لیست محصولات
پلی اتیلن؛ معرفی، تاریخچه، انواع و کاربردهای آن

پلی اتیلن؛ معرفی، تاریخچه، انواع و کاربردهای آن یکی از پلیمرهای محبوب در صنعت پلاستیک، پلی اتیلن است. این پلیمر با ویژگی‌های مختلف و غیر سمی بودن، نقش گسترده‌ای در صنعت بسته بندی مواد غذایی دارد. پلیمر پلی اتیلن نوعی ترموپلاستیک است که در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از انواع آن، ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. ما در ادامه این مقاله به بررسی مدل‌های مختلف پلی اتیلن و جنبه‌های دیگر آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پلی اتیلن یک ترموپلاستیک است و به دلیل قابلیت ارتجاعی، می‌توان از آن برای ساخت محصولات متنوع پلاستیکی استفاده کرد. پلی اتیلن ساختاری کریستالی دارد و از فرآیند سنتز اتیلن ساخته می‌شود. ترکیب پلی اتیلن از گاز طبیعی و نفت خام است و به اختصار، PE نامیده می‌شود. خصوصیاتی نظیر چگالی، شاخص جریان مذاب، وزن مولکولی، شبکه ای شدن، میزان بلورینگی و... پلی اتیلن، می‌تواند توسط فرآیند پلیمریزاسیون کنترل شود و پلی اتیلن نهایی شکل پذیرد. تغییرات وزن مولکولی باعث ایجاد انواع مختلف PE می‌شود که می‌توان آن‌ها را در سه دسته سبک، متوسط و سنگین قرار داد. در ادامه این مقاله به بررسی هر یک می‌پردازیم.

تاریخچه پلی اتیلن

این پلیمر برای اولین بار در سال 1933 توسط شرکت شیمیایی imperial واقع در انگلستان کشف شد. پلیمریزاسیون پلی اتیلن در شرایط پرفشار و در دمای 200 تا 600 درجه فارنهایت انجام شد. پلیمر حاصل از این فرآیند پلی اتیلن فشار بالا نامیده شد. این فرآیند طی مراحل سخت و خطرناکی انجام می‌شد و هزینه زیادی داشت. با گذشت زمان در سال 1950 موفق به ساخت پلی اتیلن کم فشار در شرایط بهتر شدند. این نوع پلی اتیلن طی فرآیند ایمن‌تر و با هزینه کمتر تولید شد. در این روش با استفاده از تغییر دما، فشار، کاتالیزگر و...، توانستند تنوع بیشتری در سازماندهی ساختار مولکولی ایجاد کنند و پلی اتیلن در انواع مختلف وارد بازار شد.

انواع پلی اتیلن

همانطور که پیشتر اشاره شد، پلی اتیلن با وزن مولکولی متفاوت، خواص مختلفی دارد. انواع مختلف PE در اندازه زنجیر پلیمری، تعداد شاخه‌ زنجیره و نوع آن متفاوت هستند و به نام‌های زیر شناخته می‌شوند.

 • پلی اتیلن سبک (LDPE)
 • پلی اتیلن سنگین (HDPE)
 • پلی اتیلن خطی (LLDPE)
 • پلی اتیلن خیلی سبک (VLDPE)
 • پلی اتیلن XLPE
 • کوپلیمر اتیلن
 • پلی اتیلن سبک

این پلیمر دارای زنجیره شاخه دار است و نمی‌تواند پیوند خوبی با پلی اتیلن‌های دیگر برقرار کند. نیروی بین مولکولی ضعیف و استحکام کششی کم، از دلایل اصلی پیوند ضعیف آن با دیگر پلی اتیلن‌ها است. پلی اتیلن سبک انعطاف پذیری بالایی دارد و معمولا برای تولید بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌شود.

پلی اتیلن سنگین

پلی اتیلن سنگین دارای زنجیره بدون شاخه است و به همین دلیل می‌تواند پیوند مولکولی قوی ایجاد کند. پیوند مولکولی قوی در کنار استحکام کششی بالا، باعث شده است که این پلیمر گزینه مناسبی برای تولید انواع لوله و اتصالات آن باشد. کاتالیزور و شرایط واکنش در تولید پلی اتیلن سنگین، نقش مهمی دارد. بنابراین حتما هنگام تهیه این پلیمر به این موارد دقت کنید.

پلی اتیلن خطی

این پلیمر به تعداد زیاد شاخه کوتاه در زنجیره‌اش شناخته می‌شود. هرچه شاخه کوتاه‌تر و تعدادش بیشتر باشد، پلیمر مقاومت بالاتری در برابر ضربه خواهد داشت. علاوه بر مقاومت، پلی اتیلن خطی انعطاف پذیری بالایی دارد و عایق الکتریکی مناسبی است. به همین دلیل از آن برای روکش سیم برق و لوله‌هایی با قابلیت خم شدن، استفاده می‌شود.

برای انتخاب PE مناسب محصولات خود، باید خصوصیات هر یک را در نظر بگیرید و با توجه به آن، نمونه مناسب را خریداری کنید.

کاربرد‌های پلی اتیلن

پلی اتیلن یکی از پلیمر‌های پرمصرف در صنعت پلاستیک است. وجود انواع مختلف آن و ویژگی‌های متنوع، باعث شده است که صنایع بسیاری برای تولیدات خود از این پلیمر استفاده کنند. کاربردهای پلی اتیلن عبارتند از:

 • کیسه، سبد، جعبه پلاستیکی برای بسته‌بندی مواد
 • تولید قطعات خودرو
 • اسباب بازی
 • لوازم خانه
 • تولید لوله و اتصالات آن
 • تولید مخزن
 • محفظه نگهداری دارو
 • تولید عایق گلخانه
 • روکش کابل برق
 • مصالح ساختمانی

پلی اتیلن کاربرد گسترده‌ای در بخش‌های مختلف صنایع دارد و به تولید محصولات باکیفیت و کم هزینه، کمک زیادی می‌کند.

مزیت‌های پلی اتیلن

این پلیمر مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارد و استحکام کششی آن، امکان تولید انواع مختلفی از محصولات را می‌دهد. PE ماده‌ای غیر سمی و بی بو است، به همین دلیل می‌توان از آن برای بسته بندی مواد غذایی استفاده کرد. غیر سمی بودن این پلیمر، یکی از دلایل اصلی کاربرد آن در تولید اسباب بازی کودکان است. پلی اتیلن عایق خوبی در برابر الکتریسیته است و می‌توان از آن برای جلوگیری از برق گرفتگی استفاده کرد. همچنین پلی اتیلن هزینه مقرون به صرفه‌ای دارد و می‌تواند به تولیدات بهتر صنایع کمک کند. از مزیت‌های دیگر این پلیمر می‌توان به عدم نفوذ آب به آن و استحکام شیمیایی بالا اشاره کرد.

ویژگی‌های پلی اتیلن

محبوبیت بالا پلی اتیلن در صنعت پلاستیک به دلیل ویژگی‌های متنوع آن است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که بتوان از آن برای تولید طیف گسترده‌ای از محصولات استفاده کرد. ویژگی‌های پلی اتیلن عبارتند از:

 • حلالیت در حلال‌های نفتی
 • دمای ذوب تا 130 سانتی گراد
 • با شکل ظاهری بلوری شفاف و نیمه شفاف
 • عدم وجود بوی بد
 • عدم تولید دود هنگام سوختن
 • دارای ترکیب پایدار
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی
 • استحکام در برابر ضربه

پلی اتیلن از مقاومت بالایی برخوردار است. به همین دلیل می‌تواند برای مدت زمان زیادی عمر کند و از ایجاد هزینه‌های اضافی تعمیر محصول، جلوگیری می‌کند.

قیمت پلی اتیلن

قیمت پلی اتیلن هم مانند پلیمرهای دیگر به عوامل مختلفی وابسته است. اولین موردی که باید برای خرید به آن توجه کنید، قیمت نفت خام است. یکی از مواد مهم در ترکیبات پلی اتیلن، نفت خام و گاز طبیعی است. بنابراین قیمت این مواد سازنده، تاثیر زیادی بر قیمت پلی اتیلن دارد. چنانچه شما به دنبال پلی اتیلن باکیفیت هستید، باید به مواد اولیه و روش تولید آن توجه زیادی داشته باشید. از عوامل موثر دیگر بر قیمت پلی اتیلن، نوع آن است. هر کدام از انواع پلی اتیلن با توجه به ویژگی‌های خود، قیمت متفاوتی دارند. عرضه و تقاضا از عوامل اصلی تعیین قیمت پلی اتیلن است. هرچه تقاضا بیشتر و عرضه پلی اتیلن کمتر باشد، قیمت آن بالاتر خواهد بود. بهتر است برای خرید پلی اتیلن، ابتدا کاربرد مورد نظر را شناسایی کنید، سپس با مشاوران شرکت‌های مختلف مشورت کنید و با مقایسه آن‌ها، نمونه مناسبی از این پلیمر تهیه کنید.

جمع بندی

پلی اتیلن یکی از پلیمرهای پرمصرف در صنعت پلاستیک است. این پلیمر در انواع مختلفی وارد بازار می‌شود که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. این ویژگی‌ها، امکان تولید گستره وسیعی از محصولات پلاستیکی را ایجاد می‌کند. بهتر است برای خرید پلی اتیلن، با نمونه‌های مختلف آن آشنا شوید. سپس با در نظر گرفتن شرایط، نمونه مناسبی از آن تهیه کنید. پلیمر پلی اتیلن از مقاومت خوبی برخوردار است. بنابراین تا مدت زمان طولانی عمر می‌کند و صرفه اقتصادی زیادی دارد.

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی

پلیمرهای شیمیایی در صنایع گوناگون زیادی کاربرد دارند. از این میان کاربرد پلیمر در صنایع پزشکی، امری مهم و غیرقابل چشم پوشی است. با پیشرفت علم پزشکی، کاربرد پلیمرهای شیمیایی در ساخت تجهیزات پزشکی مانند اعضای مصنوعی بدن روز به روز در حال افزایش است. ازاین رو در این مقاله به توضیح کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی پرداختیم. همچنین در ادامه به ویژگی و خواص پلیمرهای مورد استفاده در پزشکی نیز اشاره‌ای مختصر شده است. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا در مورد کاربرد پلیمر در پزشکی بیشتر بدانید

پلی اتیلن؛ معرفی، تاریخچه، انواع و کاربردهای آن

یکی از پلیمرهای محبوب در صنعت پلاستیک، پلی اتیلن است. این پلیمر با ویژگی‌های مختلف و غیر سمی بودن، نقش گسترده‌ای در صنعت بسته بندی مواد غذایی دارد. پلیمر پلی اتیلن نوعی ترموپلاستیک است که در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از انواع آن، ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. ما در ادامه این مقاله به بررسی مدل‌های مختلف پلی اتیلن و جنبه‌های دیگر آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پلی پروپیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

پلیمرهای مختلفی در صنعت محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک از نمونه‌های پرمصرف آن، ترموپلاستیک پلی پروپیلن است. این پلیمر به دلیل هزینه تولید پایین‌تر در کنار ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا، انعطاف پذیری، وزن سبک و... طرفداران بسیاری یافته است و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. کاربرد مختلف پلیمر PP باعث شده است که آن را در انواع مختلفی وارد بازار کنند تا صنایع با توجه به نیاز خود نمونه مناسب را تهیه کنند. ما در ادامه این مقاله به بررسی کامل این پلیمر می‌پردازیم.

روش‌های تولید گرانول

گسترش صنعت پلاستیک باعث شده است که مواد اولیه آن اهمیت زیادی پیدا کنند. معمولا مواد اولیه پلاستیک به دو صورت گرانول و پودری به فروش می‌رسد. گرانول‌ها همان پلیمر‌ها هستند که به صورت دانه کوچک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلیمر‌های گرانولی می‌توانند به دو صورت کیفیت بالا و مواد بازیافتی باشند که هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. ما در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر گرانول و روش‌های تولید آن می‌پردازیم، پس همراه ما باشید.

پیگمنت چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به محیط اطراف خود بنگرید، ترکیبی از رنگ‌های زیبا و دلنشین را در قالب‌های طبیعی و مصنوعی خواهید دید. رنگ‌های طبیعی از دل طبیعت و گیاهان گرفته می‌شود. در حالی که رنگ‌های مصنوعی در آزمایشگاه‌ها، با فراهم کردن مواد اولیه و امکانات لازم ساخته می‌شود. یکی از این رنگ‌ها پیگمنت است که به صورت پودرهای نامحلول در آب و روغن است و به مایع رنگ اصلی اضافه می‌شود. در این مقاله به موضوع پیگمنت رنگ، انواع پیگمنت، ویژگی و کاربردهای آن پرداخته می‌شود.

اکسترودر چیست؟

امروزه با گسترش علم نانو و تکنولوژی، استفاده از محصولات لاستیکی و پلاستیکی رواج بیشتری پیدا کرده است. از این‌ رو نیاز به تجهیزات و ابزار تولید این‌گونه مواد نیز بیشتر شده است. دستگاه اکسترودر یکی از دستگاه‌های تولید کننده مواد ترموپلاست است. این دستگاه علاوه بر تولید قطعات پلاستیکی، قادر به بازیافت ضایعات پلاستیکی نیز می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی دستگاه اکسترودر بپردازیم. اگر دوست دارید بدانید اکسترودر چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد تا پایان مقاله همراه ما باشید.

معرفی انواع پلاستیک

همه ما با کاربرد پلاستیک در زندگی روزمره مان آشنا هستیم. پلاستیک ممکن است سخت یا نرم، شفاف یا مات باشد. می تواند شبیه چوب یا ابریشم بنظربرسد. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نوع پلاستیک مختلف وجود دارد.ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع پلاستیک مهم و پرکاربرد آشنا کنیم پس همراه ما باشید.

انواع افزودنی رنگ

رنگ‌های به‌کار رفته در عناصر موجود در طبیعت و محیط پیرامون، الهام بخش زیبایی و هنر برتر هستند. این رنگ‌ها برای ماندگاری و تأثیرگذاری بیشتر، نیاز به افزودنی‌ رنگ دارند. نقش افزودنی‌ در تولید رنگ، به عنوان پشتوانه تولیدات انواع رنگ، بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با انواع افزودنی رنگ و چگونگی کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای