لیست محصولات
روش‌های تولید گرانول

روش‌های تولید گرانول گسترش صنعت پلاستیک باعث شده است که مواد اولیه آن اهمیت زیادی پیدا کنند. معمولا مواد اولیه پلاستیک به دو صورت گرانول و پودری به فروش می‌رسد. گرانول‌ها همان پلیمر‌ها هستند که به صورت دانه کوچک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلیمر‌های گرانولی می‌توانند به دو صورت کیفیت بالا و مواد بازیافتی باشند که هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. ما در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر گرانول و روش‌های تولید آن می‌پردازیم، پس همراه ما باشید.

گرانول چیست؟

گرانول‌ها به عنوان مواد اولیه محصولات پلاستیکی وارد بازار می‌شوند. گرانول نوعی از پلیمر است که به صورت دانه دانه با اندازه کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما می‌توانیم از گرانول پلیمر‌هایی چون پلی اتیلن، پلی پروپیلن و... برای تولید محصولات پلاستیکی استفاده کنیم. البته این پلیمر‌ها به صورت پودری هم وارد بازار می‌شوند، اما استفاده از نمونه گرانول بسیار راحت‌تر از پودری است و طرفداران بیشتری دارد. همانطور که اشاره کردیم گرانول‌ها گاهی از مواد بازیافتی تولید می‌شوند و کیفیت پایین‌تری نسبت به پلیمرهای دست اول دارند. ما در ادامه به بررسی روش‌های تولید انواع گرانول می‌پردازیم.

روش‌های تولید گرانول

گرانول‌های پلیمری، با استفاده از دستگاه اکسترودر تولید می‌شوند که عملکرد این دستگاه مانند چرخ گوشت است.  با وارد کردن پلیمر‌ها بعد از فرآیند ویسکوزیته و پلیمریزاسیون، می‌توان گرانول‌های پلیمری را استخراج کرد. بعضی از پلیمر‌ها فقط می‌توانند به شکل پودری و محلول استفاده شوند، بنابراین همه پلیمر‌ها را نمی‌توان با انجام این روش به گرانول تبدیل کرد. مواد بازیافتی هم مواد اولیه دیگری هستند که می‌توان به شرح زیر از آن‌ها برای تولید گرانول استفاده کرد.

روش تولید رشته‌ای گرانول

در این روش که یکی از روش‌های پرکاربرد است، مواد پلاستیکی بعد از آسیاب، ذوب شده و بعد از عبور از دستگاه صافی اکسترودر، به شکل رشته‌ای در می‌آیند. بعد از این مرحله، رشته‌ها به استخر منتقل شده و توسط آسیاب تکه تکه می‌شوند. به دلیل اینکه مواد اولیه از مواد بازیافتی هستند، گرانول‌ها لبه تیز خواهند داشت و در میان آن خرده پلاستیک قابل رویت است.

روش تولید گرانول خشک

این روش به وسیله دستگاه‌های خاصی انجام می‌شود که دقت بیشتری نیاز دارد. بنابراین گرانول‌هایی که به وسیله این دستگاه تولید شوند، ثبات بیشتری دارند. مراحل تولید گرانول با این روش به شرح زیر است.

  1. در ابتدا، پلاستیک‌ها خرد شده و ذوب می‌شوند.
  2. سپس از صافی اکسترودر عبور کرده و از سوراخ‌های ریز خارج می‌شوند.
  3. در این مرحله مواد مذاب با سرعت زیاد برش داده می‌شوند.
  4. بعد از برش، از مسیر لوله‌ای سرد عبور کرده و خشک می‌شود.
  5. در مرحله آخر با استفاده از اختلاف فشار، گرانول سنگین در پایین مخزن جمع آوری می‌شود.

روش برش رینگ آبی

معمولا از این روش‌ برای تولید گرانول از مواد اولیه شکننده استفاده می‌شود. مراحل تولید گرانول به این روش مانند گرانول خشک است و فقط بعد از بریده شدن، نیروی گریز از مرکز ،گرانول‌ها را به دور مخزن می‌چسباند. در این قسمت آب سردی که به دور مخزن می‌پرخد، گرانول‌ها را خنک می‌کند.

روش برش زیر آب

این دستگاه عملکردی شبیه به روش تولید رشته‌ای گرانول دارد و معمولا از آن برای تولید ظرفیت بالا استفاده می‌شود. در این روش ابتدا مواد اولیه ذوب می‌شوند و بعد از عبور از صافی، به زیر آب هدایت شده و با سرعت بالا برش می‌خورند.

شما باید با در نظر گرفتن نوع مواد اولیه از دستگاه‌های مختلفی استفاده کنید. هر کدام از این دستگاه‌ها با طراحی مختلف، نتیجه متفاوتی خواهند داشت. بنابراین قبل از هرگونه اقدامی بررسی‌های لازم را انجام دهید.

ویژگی‌های دستگاه گرانول ساز

یکی از اهداف مهم در تولید گرانول، خروجی یکدست مواد از دستگاه‌ها است. بنابراین دستگاه انتخابی شما باید تمام مراحل را به صورت استاندارد پشت سر گذاشته و در مرحله خشک شدن و برش، به صورت هماهنگ عمل کند. ویژگی‌های مهم یک دستگاه استاندارد عبارتند از:

  • تک پمپ بودن: در این صورت دستگاه قدرت مناسبی خواهد داشت و هزینه نگهداری آن هم کمتر خواهد بود.
  • پمپ خلاء با قدرت: باعث افزایش تاثیر گازگیری می‌شود و خروجی کار بهتر خواهد بود.
  • مکش مناسب: گاز‌های سمی حاصل از فرآیند تولید گرانول، باید به طور کامل از فضا پاک شود.
  • تعویض کننده صفحه پر قدرت: قدرت بالا این قسمت، باعث جبران شسته نشدن قطعات می‌شود.

به طور کلی سلامت قسمت‌های مختلف دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورتی که تمام اجزای دستگاه قدرت کافی داشته باشند، گرانول خروجی کیفیت مناسبی خواهد داشت.

جمع بندی

گرانول یکی از مواد اولیه صنعت پلاستیک است که کاربرد بسیار زیادی دارد. گرانول پلیمری طرفداران بسیاری دارد، زیرا استفاده از آن راحت‌تر از نوع پودری است. ساخت گرانول به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و مواد اولیه متفاوتی دارد. برای تولید گرانول می‌توان از مواد اولیه درجه یک یا مواد بازیافتی استفاده کرد. دستگاه‌های تولید گرانول متفاوت هستند و هرکدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. شما باید با در نظر گرفتن ماده اولیه و نیاز خود، دستگاه مناسب را شناسایی و خریداری کنید.

 

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی

پلیمرهای شیمیایی در صنایع گوناگون زیادی کاربرد دارند. از این میان کاربرد پلیمر در صنایع پزشکی، امری مهم و غیرقابل چشم پوشی است. با پیشرفت علم پزشکی، کاربرد پلیمرهای شیمیایی در ساخت تجهیزات پزشکی مانند اعضای مصنوعی بدن روز به روز در حال افزایش است. ازاین رو در این مقاله به توضیح کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی پرداختیم. همچنین در ادامه به ویژگی و خواص پلیمرهای مورد استفاده در پزشکی نیز اشاره‌ای مختصر شده است. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا در مورد کاربرد پلیمر در پزشکی بیشتر بدانید

پلی اتیلن؛ معرفی، تاریخچه، انواع و کاربردهای آن

یکی از پلیمرهای محبوب در صنعت پلاستیک، پلی اتیلن است. این پلیمر با ویژگی‌های مختلف و غیر سمی بودن، نقش گسترده‌ای در صنعت بسته بندی مواد غذایی دارد. پلیمر پلی اتیلن نوعی ترموپلاستیک است که در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از انواع آن، ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. ما در ادامه این مقاله به بررسی مدل‌های مختلف پلی اتیلن و جنبه‌های دیگر آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پلی پروپیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

پلیمرهای مختلفی در صنعت محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک از نمونه‌های پرمصرف آن، ترموپلاستیک پلی پروپیلن است. این پلیمر به دلیل هزینه تولید پایین‌تر در کنار ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا، انعطاف پذیری، وزن سبک و... طرفداران بسیاری یافته است و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. کاربرد مختلف پلیمر PP باعث شده است که آن را در انواع مختلفی وارد بازار کنند تا صنایع با توجه به نیاز خود نمونه مناسب را تهیه کنند. ما در ادامه این مقاله به بررسی کامل این پلیمر می‌پردازیم.

روش‌های تولید گرانول

گسترش صنعت پلاستیک باعث شده است که مواد اولیه آن اهمیت زیادی پیدا کنند. معمولا مواد اولیه پلاستیک به دو صورت گرانول و پودری به فروش می‌رسد. گرانول‌ها همان پلیمر‌ها هستند که به صورت دانه کوچک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلیمر‌های گرانولی می‌توانند به دو صورت کیفیت بالا و مواد بازیافتی باشند که هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. ما در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر گرانول و روش‌های تولید آن می‌پردازیم، پس همراه ما باشید.

پیگمنت چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به محیط اطراف خود بنگرید، ترکیبی از رنگ‌های زیبا و دلنشین را در قالب‌های طبیعی و مصنوعی خواهید دید. رنگ‌های طبیعی از دل طبیعت و گیاهان گرفته می‌شود. در حالی که رنگ‌های مصنوعی در آزمایشگاه‌ها، با فراهم کردن مواد اولیه و امکانات لازم ساخته می‌شود. یکی از این رنگ‌ها پیگمنت است که به صورت پودرهای نامحلول در آب و روغن است و به مایع رنگ اصلی اضافه می‌شود. در این مقاله به موضوع پیگمنت رنگ، انواع پیگمنت، ویژگی و کاربردهای آن پرداخته می‌شود.

اکسترودر چیست؟

امروزه با گسترش علم نانو و تکنولوژی، استفاده از محصولات لاستیکی و پلاستیکی رواج بیشتری پیدا کرده است. از این‌ رو نیاز به تجهیزات و ابزار تولید این‌گونه مواد نیز بیشتر شده است. دستگاه اکسترودر یکی از دستگاه‌های تولید کننده مواد ترموپلاست است. این دستگاه علاوه بر تولید قطعات پلاستیکی، قادر به بازیافت ضایعات پلاستیکی نیز می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی دستگاه اکسترودر بپردازیم. اگر دوست دارید بدانید اکسترودر چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد تا پایان مقاله همراه ما باشید.

معرفی انواع پلاستیک

همه ما با کاربرد پلاستیک در زندگی روزمره مان آشنا هستیم. پلاستیک ممکن است سخت یا نرم، شفاف یا مات باشد. می تواند شبیه چوب یا ابریشم بنظربرسد. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نوع پلاستیک مختلف وجود دارد.ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع پلاستیک مهم و پرکاربرد آشنا کنیم پس همراه ما باشید.

انواع افزودنی رنگ

رنگ‌های به‌کار رفته در عناصر موجود در طبیعت و محیط پیرامون، الهام بخش زیبایی و هنر برتر هستند. این رنگ‌ها برای ماندگاری و تأثیرگذاری بیشتر، نیاز به افزودنی‌ رنگ دارند. نقش افزودنی‌ در تولید رنگ، به عنوان پشتوانه تولیدات انواع رنگ، بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با انواع افزودنی رنگ و چگونگی کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای