لیست محصولات
پیگمنت چیست و چه کاربردی دارد؟

پیگمنت چیست و چه کاربردی دارد؟ اگر به محیط اطراف خود بنگرید، ترکیبی از رنگ‌های زیبا و دلنشین را در قالب‌های طبیعی و مصنوعی خواهید دید. رنگ‌های طبیعی از دل طبیعت و گیاهان گرفته می‌شود. در حالی که رنگ‌های مصنوعی در آزمایشگاه‌ها، با فراهم کردن مواد اولیه و امکانات لازم ساخته می‌شود. یکی از این رنگ‌ها پیگمنت است که به صورت پودرهای نامحلول در آب و روغن است و به مایع رنگ اصلی اضافه می‌شود. در این مقاله به موضوع پیگمنت رنگ، انواع پیگمنت، ویژگی و کاربردهای آن پرداخته می‌شود.

تاریخچه پیگمنت

اولین پیگمنت‌های آلی یا طبیعی در قرن نوزدهم میلادی همزمان با توسعه رنگ‌های نساجی به وجود آمده است. قبل از آن، از لیک‌ها به عنوان‌ رنگ‌های نساجی و رنگرزی استفاده می‌شده است. لیک‌ها از رسوب رنگ‌های نساجی محلول در آب، مانند کربنات کلسیم تهیه می‌شود.

 بعد از آن، پیگمنت‌های آزو وارد بازار رنگ شد که تا به امروز نیز این نوع پیگمنت کاربرد دارد. این پیگمنت‌ها در قالب رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز وجود دارند که دارای درخشندگی بالا و خواص مقاومتی خوبی هستند. بعدها پیگمنت‌ها در رنگ‌های بیشتری به وجود آمدند و روز به روز شاهد افزایش مصرف و گسترش کاربرد پیگمنت هستیم.

پیگمنت چیست؟

در صنایع رنگرزی، رنگ‌ها به دو دسته رنگدانه‌ها و رنگ‌ها دسته‌بندی می‌شوند. رنگ‌ها توسط جسم قابل رنگرزی به خوبی جذب می‌شوند، در حالی که رنگدانه فقط سطح خارجی جسم را رنگی می‌کند. در واقع پیگمنت رنگ یا رنگدانه، مواد پودری شکلی است که در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود.

این پیگمنت‌های رنگی برای دادن یک سری خواص به رنگ‌ مورد نظر افزوده می‌شود. این خواص شامل کنترل براقیت، رنگ، تیرگی، کنترل رئولوژیکی، مهار خوردگی و گشتاور مغناطیسی است. ریز دانه‌های پیگمنت در اندازه‌های ۰.۱ تا ۱۰۰ میکرومتر وجود دارند. این رنگدانه‌ها در جذب بالای طول موج‌های خاص و انتقال طول موج‌های دیگر، با قدرت خاصی عمل می‌کنند.  پیگمنت یکی از اجزای سازنده رنگ پودری نیز است. 

انواع پیگمنت

پیگمنت‌ها با توجه به نوع خواص شیمیایی، فرمولاسیون، کاربرد پیگمنت و روش تولیدی که دارند، به دو نوع آلی و معدنی تقسيم می‌شوند. در زیر به طور خلاصه به تشریح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

پیگمنت آلی

پیگمنت رنگ آلی، به صورت طبیعی و دارای رنگ ذاتی است. یعنی این رنگدانه‌ها به خودی خود رنگی هستند و از لحاظ فرمولاسیون شیمیایی ترکیبی ساده دارند. در پیوند شیمیایی ایجاد شده در ساختار فرمولی این نوع پیگمنت، زنجیره و حلقه‌هایی از کربن وجود دارد. در حالی که در بعضی از انواع پیگمنت آلی، ساختمان فلزی آلی وجود دارد.

فرآیند تولید این رنگدانه‌های آلی به این صورت است که ابتدا آن‌ها را شست‌وشو داده سپس خشک می‌کنند. در مرحله بعد به صورت پودر درآورده، با فرمولاسیون ترکیب شده و در نهایت وارد بازار مصرفی می‌شود. این پیگمنت‌ها از قدرت حلالیت بسیار کمی در آب، حلال‌های آلی و دیگر محیط‌ها برخوردار هستند. ذرات پیگمنت‌های آلی، اندازه کوچک‌تری نسبت به پیگمنت معدنی دارند.

انواع پیگمنت آلی

پیگمنت‌های آلی شامل چندین گروه از جمله پیگمنت آزو، پلی سیلیک، فتالوسیانین‌ها و آنتراکینونی هستند. هر کدام از انواع پیگمنت آلی، رنگ‌های متفاوت و طیف رنگی خاصی دارند. پیگمنت آزو شامل یک‌ گروه ازت است که طیف رنگی آن، از زرد، نارنجی و قرمز تشکیل شده است. پیگمنت رنگ پلی سیلیک، از بخش‌هاي هتروسیکلیک و آروماتیک آنیل شده، تشکیل شده است.

پیگمنت فتالوسیانین‌ها شامل طیف رنگی سبز و آبی هستند. به عنوان‌ نمونه فتالوسیانین مس با خواص مقاومتی زیاد، جزء رنگدانه‌های عالی محسوب می‌شود. پیگمنت آنتراکینونی بر اساس ساختار مولکولی آنتراکینون تشکیل می‌شود. کاربرد پیگمنت آنتراکینونی بیشتر در رنگرزی پشم و ابریشم است. این نوع از پیگمنت رنگ، شامل پیگمنت آنتراپیریمیدین زرد و آنتراکینویید قرمز است.

ویژگی پیگمنت آلی

از ویژگی‌های مشترک‌ پیگمنت آلی می‌توان به شفافیت فوق‌العاده آن‌ها اشاره کرد. این نوع پیگمنت، بیشتر دارای رنگ‌های روشن است. با این وجود از قدرت رنگ‌آمیزی بالایی برخوردار است و تناژ رنگی آن بی‌مانند است. پیگمنت آلی همچنین از ثبات بالایی در برابر نور خورشید برخوردار است. به این معنی که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید بی‌رنگ نمی‌شود و هم‌چنان کیفیت و ثبات رنگ خود را دارد. پیگمنت‌های آلی به دلیل فرآیند شیمیایی پیچیده‌ای که دارند از قیمت بالاتری نیز برخوردارند. این نوع رنگدانه‌ها دارای قدرت رنگ‌آمیزی بالا، پراکندگی عالی، جذب روغن کمتر و قدرت پنهان‌سازی هستند.

کاربرد پیگمنت آلی

پیگمنت رنگ آلی با توجه به خواص و ساختاری که دارد، دارای کاربردهای متفاوتی است. بعضی از انواع کاربرد پیگمنت آلی به صورت زیر است.

 • ساخت جوهر با نسبت 50 درصدی به عنوان عامل گرانروی
 • تولید رنگ‌ها با نسبت 25 درصدی
 • به عنوان پایدارکننده در رنگ آمیزی انواع وسایل پلاستیکی
 • به عنوان پرکننده و تقویت کننده در صنعت لاستیک
 • کاربرد پیگمنت به عنوان دیسپرسیون در هوا
 • کاربرد در ساخت انواع لاک، ورنی، رنگ‌های روغنی، سلولزی و پلاستیکی
 • کاربرد در صنایع پوششی مانند پوشش سطح وسایل چوبی و وسایل نقلیه

 

پیگمنت معدنی

پیگمنت رنگ معدنی کاملاً متفاوت از پیگمنت آلی است و از آن به عنوان پیگمنت مصنوعی نام برده می‌شود. این پیگمنت با فرمولاسیون شیمیایی خاص، به صورت آزمایشگاهی، تحت کنترل و شرایط ایده‌آل ساخته می‌شود. پیگمنت معدنی با فرآیندهای شیمیایی ساده‌ای مثل اکسیداسیون تولید می‌شود.

پیوندهای زنجیره‌ای موجود در پیگمنت‌های معدنی از حلقه‌های کربنی تشکیل نشده است و شامل فلزات و نمک‌های فلزی مانند یون‌های زینک، تیتانیوم، نیکل، منگنز و … است.

کاربرد پیگمنت معدنی بیشتر در صنعت است و به دلیل دارا بودن ثبات نوری و به صرفه بودن، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. طیف رنگی پیگمنت رنگ معدنی، از روشن‌ترین رنگ تا تیره‌ترین یعنی تیتان سفید تا کربن سیاه است. پیگمنت سفید جهت کاهش هزینه و بهبود عملکرد دیگر رنگدانه‌ها افزوده می‌شود.

مزایای پیگمنت معدنی

از مهم‌ترین ویژگی‌های پیگمنت رنگ معدنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دارای مقاومت بالا در برابر محو شدن
 • مقاومت در برابر حرارت و شرایط نامساعد جوی و نوری
 • دارا بودن واکنش‌های شیمیایی ساده، تولید آسان و مقرون به صرفه
 • دارای تناژ رنگی ضعیف و روشن
 • مقاومت در برابر اسیدها و بازها
 • دارا بودن ساختار کریستالی
 • در صورت ترکیب شدن با پیگمنت‌های آلی، تناژ رنگی خوبی به دست می‌دهد.

معایب پیگمنت معدنی

پیگمنت معدنی با تمام خواص و ویژگی‌های کاربردی که دارد، به دلیل وجود نمک‌های سرب موجود در ترکیبات آن‌ها، برای محیط زیست مضر است. بر این اساس می‌تواند به محیط اطراف آسیب برساند. بعضی از انواع پیگمنت معدنی به طور کامل سمی و خطرناک هستند. بنابراین توصیه می‌شود هنگام استفاده از این نوع پیگمنت رنگ، حتماً از ماسک و دستکش استفاده شود.

کاربرد پیگمنت معدنی

کاربرد پیگمنت معدنی بر اساس خواص آن متفاوت است. از پیگمنت معدنی در ساخت جوهرهای چاپ سیاه‌رنگ، مرکب‌های چاپ و رنگرزی کاغذ و تأسیسات آهنی استفاده می‌شود. پیگمنت‌های خاکی اکسید آهن در تولید بخار زرد و نارنجی، سینا (نارنجی و قهوه‌ای) و عنبر قهوه‌ای کاربرد دارد. از ترکیبات خاص کرومی در تهیه رنگ‌های زرد، نارنجی و سبز استفاده می‌شود. ترکیبات مختلف کادیوم برای تهیه رنگ‌های زرد روشن، نارنجی و قرمز درخشان کاربرد دارد.

جمع بندی

پیگمنت، رنگدانه‌های جامد پودری شکل است که در آب به صورت نامحلول باقی می‌ماند و شامل انواع رنگ‌های سیاه، سفید و رنگی است. به طور کلی پیگمنت رنگ، شامل دو نوع آلی و معدنی است.

در این مقاله به معرفی انواع پیگمنت و کاربردهای آن پرداختیم. همان‌طور که گفته شد پیگمنت آلی در طبیعت یافت می‌شود، در حالی که پیگمنت معدنی، نیاز به تولید در شرایط ویژه دارد. بنابراین پیگمنت به دو صورت طبیعی یا سنتزی به وجود می‌آید. هر کدام از انواع پیگمنت‌های آلی و معدنی خواص ویژه‌ای دارند. عمده کاربرد پیگمنت در صنایع رنگرزی و رویه زدن است.

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی

پلیمرهای شیمیایی در صنایع گوناگون زیادی کاربرد دارند. از این میان کاربرد پلیمر در صنایع پزشکی، امری مهم و غیرقابل چشم پوشی است. با پیشرفت علم پزشکی، کاربرد پلیمرهای شیمیایی در ساخت تجهیزات پزشکی مانند اعضای مصنوعی بدن روز به روز در حال افزایش است. ازاین رو در این مقاله به توضیح کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی پرداختیم. همچنین در ادامه به ویژگی و خواص پلیمرهای مورد استفاده در پزشکی نیز اشاره‌ای مختصر شده است. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا در مورد کاربرد پلیمر در پزشکی بیشتر بدانید

پلی اتیلن؛ معرفی، تاریخچه، انواع و کاربردهای آن

یکی از پلیمرهای محبوب در صنعت پلاستیک، پلی اتیلن است. این پلیمر با ویژگی‌های مختلف و غیر سمی بودن، نقش گسترده‌ای در صنعت بسته بندی مواد غذایی دارد. پلیمر پلی اتیلن نوعی ترموپلاستیک است که در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از انواع آن، ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. ما در ادامه این مقاله به بررسی مدل‌های مختلف پلی اتیلن و جنبه‌های دیگر آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پلی پروپیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

پلیمرهای مختلفی در صنعت محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک از نمونه‌های پرمصرف آن، ترموپلاستیک پلی پروپیلن است. این پلیمر به دلیل هزینه تولید پایین‌تر در کنار ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا، انعطاف پذیری، وزن سبک و... طرفداران بسیاری یافته است و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. کاربرد مختلف پلیمر PP باعث شده است که آن را در انواع مختلفی وارد بازار کنند تا صنایع با توجه به نیاز خود نمونه مناسب را تهیه کنند. ما در ادامه این مقاله به بررسی کامل این پلیمر می‌پردازیم.

روش‌های تولید گرانول

گسترش صنعت پلاستیک باعث شده است که مواد اولیه آن اهمیت زیادی پیدا کنند. معمولا مواد اولیه پلاستیک به دو صورت گرانول و پودری به فروش می‌رسد. گرانول‌ها همان پلیمر‌ها هستند که به صورت دانه کوچک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلیمر‌های گرانولی می‌توانند به دو صورت کیفیت بالا و مواد بازیافتی باشند که هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. ما در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر گرانول و روش‌های تولید آن می‌پردازیم، پس همراه ما باشید.

پیگمنت چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به محیط اطراف خود بنگرید، ترکیبی از رنگ‌های زیبا و دلنشین را در قالب‌های طبیعی و مصنوعی خواهید دید. رنگ‌های طبیعی از دل طبیعت و گیاهان گرفته می‌شود. در حالی که رنگ‌های مصنوعی در آزمایشگاه‌ها، با فراهم کردن مواد اولیه و امکانات لازم ساخته می‌شود. یکی از این رنگ‌ها پیگمنت است که به صورت پودرهای نامحلول در آب و روغن است و به مایع رنگ اصلی اضافه می‌شود. در این مقاله به موضوع پیگمنت رنگ، انواع پیگمنت، ویژگی و کاربردهای آن پرداخته می‌شود.

اکسترودر چیست؟

امروزه با گسترش علم نانو و تکنولوژی، استفاده از محصولات لاستیکی و پلاستیکی رواج بیشتری پیدا کرده است. از این‌ رو نیاز به تجهیزات و ابزار تولید این‌گونه مواد نیز بیشتر شده است. دستگاه اکسترودر یکی از دستگاه‌های تولید کننده مواد ترموپلاست است. این دستگاه علاوه بر تولید قطعات پلاستیکی، قادر به بازیافت ضایعات پلاستیکی نیز می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی دستگاه اکسترودر بپردازیم. اگر دوست دارید بدانید اکسترودر چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد تا پایان مقاله همراه ما باشید.

معرفی انواع پلاستیک

همه ما با کاربرد پلاستیک در زندگی روزمره مان آشنا هستیم. پلاستیک ممکن است سخت یا نرم، شفاف یا مات باشد. می تواند شبیه چوب یا ابریشم بنظربرسد. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نوع پلاستیک مختلف وجود دارد.ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع پلاستیک مهم و پرکاربرد آشنا کنیم پس همراه ما باشید.

انواع افزودنی رنگ

رنگ‌های به‌کار رفته در عناصر موجود در طبیعت و محیط پیرامون، الهام بخش زیبایی و هنر برتر هستند. این رنگ‌ها برای ماندگاری و تأثیرگذاری بیشتر، نیاز به افزودنی‌ رنگ دارند. نقش افزودنی‌ در تولید رنگ، به عنوان پشتوانه تولیدات انواع رنگ، بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با انواع افزودنی رنگ و چگونگی کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای