لیست محصولات
پلی پروپیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

پلی پروپیلن چیست و چه کاربردی دارد؟ پلیمرهای مختلفی در صنعت محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک از نمونه‌های پرمصرف آن، ترموپلاستیک پلی پروپیلن است. این پلیمر به دلیل هزینه تولید پایین‌تر در کنار ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا، انعطاف پذیری، وزن سبک و... طرفداران بسیاری یافته است و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. کاربرد مختلف پلیمر PP باعث شده است که آن را در انواع مختلفی وارد بازار کنند تا صنایع با توجه به نیاز خود نمونه مناسب را تهیه کنند. ما در ادامه این مقاله به بررسی کامل این پلیمر می‌پردازیم.

پلی‌پروپیلن یک پلیمر ترموپلاست است که در یک بازه گسترده از کاربردها شامل فیلم و ورق، قالب‌گیری دمشی، قالب‌گیری تزریقی، بسته‌ بندی غذایی، نساجی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی پلی پروپیلن

ویژگی‌های متنوع پلیمر PP، از دلایل اصلی کاربردهای زیاد آن در صنایع مختلف است. برای اینکه بتوانید از این پلیمر برای محصولات خود استفاده کنید، بهتر است با ویژگی‌های آن آشنا شوید.

  • بی بو و غیر سمی
  • سبک با چگالی کم
  • مقاومت بالا
  • شفافیت و جلای سطحی
  • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
  • عایق
  • قالب گیری آسان
  • هزینه پایین نسبت به نمونه‌های دیگر
  • مقاومت بالا در برابر حرارت
  • استحکام مکانیکی و مقاومت کششی بالا

به طور کلی گستردگی ویژگی‌های پلیمرPP ، باعث شده است که بتوان محصولات متنوعی را از این پلیمر تولید کرد.

مزایا و معایب پلی پروپیلن

همانطور که پیشتر اشاره شد، ویژگی‌های منحصر به فرد در کنار قیمت پایین‌تر این پلیمر، باعث شده است که جایگزین خوبی برای پلیمرهای PS و  PE باشد. سبک بودن از دیگر خصوصیات پلی پروپیلن است که امکان تولید محصولات متنوعی را می‌دهد. از این پلیمر می‌توان برای تولید طیف گسترده‌ای از محصولات انعطاف پذیر با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متفاوت استفاده کرد. افزایش کاربرد پلی پروپیلن در صنایع مختلف، باعث شده است که خواص گریدهای جدید آن بهبود یابند و به صورت آلیاژ با دیگر پلیمر‌ها مصرف شود. این پلیمر در صنعت تجهیزات پزشکی که یکی از صنایع مهم در کشور است، کاربرد زیادی دارد. کاربرد‌های گسترده پلیمر PP در صنایع مختلف نشان دهنده اهمیت بالای این پلیمر است. اما در کنار تمام مزایایی که گفته شد، پلیمر پلی پروپیلن قابل اشتعال است و خواص پیوندی ضعیفی دارد. از این پلیمر نمی‌توان در همه دماها استفاده کرد، زیرا ضریب انبساط حرارتی بالایی دارد. این پلیمر به اشعه UV حساس است و مقاومت پایینی در برابر حلال کلر و آروماتیک دارد. به همین دلیل نمی‌توان برای کاربردهای خاص از آن استفاده کرد.

قیمت پلی پروپیلن

با جست و جو در سایت‌های مختلف و مذاکره با تولیدکنندگان، متوجه تفاوت قیمت فروش پلی پروپیلن در شرکت‌های مختلف می‌شوید. قیمت این پلیمر به عوامل مختلفی وابسته است که شما باید هنگام خرید پلی پروپیلن، آن‌ها را در نظر داشته باشید. تولید پلی پروپیلن به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در صورتی که این پلیمر از پودر پتروشیمی تهیه شود، از کیفیت بالایی برخوردار است و معمولا رنگی شفاف دارد. اما این پلیمر از مواد بازیافتی یا کلوخه هم تولید می‌شود. در این شرایط PP رنگ تیره تری دارد و کیفیت آن پایین‌تر است. یکی از موارد دیگری که باید برای انتخاب پلی پروپیلن باکیفیت به آن توجه کنید، میزان خلوص است. ممکن است گرانول‌های تولیدی یک شرکت، ناخالصی و آلودگی داشته باشد. در این صورت، کیفیت پلیمر پایین است و قیمت کمتری دارد. علاوه بر این موارد، شاخص جریان مذاب، خدمات شرکت، نوع تولید محصول و... هم بر روی قیمت تاثیر می‌گذارد. شما باید برای انتخاب گرانول پلی پروپیلن به تمام این موارد توجه کنید و بعد از بررسی شرکت‌های مختلف، تولیدکننده مناسب را انتخاب کنید.

انواع پلی پروپیلن

پلی پروپیلن در حالت کلی به دو دسته هموپلیمر و کوپلیمر تقسیم می‌شود. هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های متفاوتی دارند که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

هموپلیمر

این نوع پلیمر پلی پروپیلن بر اساس نظم فضایی به سه دسته بی نظم (اتاتیک)، هم نظم (ایزوتاکتیک) و تک نظم (سیندیوتاکتیک) تقسیم می‌شود. نمونه بی نظم دمای ذوب پایینی دارد و به دلیل چسبندگی بالا و حالت صمغی، برای تولید چسب استفاده می‌شود. پلیمر اتاتیک یک پلیمر منعطف است. در حالی که نمونه‌ها دیگر سفت‌تر هستند و انعطاف کمتری دارند. ایزوتاکتیک ماده‌ای کریستالی است که دمای ذوب بالایی دارد و نمونه تک نظم یا سیندیوتاکتیک، بلورینگی کمتری دارد و فرایند دهی آن دشوار است.

کوپلیمر

این نوع پلیمر پلی پروپیلن از پلیمریزاسیون چند مونومر ساخته می‌شود و به حالت‌های مختلفی قابل استفاده است. دو نمونه از مهم‌ترین انواع آن، کوپلیمر پلی پروپیلن تصادفی و کوپلیمر پلی پروپیلن ضربه هستند. نمونه اول شفافیت بالاتری دارد و در برابر تشعشعات مقاوم است، به همین دلیل از آن برای اکستروژن لوله، شکل دهی حرارتی، قالب گیری تزریق و... استفاده می‌شود. کوپلیمر ضربه همانطور که از نامش پیداست، مقاومت بالاتری در برابر ضربه دارد و برای کاربردهای مختلفی چون قالب گیری تزریقی، بخش‌های الکتریکی ماشین، کاربرد صنعتی و... استفاده می‌شود.

به طور کلی از ویژگی‌های بارز هرکدام از این نمونه‌ها می‌توان به سختی بالا هموپلیمر PP، شفافیت بیشتر کوپلیمر تصادفی و خواص ضربه کوپلیمر ضربه اشاره کرد.

گریدهای مختلف پلی پروپیلن

کاربرد زیاد پلیمر PP باعث شده است که گریدهای مختلفی برای آن تعریف شود. در هرکدام از این گریدها، کاربردهای مختلفی از پلیمر پلی پروپیلن ذکر می‌شود تا شما آشنایی بیشتری پیدا کنید.

قالب تزریقی (Injection Moulding): یکی از کاربردهای گسترده پلیمر pp در این گرید است. در این روش پلیمر در دستگاه تزریق، ذوب شده و وارد قالب می‌شود تا محصولات شکل مورد نظر را پیدا کنند. معمولا از این روش برای تولید اسباب بازی، لوازم خانگی، قطعات اتومبیل، لوازم الکتریکی و... استفاده می‌شود.

قالب بادی (Blow Moulding): تفاوت این روش با روش قبلی در نوع قالب است. در این گرید از قالب‌های بادی برای تولید بطری و قوطی استفاده می‌شود. قوطی‌های تولید شده در این گرید، برای صنایع غذایی، بهداشتی و آرایشی، نگهداری روغن و... کاربرد دارد.

پایپ (Pipe): پلیمر پلی پروپیلن از انعطاف بالایی برخوردار است. در این گرید از pp برای تولید لوله‌های فاضلاب، کابل، اگو و... استفاده می‌شود.

الیاف (fibers): یکی از کاربردهای مهم پلیمر pp، استفاده از آن در الیاف مختلف به عنوان عایق است. در این گرید از پلیمر پلی پروپیلن برای زیر فرش و زیلو، پارچه لباس عایق گرما و سرما، موکت و... استفاده می‌شود.

فیلم و شیت (film-sheet): پلیمر پلی پروپیلن به دلیل غیر سمی بودن کاربرد فراوانی در صنعت بسته بندی غذا دارد و از آن، بسته بندی شیرینی و شکلات تولید می‌شود. علاوه بر صنعت غذایی برای تولید فیلم گرافیک هم کاربرد دارد.

پلیمر پلی پروپیلن به دلیل ویژگی‌های بسیاری که دارد، می‌تواند به بهبود خواص محصولات صنایع مختلف کمک کند و نقش مهمی در افزایش کیفیت محصول نهایی داشته باشد.

جمع بندی

پلی پروپیلن یکی از پلیمر‌های مهم در صنایع تولید محصولات پلاستیکی است که ویژگی‌های زیاد آن، باعث شده است که در گرید‌های مختلف کاربرد داشته باشد. این پلیمر می‌تواند جایگزین خوبی برای پلیمر‌ پلی اتیلن باشد، زیرا هزینه تولید کمتری دارد. تولید پلی پروپیلن در شرایط مختلفی انجام می‌شود. بهتر است برای خریدpp با شرکت‌های مختلف وارد مذاکره شوید و در نهایت با در نظر گرفتن عواملی که ذکر کردیم، نوع مناسب آن را خریداری کنید.

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی

پلیمرهای شیمیایی در صنایع گوناگون زیادی کاربرد دارند. از این میان کاربرد پلیمر در صنایع پزشکی، امری مهم و غیرقابل چشم پوشی است. با پیشرفت علم پزشکی، کاربرد پلیمرهای شیمیایی در ساخت تجهیزات پزشکی مانند اعضای مصنوعی بدن روز به روز در حال افزایش است. ازاین رو در این مقاله به توضیح کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی پرداختیم. همچنین در ادامه به ویژگی و خواص پلیمرهای مورد استفاده در پزشکی نیز اشاره‌ای مختصر شده است. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا در مورد کاربرد پلیمر در پزشکی بیشتر بدانید

پلی اتیلن؛ معرفی، تاریخچه، انواع و کاربردهای آن

یکی از پلیمرهای محبوب در صنعت پلاستیک، پلی اتیلن است. این پلیمر با ویژگی‌های مختلف و غیر سمی بودن، نقش گسترده‌ای در صنعت بسته بندی مواد غذایی دارد. پلیمر پلی اتیلن نوعی ترموپلاستیک است که در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از انواع آن، ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. ما در ادامه این مقاله به بررسی مدل‌های مختلف پلی اتیلن و جنبه‌های دیگر آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پلی پروپیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

پلیمرهای مختلفی در صنعت محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک از نمونه‌های پرمصرف آن، ترموپلاستیک پلی پروپیلن است. این پلیمر به دلیل هزینه تولید پایین‌تر در کنار ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا، انعطاف پذیری، وزن سبک و... طرفداران بسیاری یافته است و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. کاربرد مختلف پلیمر PP باعث شده است که آن را در انواع مختلفی وارد بازار کنند تا صنایع با توجه به نیاز خود نمونه مناسب را تهیه کنند. ما در ادامه این مقاله به بررسی کامل این پلیمر می‌پردازیم.

روش‌های تولید گرانول

گسترش صنعت پلاستیک باعث شده است که مواد اولیه آن اهمیت زیادی پیدا کنند. معمولا مواد اولیه پلاستیک به دو صورت گرانول و پودری به فروش می‌رسد. گرانول‌ها همان پلیمر‌ها هستند که به صورت دانه کوچک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلیمر‌های گرانولی می‌توانند به دو صورت کیفیت بالا و مواد بازیافتی باشند که هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. ما در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر گرانول و روش‌های تولید آن می‌پردازیم، پس همراه ما باشید.

پیگمنت چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به محیط اطراف خود بنگرید، ترکیبی از رنگ‌های زیبا و دلنشین را در قالب‌های طبیعی و مصنوعی خواهید دید. رنگ‌های طبیعی از دل طبیعت و گیاهان گرفته می‌شود. در حالی که رنگ‌های مصنوعی در آزمایشگاه‌ها، با فراهم کردن مواد اولیه و امکانات لازم ساخته می‌شود. یکی از این رنگ‌ها پیگمنت است که به صورت پودرهای نامحلول در آب و روغن است و به مایع رنگ اصلی اضافه می‌شود. در این مقاله به موضوع پیگمنت رنگ، انواع پیگمنت، ویژگی و کاربردهای آن پرداخته می‌شود.

اکسترودر چیست؟

امروزه با گسترش علم نانو و تکنولوژی، استفاده از محصولات لاستیکی و پلاستیکی رواج بیشتری پیدا کرده است. از این‌ رو نیاز به تجهیزات و ابزار تولید این‌گونه مواد نیز بیشتر شده است. دستگاه اکسترودر یکی از دستگاه‌های تولید کننده مواد ترموپلاست است. این دستگاه علاوه بر تولید قطعات پلاستیکی، قادر به بازیافت ضایعات پلاستیکی نیز می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی دستگاه اکسترودر بپردازیم. اگر دوست دارید بدانید اکسترودر چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد تا پایان مقاله همراه ما باشید.

معرفی انواع پلاستیک

همه ما با کاربرد پلاستیک در زندگی روزمره مان آشنا هستیم. پلاستیک ممکن است سخت یا نرم، شفاف یا مات باشد. می تواند شبیه چوب یا ابریشم بنظربرسد. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نوع پلاستیک مختلف وجود دارد.ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع پلاستیک مهم و پرکاربرد آشنا کنیم پس همراه ما باشید.

انواع افزودنی رنگ

رنگ‌های به‌کار رفته در عناصر موجود در طبیعت و محیط پیرامون، الهام بخش زیبایی و هنر برتر هستند. این رنگ‌ها برای ماندگاری و تأثیرگذاری بیشتر، نیاز به افزودنی‌ رنگ دارند. نقش افزودنی‌ در تولید رنگ، به عنوان پشتوانه تولیدات انواع رنگ، بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با انواع افزودنی رنگ و چگونگی کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای