پزشکی تقسيم می‌شود. پلیمرهایی که برای ساخت اعضای مصنوعی و پروتزها به کار می‌روند از لحاظ زیست محیطی به دو گروه سازگار پایدار و سازگار تخریب‌پذیر مجزا می‌شوند. از پلیمرهای پایدار جهت جایگذاری بافت، بازگرداندن و بهبود عملکرد بافت، تولید نخ‌های بخیه و صفحه‌های استخوانی استفاده می‌شود. پلیمرهای تخریب‌پذیر به مرور زمان دچار فرسایش شده و در بدن تجزیه می‌شوند. ازاین رو باید اطمینان حاصل شود مواد حاصل از تجزیه آن‌ها در بدن، سمی و بیماری‌زا نباشند و همچنین لختگی خون ایجاد نکنند.

کاربرد پلیمرهای زیست پایدار و ناپایدار در کاشتنی پزشکی

از پلیمرهای زیست محیطی به دلیل داشتن ویژگی‌هایی مانند استحکام کششی، ضربه پذیری، توان خمش و پارگی، تراکم پذیری و سمی نبودن پلیمرهای تخریب‌پذیر، می‌توان در موارد پزشکی زیر استفاده کرد.

  • از پلی متیل متاکریلات به عنوان پر کننده استخوان
  • ساخت دریچه مصنوعی قلب از پلی یورتان
  • فرآیند استخوان سازی در ستون فقرات توسط پلی اتر کتون
  • جایگزینی مفاصل با کمک‌ پلی اتیلن

جمع بندی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در صنایع مهندسی پزشکی، ساخت تجهیزات پزشکی با استفاده از پلیمرها رو به گسترش است. همان‌طور که در بالا گفته شد؛ کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی با استفاده از فناوری‌های جدید نانو رو به رشد است.

پلیمرهای پرکاربرد در پزشکی شامل پلی‌اتیلن، پلی یورتان، پلی وینیل کلراید، پلی استایرن، سیلیکون‌ها، پلی آلفین‌ها، پلی کربنات‌ها، آکریلیک ها و … است. انواع کاربرد پلیمر به‌ صورت ساخت اعضای مصنوعی بدن، پروتزها، ابزار آلات جراحی، تولید نخ‌های بخیه و صفحه‌های استخوانی، ظروف نگهداری سرم، لوله‌های آندوسکوپی معده، چسب‌های زخم و… است.

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی

پلیمرهای شیمیایی در صنایع گوناگون زیادی کاربرد دارند. از این میان کاربرد پلیمر در صنایع پزشکی، امری مهم و غیرقابل چشم پوشی است. با پیشرفت علم پزشکی، کاربرد پلیمرهای شیمیایی در ساخت تجهیزات پزشکی مانند اعضای مصنوعی بدن روز به روز در حال افزایش است. ازاین رو در این مقاله به توضیح کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی پرداختیم. همچنین در ادامه به ویژگی و خواص پلیمرهای مورد استفاده در پزشکی نیز اشاره‌ای مختصر شده است. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا در مورد کاربرد پلیمر در پزشکی بیشتر بدانید

پلی اتیلن؛ معرفی، تاریخچه، انواع و کاربردهای آن

یکی از پلیمرهای محبوب در صنعت پلاستیک، پلی اتیلن است. این پلیمر با ویژگی‌های مختلف و غیر سمی بودن، نقش گسترده‌ای در صنعت بسته بندی مواد غذایی دارد. پلیمر پلی اتیلن نوعی ترموپلاستیک است که در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از انواع آن، ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. ما در ادامه این مقاله به بررسی مدل‌های مختلف پلی اتیلن و جنبه‌های دیگر آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پلی پروپیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

پلیمرهای مختلفی در صنعت محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک از نمونه‌های پرمصرف آن، ترموپلاستیک پلی پروپیلن است. این پلیمر به دلیل هزینه تولید پایین‌تر در کنار ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا، انعطاف پذیری، وزن سبک و... طرفداران بسیاری یافته است و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. کاربرد مختلف پلیمر PP باعث شده است که آن را در انواع مختلفی وارد بازار کنند تا صنایع با توجه به نیاز خود نمونه مناسب را تهیه کنند. ما در ادامه این مقاله به بررسی کامل این پلیمر می‌پردازیم.

روش‌های تولید گرانول

گسترش صنعت پلاستیک باعث شده است که مواد اولیه آن اهمیت زیادی پیدا کنند. معمولا مواد اولیه پلاستیک به دو صورت گرانول و پودری به فروش می‌رسد. گرانول‌ها همان پلیمر‌ها هستند که به صورت دانه کوچک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلیمر‌های گرانولی می‌توانند به دو صورت کیفیت بالا و مواد بازیافتی باشند که هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. ما در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر گرانول و روش‌های تولید آن می‌پردازیم، پس همراه ما باشید.

پیگمنت چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به محیط اطراف خود بنگرید، ترکیبی از رنگ‌های زیبا و دلنشین را در قالب‌های طبیعی و مصنوعی خواهید دید. رنگ‌های طبیعی از دل طبیعت و گیاهان گرفته می‌شود. در حالی که رنگ‌های مصنوعی در آزمایشگاه‌ها، با فراهم کردن مواد اولیه و امکانات لازم ساخته می‌شود. یکی از این رنگ‌ها پیگمنت است که به صورت پودرهای نامحلول در آب و روغن است و به مایع رنگ اصلی اضافه می‌شود. در این مقاله به موضوع پیگمنت رنگ، انواع پیگمنت، ویژگی و کاربردهای آن پرداخته می‌شود.

اکسترودر چیست؟

امروزه با گسترش علم نانو و تکنولوژی، استفاده از محصولات لاستیکی و پلاستیکی رواج بیشتری پیدا کرده است. از این‌ رو نیاز به تجهیزات و ابزار تولید این‌گونه مواد نیز بیشتر شده است. دستگاه اکسترودر یکی از دستگاه‌های تولید کننده مواد ترموپلاست است. این دستگاه علاوه بر تولید قطعات پلاستیکی، قادر به بازیافت ضایعات پلاستیکی نیز می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی دستگاه اکسترودر بپردازیم. اگر دوست دارید بدانید اکسترودر چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد تا پایان مقاله همراه ما باشید.

معرفی انواع پلاستیک

همه ما با کاربرد پلاستیک در زندگی روزمره مان آشنا هستیم. پلاستیک ممکن است سخت یا نرم، شفاف یا مات باشد. می تواند شبیه چوب یا ابریشم بنظربرسد. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نوع پلاستیک مختلف وجود دارد.ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع پلاستیک مهم و پرکاربرد آشنا کنیم پس همراه ما باشید.

انواع افزودنی رنگ

رنگ‌های به‌کار رفته در عناصر موجود در طبیعت و محیط پیرامون، الهام بخش زیبایی و هنر برتر هستند. این رنگ‌ها برای ماندگاری و تأثیرگذاری بیشتر، نیاز به افزودنی‌ رنگ دارند. نقش افزودنی‌ در تولید رنگ، به عنوان پشتوانه تولیدات انواع رنگ، بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با انواع افزودنی رنگ و چگونگی کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای