لیست محصولات
ترموست چیست؟

ترموست چیست؟ ترموست یا نام ساده‌ تر آن یعنی گرما سخت به پلیمرهایی گفته می‌ شود که در اثر اعمال حرارت‌ به پیوندهای عرضی واکنش‌ های شیمیایی ایجاد می‌ کنند. نتیجه این فرایند تغییر وزن مولکولی متوسط مواد با رشد رو به بالا و یکپارچه شدن ترکیبات آن است

پلیمرهای شیمیایی نقشی اساسی و مهم در صنعت پتروشیمی و صنایع تولیدی ترموپلاست دارند. ترموست یکی از انواع پلیمرها است که در اثر حرارت، دچار واکنش شیمیایی با پیوندهای عرضی می‌شود و نوعی شبکه سه بعدی در پیوندها ایجاد می‌کند.

انواع ترموست با نام رزین یا گرماسخت نیز شناخته می‌شود. در این مقاله به توضیح مختصری در مورد ترموست، انواع آن و همچنین ویژگی ترموست پرداخته شده است. از این رو توصیه می‌شود تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ترموست چیست؟

رزین ترموست در واقع نوعی پلاستیک گرما دیده است که در اثر تغییرات شیمیایی دچار دگرگونی ظاهری می‌شود و واکنش آنی از خود بروز می‌دهد. از آن‌جایی که ترموست‌ها وزن مولکولی و ویسکوزیته پایینی دارند؛ در اثر تغییرات شیمیایی، وزن مولکولی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه باعث یکپارچه شدن ترکیبات به‌کار رفته در رزین ترموست می‌شود.

رزین ترموست در دمای معمولی به صورت مایع است و توسط رادیکال‌های آزاد به شکل جامد در می‌آید. انواع ترموست در اثر ترکیب شدن با هاردنرها، واکنش بدون بازگشت انجام می‌دهند و دچار سختی می‌شوند.

انواع ترموست

انواع رزین ترموست با توجه به خواص ویژه‌ای که دارند شامل موارد متعددی هستند. در ذیل به چند مورد از انواع ترموست اشاره شده است‌.

پلی اورتان ها

یکی از انواع ترموست که انعطاف‌پذیری و سختی خوبی هم دارد، پلی اورتان است. حالت پلی اورتان به صورت الاستومورها و رزین‌های مایع است. پلی اورتان از مقاومت بالایی در برابر انواع حلال‌ها، اسیدها و بازها برخوردار است. پلی اورتان‌ها خود شامل چندین دسته از جمله فوم نرم سبک، الاستومرهای جامد نرم، پلاستيک نرم، پلاستیک جامد سخت و … است.

از این مواد به دلیل دارا بودن انعطاف‌پذیری بالا، در تولید فوم‌های مورد مصرف در بسته‌بندی‌های وسایل خانگی، بیشتر استفاده می‌شود. پلی اورتان‌ها همچنین برای تولید عایق حرارتی جهت انتقال انواع سيالات و محصولات غذایی سرد، کاربرد دارند.

رزین های فنولیک

فنول یکی از انواع رزین ترموست است که در اثر واکنش فنول با فرمالدیید در مقابل کاتالیزورها به دست می‌آید. رزین فنول‌ها بر اساس نوع کاتالیزور به دو گروه رزول و نووالاک تقسیم‌بندی می‌شوند. این رزین‌ها از رایج‌ترین و مهم‌ترین انواع ترموست به شمار می‌آیند. این نوع رزین همچنین در تولید کامپوزیت‌ها و صنایع الکترونیکی مانند سپرهای حرارتی کاربرد دارد.

رزین های اپوکسی

این رزین ترموست در اثر واکنش بیس فنول A و اپی کلروهیدرین ایجاد می‌شود. رزین اپوکسی وزن مولکولی کمی دارد و در دمای معمولی اتاق به صورت مایع است. از رزین اپوکسی در ساخت زیور آلات و دکوری‌های تزئینی مانند انواع قاب‌ها استفاده می‌شود.

پلی استرهای اشباع نشده

این نوع پلی استر، از پلیمریزاسیون به صورت تراکمی دی ال‌های مختلف و مالئیک انیدرید تولید می‌شود. پلی استر اشباع نشده، مایعی ویسکوزیته است که قابلیت حل شدن در مونومر استایرن را دارد تا به شکل رقیق‌تر در آید. این پلی استرها می‌توانند تحت شرایط ویژه به شکل جامد نیز در آیند.

رزین های آلکید

رزین ترموست آلکید یکی دیگر از انواع ترموست است. این رزین از واکنش تراکمی بین اسیدهای چرب و یک نوع الکل مانند گلیسرول و یک انیدرید مثل فتالیک انیدرید ساخته می‌شود. رزین‌های آلکید در ساخت رنگ‌های پایه حلالی مانند رنگ‌های ساختمانی و کوره‌ای، رنگ‌های اتومبیلی و ترافیکی کاربرد دارد.

دی آلیل فتالات

دی آلیل فتالات یکی از پرمصرف‌ترین انواع ترموست است. این نوع رزین به صورت مایع است و از ویسکوزیته متوسطی برخوردار است. دی آلیل فتالات همچنین وزن مولکولی پایینی دارد که می‌توان با تقویت کردن آن، محصولاتی با چگالی اتصالات عرضی بالا تولید کرد.

آمینو رزین ها

آمینو رزین نیز مانند اکثر انواع رزین‌ها به صورت مایع است. این رزین‌ها دارای دو نوع اصلی از رزین‌های مایع و اوره هستند. این مواد در اثر واکنش ملامین یا اوره با فرمالدیید تهیه می‌شوند. این رزین‌ها از کم مصرف‌ترین انواع ترموست است و معمولاً همراه با رزین فنولیک‌ها دسته‌بندی می‌شوند. آمینو رزین‌ها به خاطر دارا بودن رنگ تیره، در ساخت قطعات تیره کاربرد دارند.

ویژگی ترموست

ترموست‌ها دارای ویژگی‌ها و خواص زیادی هستند. در زیر به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

  • دارای پایداری حرارتی بالا
  • برخورداری از مقاومت شیمیایی بالا
  • عملکرد مناسب در برابر انواع خم و خزش
  • تحمل بار زیاد در دما و فشار بالا

معایب ترموست

رزین ترموست‌ها در کنار تمام ویژگی‌هایی که دارند دارای معایبی نیز هستند. از معایب آن‌ها می‌توان به عمر مفید کوتاه و تولید curing agent اشاره کرد.

کاربرد ترموست

رزین ترموست دارای کاربردهای گوناگونی در صنایع مختلف است. از جمله مهم‌ترین این کاربردها شامل موارد زیر است.

  • کاربرد در ساخت رنگ‌های پلی استر به عنوان پوشش بیرونی برای لک یا روغن
  • استفاده در تولید چسب چوب، چسب فلز، چسب بتن و …
  • کاربرد در ساخت وسایل و تجهیزات پزشکی مانند اعضای مصنوعی بدن مثل قلب، کلیه و ریه مصنوعی و وسایل کاشت دندان
  • کاربرد در ساخت پلاستیک‌های فوران
  • ساخت کف‌پوش‌های ورزشی

جمع بندی

ترموست یا گرماسخت به بسپارهایی گفته می‌شود که با اعمال حرارت در آن، پیوندهای عرضی با واکنش‌های شیمیایی به وجود می‌آید. در نتیجه این واکنش‌ها، وزن مولکولی رزین ترموست‌ها بالا رفته و باعث یکپارچگی صلبی در رزین می‌شود.

رزین‌های مایع در اثر واکنش، غیر قابل بازگشت و سخت می‌شوند. از مهم‌ترین انواع ترموست می‌توان رزین پلی استر، وینیل استر و اپوکسی را نام برد. از برجسته‌ترین ویژگی ترموست می‌توان به قابلیت تحمل بار در دما و فشار بالا، مقاومت شیمیایی بالا و عملکرد ایده آل در برابر خزش‌ها و تنش‌ها اشاره کرد. به طور کلی به پلاستیک تغییر شکل یافته در اثر واکنش‌های شیمیایی ترموست اطلاق می‌شود.

امیدوارم مطالبی که در بالا گفته شد مورد توجه شما قرار گرفته باشد و استفاده لازم را برده باشید.

 

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی

پلیمرهای شیمیایی در صنایع گوناگون زیادی کاربرد دارند. از این میان کاربرد پلیمر در صنایع پزشکی، امری مهم و غیرقابل چشم پوشی است. با پیشرفت علم پزشکی، کاربرد پلیمرهای شیمیایی در ساخت تجهیزات پزشکی مانند اعضای مصنوعی بدن روز به روز در حال افزایش است. ازاین رو در این مقاله به توضیح کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی پرداختیم. همچنین در ادامه به ویژگی و خواص پلیمرهای مورد استفاده در پزشکی نیز اشاره‌ای مختصر شده است. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا در مورد کاربرد پلیمر در پزشکی بیشتر بدانید

پلی اتیلن؛ معرفی، تاریخچه، انواع و کاربردهای آن

یکی از پلیمرهای محبوب در صنعت پلاستیک، پلی اتیلن است. این پلیمر با ویژگی‌های مختلف و غیر سمی بودن، نقش گسترده‌ای در صنعت بسته بندی مواد غذایی دارد. پلیمر پلی اتیلن نوعی ترموپلاستیک است که در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از انواع آن، ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. ما در ادامه این مقاله به بررسی مدل‌های مختلف پلی اتیلن و جنبه‌های دیگر آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پلی پروپیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

پلیمرهای مختلفی در صنعت محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک از نمونه‌های پرمصرف آن، ترموپلاستیک پلی پروپیلن است. این پلیمر به دلیل هزینه تولید پایین‌تر در کنار ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا، انعطاف پذیری، وزن سبک و... طرفداران بسیاری یافته است و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. کاربرد مختلف پلیمر PP باعث شده است که آن را در انواع مختلفی وارد بازار کنند تا صنایع با توجه به نیاز خود نمونه مناسب را تهیه کنند. ما در ادامه این مقاله به بررسی کامل این پلیمر می‌پردازیم.

روش‌های تولید گرانول

گسترش صنعت پلاستیک باعث شده است که مواد اولیه آن اهمیت زیادی پیدا کنند. معمولا مواد اولیه پلاستیک به دو صورت گرانول و پودری به فروش می‌رسد. گرانول‌ها همان پلیمر‌ها هستند که به صورت دانه کوچک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلیمر‌های گرانولی می‌توانند به دو صورت کیفیت بالا و مواد بازیافتی باشند که هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. ما در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر گرانول و روش‌های تولید آن می‌پردازیم، پس همراه ما باشید.

پیگمنت چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به محیط اطراف خود بنگرید، ترکیبی از رنگ‌های زیبا و دلنشین را در قالب‌های طبیعی و مصنوعی خواهید دید. رنگ‌های طبیعی از دل طبیعت و گیاهان گرفته می‌شود. در حالی که رنگ‌های مصنوعی در آزمایشگاه‌ها، با فراهم کردن مواد اولیه و امکانات لازم ساخته می‌شود. یکی از این رنگ‌ها پیگمنت است که به صورت پودرهای نامحلول در آب و روغن است و به مایع رنگ اصلی اضافه می‌شود. در این مقاله به موضوع پیگمنت رنگ، انواع پیگمنت، ویژگی و کاربردهای آن پرداخته می‌شود.

اکسترودر چیست؟

امروزه با گسترش علم نانو و تکنولوژی، استفاده از محصولات لاستیکی و پلاستیکی رواج بیشتری پیدا کرده است. از این‌ رو نیاز به تجهیزات و ابزار تولید این‌گونه مواد نیز بیشتر شده است. دستگاه اکسترودر یکی از دستگاه‌های تولید کننده مواد ترموپلاست است. این دستگاه علاوه بر تولید قطعات پلاستیکی، قادر به بازیافت ضایعات پلاستیکی نیز می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی دستگاه اکسترودر بپردازیم. اگر دوست دارید بدانید اکسترودر چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد تا پایان مقاله همراه ما باشید.

معرفی انواع پلاستیک

همه ما با کاربرد پلاستیک در زندگی روزمره مان آشنا هستیم. پلاستیک ممکن است سخت یا نرم، شفاف یا مات باشد. می تواند شبیه چوب یا ابریشم بنظربرسد. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نوع پلاستیک مختلف وجود دارد.ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع پلاستیک مهم و پرکاربرد آشنا کنیم پس همراه ما باشید.

انواع افزودنی رنگ

رنگ‌های به‌کار رفته در عناصر موجود در طبیعت و محیط پیرامون، الهام بخش زیبایی و هنر برتر هستند. این رنگ‌ها برای ماندگاری و تأثیرگذاری بیشتر، نیاز به افزودنی‌ رنگ دارند. نقش افزودنی‌ در تولید رنگ، به عنوان پشتوانه تولیدات انواع رنگ، بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با انواع افزودنی رنگ و چگونگی کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای