لیست محصولات
معرفی انواع گریدهای پلی اتیلن سنگین HDPE

معرفی انواع گریدهای پلی اتیلن سنگین HDPE پلیمرها، به دلیل تنوع زیادی که دارند در بیشتر موارد با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. کسانی که سررشته‌ای از علم شیمی ندارند، همه مواد پلیمری را به اسم پلاستیک می‌شناسند. ولی افرادی که دید تخصصی‌تری نسبت به این حوزه دارند، ماجرا را متفاوت می‌بینند. با ما همراه باشید تا با انواع گرید پلی اتیلن HDPE آشنا شوید.

پلی اتیلن یکی از پلیمر‌های پرمصرف در صنعت پلاستیک است که از پلیمریزاسیون مونومر خطی تولید می‌شود. این پلیمر در سه گروه اصلی پلی اتیلن سنگین، سبک خطی و سبک تقسیم‌بندی می‌شود که ما در این مقاله قصد آشنایی با نوع اول، پلی اتیلن سنگین را داریم. این نوع پلی اتیلن انواع متنوعی دارد که هر یک از گریدهای مختلف آن، برای صنایع گوناگون کاربرد دارند. با ما همراه باشید تا به بررسی انواع مختلف پلی اتیلن سنگین بپردازیم.

پلی اتیلن سنگین

ساختار پلی اتیلن سنگین به صورت زنجیره‌ای با تعداد شاخه کم است و به دلیل کوچک بودن آن‌ها، مقاومت بالایی دارد و چگالی آن بین 0.94 تا 0.97 است. این پلی اتیلن وابسته به وزن مولکولی زنجیره پلیمر، به گرید‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هرکدام از آن‌ها کاربرد به خصوص خود را دارند. معمولا گرید‌هایی با وزن سبک برای محصولات تزریقی چون ظروف آشپزخانه، اسباب بازی و... استفاده می‌شوند. گریدهای سنگین‌تر برای تولید فیلم‌ها و ظروف بسته بندی و... کاربرد دارند. یک دسته از گرید‌ها، سنگین‌تر از نمونه‌های قبلی هستند که معمولا از آن‌ها برای تولید لوله پلی اتیلنی انتقال آب در سطح شهر و صنعت کشاورزی و... استفاده می‌شود.

مزایا و معایب پلی اتیلن سنگین

پلی اتیلن سنگین با توجه به کاربرد گسترده‌ای که در صنعت پلاستیک دارد، دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به بررسی هر یک می‌پردازیم.

مزایا

 • این نوع پلی اتیلن مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد و می‌توان از آن برای ساخت ظروف محکم استفاده کرد.
 • با توجه به مقاومت مناسب در برابر مواد خورنده، پلی اتیلن سنگین، برای تولید ظروف نگهداری مواد شیمیایی چون شوینده‌ها مناسب است.
 • این ماده ضد رطوبت است و از آن برای ساخت بسته بندی غذایی استفاده می‌شود.
 • علاوه بر تمام این مزایا، پلی اتیلن سنگین پردازش سریعی با روش‌های ترموپلاست دارد و قیمت آن پایین است.

معایب

 • پلی اتیلن سنگین قابل اشتعال است، بنابراین محصولاتی که با استفاده از این پلیمر ساخته شوند، قابلیت اشتعال دارند.
 • ظرفیت دمایی پایینی دارد و انبساط حرارتی آن بالا است.
 • با اینکه مقاومت آن در برابر ضربه و مقاومت بالا است، اما در برابر فرسایش ناشی از هوا مقاومت مناسبی ندارد.

کاربردهای پلی اتیلن سنگین

پلی اتیلن سنگین در انواع مختلفی تولید می‌شود که می‌توان از آن برای کاربردهای گوناگون استفاده کرد. ما در ادامه به بررسی کاربرد‌های عمده آن می‌پردازیم.

 • تولید لوله: برای تولید لوله از گرید‌هایی با وزن مولکولی بالاتر استفاده می‌شود. لوله‌ها به استحکام بالاتر و مقاومت مناسب در برابر اشعه فرابنفش نیاز دارند.
 • اسباب بازی: برای تولید اسباب بازی از قالب گیری تزریقی استفاده می‌شود که یکی از پرکاربرد‌ترین روش‌های قالب گیری پلی اتیلن سنگین است. HDPE  به دلیل مقاومت در برابر اشعه فرابنفش از تغییر رنگ اسباب بازی جلوگیری می‌کند.
 • لوازم منزل: از این پلی اتیلن می‌توان برای ساخت ظروف پرکاربرد، استندها و... استفاده کرد.
 • بطری: یکی از کاربردهای عمده پلی اتیلن سنگین، تولید بطری‌های نگهداری مواد شیمیایی، ضد عفونی کننده، مواد آرایشی و بهداشتی، نگهداری نوشیدنی و... است. بطری‌هایی که به وسیله این پلی اتیلن تولید می‌شوند، مقاومت بالایی دارند و در صورت رنگ شدن، مقاومت آن بالاتر هم می‌شود.

علاوه بر این موارد، خصوصیات مختلف پلی اتیلن سنگین باعث شده است که از گرید‌های مختلف آن برای تولید فیلم، ورق بسته بندی، جعبه حمل و نقل مواد و... هم استفاده شود.

گرید‌های پلی اتیلن سنگین

پلی اتیلن سنگین در انواع مختلف وزن مولکولی تولید می‌شود که تفاوت این وزن باعث به وجود آمدن گرید‌های مختلف با کاربرد‌های متنوع می‌شود. انواع گرید‌های HDPE عبارتند از:

 • پلی اتیلن 5813 و 5620: برای قالب گیری ظروف غذا نازک، اسباب بازی، لوازم خانگی و... استفاده می‌شود.
 • پلی اتیلن 6070: این گرید برای تولید جعبه، قوطی، صندلی و... کاربرد دارد.
 • پلی اتیلن 3840: گریدی مناسب برای قالب گیری دورانی مخازن و ظروف معمولی است.
 • پلی اتیلن 35 و 5200B: برای قالب گیری بادی انواع بطری از حجم 10 سی سی تا 4 لیتر مناسب است. از کاربرد آن می‌توان به بطری روغن، آب مقطر، شوینده، لوازم آرایشی و بهداشتی اشاره کرد.
 • پلی اتیلن BL2: از این پلی اتیلن برای تولید بطری مواد ضدعفونی کننده و بطری بنزین استفاده می‌شود.
 • پلی اتیلن BL3: از این گرید می‌توان برای تولید ظروف تا 10 لیتر و ورق‌های بسته بندی استفاده کرد. این گرید از مقاومت ضربه‌ای بالایی برخوردار است و گزینه مناسبی برای تولید قطعات بادی است.
 • پلی اتیلن 0035: پلی اتیلن HDPE گرید 0035، مقاومت سایشی بالایی دارد و معمولا برای تولید قطعات، در فرآیند بادی استفاده می‌شود. از کاربردهای این گرید، می‌توان به تولید قوطی دستمال، ظروف پلاستیکی بادی و... اشاره کرد.
 • پلی اتیلن 5218: این گرید با دارا بودن تاییدیه مواد غذایی، گزینه مناسبی برای تولید ظروف غذا است و می‌توان از آن برای قالب گیری تزریقی استفاده کرد.
 • پلی اتیلن EX1: یکی از گرید‌های مناسب جهت تولید فیلم‌های استرچ است.
 • پلی اتیلن EX3: از این گرید برای تولید لوله‌های تحت فشار استفاده می‌شود.
 • پلی اتیلن EX4: این پلی اتیلن برای تولید اکستروژن فیلم کاربرد دارد.
 • پلی اتیلن EX5: یکی از گرید‌های مناسب برای تولید بسته بندی‌های خاص و فیلم است.
 • پلی اتیلن 12: از این گرید برای قالب گیری تزریقی لوازم منزل با استحکام بالا استفاده می‌شود.
 • پلی اتیلن 13: گریدی مناسب جهت تولید جعبه حمل و نقل بار بطری است.
 • پلی اتیلن 14: قالب گیری لوازم با جداره ضخیم با استفاده از این نوع گرید انجام می‌شود.

علاوه بر این گرید‌ها که به کاربرد آن‌ها اشاره شد. گرید‌هایی چون 7700M و 6300M، برای تولید لوله، 52518 و 60505، برای قالب گیری تزریقی، 7000F، برای تولید فیلم نازک و 2200J، برای تولید جعبه حمل قطعات فنی و صنعتی وجود دارد.

جمع بندی

پلی اتیلن سنگین یکی از پلیمرهای پرکاربرد در صنعت تولید محصولات پلاستیکی است که تغییر وزن مولکولی آن باعث ایجاد گرید‌های مختلف HDPE می‌شود. در ایران، معمولا این گریدها به صورت کامپاند مورد استفاده قرار می‌گیرند و اکثر تولیدی ها از کامپاند پلی اتیلن برای تولید محصولات پلاستیکی تمام‌شده استفاده می‌کنند. با آگاهی از خصوصیات این گرید‌ها و کاربرد هریک، می‌توانید گرید مورد نیاز حوزه خود را شناسایی و خریداری کنید. تعدادی از گریدها کاربردهای یکسانی دارند که شما باید با در نظر گرفتن شرایط، کیفیت، بودجه و... نمونه مناسب برای محصولات خود را شناسایی کنید. شما می‌توانید برای خرید این محصول، می‌توانید به صفحه خرید کامپاند پلی اتیلن مراجعه کنید.

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی

پلیمرهای شیمیایی در صنایع گوناگون زیادی کاربرد دارند. از این میان کاربرد پلیمر در صنایع پزشکی، امری مهم و غیرقابل چشم پوشی است. با پیشرفت علم پزشکی، کاربرد پلیمرهای شیمیایی در ساخت تجهیزات پزشکی مانند اعضای مصنوعی بدن روز به روز در حال افزایش است. ازاین رو در این مقاله به توضیح کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی پرداختیم. همچنین در ادامه به ویژگی و خواص پلیمرهای مورد استفاده در پزشکی نیز اشاره‌ای مختصر شده است. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا در مورد کاربرد پلیمر در پزشکی بیشتر بدانید

پلی اتیلن؛ معرفی، تاریخچه، انواع و کاربردهای آن

یکی از پلیمرهای محبوب در صنعت پلاستیک، پلی اتیلن است. این پلیمر با ویژگی‌های مختلف و غیر سمی بودن، نقش گسترده‌ای در صنعت بسته بندی مواد غذایی دارد. پلیمر پلی اتیلن نوعی ترموپلاستیک است که در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از انواع آن، ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. ما در ادامه این مقاله به بررسی مدل‌های مختلف پلی اتیلن و جنبه‌های دیگر آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پلی پروپیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

پلیمرهای مختلفی در صنعت محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک از نمونه‌های پرمصرف آن، ترموپلاستیک پلی پروپیلن است. این پلیمر به دلیل هزینه تولید پایین‌تر در کنار ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا، انعطاف پذیری، وزن سبک و... طرفداران بسیاری یافته است و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. کاربرد مختلف پلیمر PP باعث شده است که آن را در انواع مختلفی وارد بازار کنند تا صنایع با توجه به نیاز خود نمونه مناسب را تهیه کنند. ما در ادامه این مقاله به بررسی کامل این پلیمر می‌پردازیم.

روش‌های تولید گرانول

گسترش صنعت پلاستیک باعث شده است که مواد اولیه آن اهمیت زیادی پیدا کنند. معمولا مواد اولیه پلاستیک به دو صورت گرانول و پودری به فروش می‌رسد. گرانول‌ها همان پلیمر‌ها هستند که به صورت دانه کوچک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلیمر‌های گرانولی می‌توانند به دو صورت کیفیت بالا و مواد بازیافتی باشند که هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. ما در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر گرانول و روش‌های تولید آن می‌پردازیم، پس همراه ما باشید.

پیگمنت چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به محیط اطراف خود بنگرید، ترکیبی از رنگ‌های زیبا و دلنشین را در قالب‌های طبیعی و مصنوعی خواهید دید. رنگ‌های طبیعی از دل طبیعت و گیاهان گرفته می‌شود. در حالی که رنگ‌های مصنوعی در آزمایشگاه‌ها، با فراهم کردن مواد اولیه و امکانات لازم ساخته می‌شود. یکی از این رنگ‌ها پیگمنت است که به صورت پودرهای نامحلول در آب و روغن است و به مایع رنگ اصلی اضافه می‌شود. در این مقاله به موضوع پیگمنت رنگ، انواع پیگمنت، ویژگی و کاربردهای آن پرداخته می‌شود.

اکسترودر چیست؟

امروزه با گسترش علم نانو و تکنولوژی، استفاده از محصولات لاستیکی و پلاستیکی رواج بیشتری پیدا کرده است. از این‌ رو نیاز به تجهیزات و ابزار تولید این‌گونه مواد نیز بیشتر شده است. دستگاه اکسترودر یکی از دستگاه‌های تولید کننده مواد ترموپلاست است. این دستگاه علاوه بر تولید قطعات پلاستیکی، قادر به بازیافت ضایعات پلاستیکی نیز می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی دستگاه اکسترودر بپردازیم. اگر دوست دارید بدانید اکسترودر چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد تا پایان مقاله همراه ما باشید.

معرفی انواع پلاستیک

همه ما با کاربرد پلاستیک در زندگی روزمره مان آشنا هستیم. پلاستیک ممکن است سخت یا نرم، شفاف یا مات باشد. می تواند شبیه چوب یا ابریشم بنظربرسد. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نوع پلاستیک مختلف وجود دارد.ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع پلاستیک مهم و پرکاربرد آشنا کنیم پس همراه ما باشید.

انواع افزودنی رنگ

رنگ‌های به‌کار رفته در عناصر موجود در طبیعت و محیط پیرامون، الهام بخش زیبایی و هنر برتر هستند. این رنگ‌ها برای ماندگاری و تأثیرگذاری بیشتر، نیاز به افزودنی‌ رنگ دارند. نقش افزودنی‌ در تولید رنگ، به عنوان پشتوانه تولیدات انواع رنگ، بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با انواع افزودنی رنگ و چگونگی کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای