لیست محصولات

کاربرد پلیمر در صنعت کشاورزی با پیشرفت علم پلیمر تحول بسیار عظیمی در حوزه های مختلف صنعت و تولید صورت گرفت و کاربردهای بسیاری روز به روز بیش تر مورد استفاده تولید کنندگان در عرصه های مختلف صورت گرفت. که یکی از این حوزه ها صنعت کشاورزی بود. پلیمرها در صنعت کشاورزی با به ارمغان آوردن دستاوردهای بسیاری، انقلابی در این حوزه ایجاد کردند. پوشش گلخانه ها و زمین های کشاورزی تا قبل از پیدایش فیلم پلی اتیلن چوبی و یا شیشه‌ای بود. پلی اتیلن تحول زیادی نه تنها در بخش کشاورزی بلکه در صنعت پلاستیک ایجاد کرد.تا جایی که امروزه، نایلون های عریض چند لایه، لوله های پلی اتیلن، انواع مالچ های کشاورزی و بسیاری کاربرد های دیگر از الزامات امور کشاورزی و باغ داری هستند.

 پلی اتیلن در این حوزه دارای ویژگیهایی، بسته به شرایط گرمایی و ضخامت فیلم نایلونی می‌تواند به صورت شفاف یا مات و یا شیری رنگ باشد. بنابراین پلی اتیلن سبک دارای بیشترین شفافیت، سبک خطی دارای کمترین و پلی اتیلن سنگین دارای حداقل شفافیت است. لوله های پلی اتیلن و نایلون عریض  پوششی گلخانه‌ها دو تا از عمده ترین کاربردهای پلی اتیلن در کشاورزی هستند.

دلایل استفاده از نایلون گلخانه ای پلی اتیلن

1- با توجه به ویژگیهای این پلاستیک می توان روی اسکلت های دائمی گلخانه را پوشش داد و حتی می توان نایلون را روی اسکلت های کم دوام نیز، مورد استفاده قرار داد‏.
2- هزینه حرارتی این گلخانه ها در مقایسه با گلخانه های یک لایه ای به میزان ۴۰% پائین تر است.

پلی اتیلن، بیشترین مورد استفاده را در پوشش گلخانه ها دارد. تقریباً تمام گلخانه های تازه تاسیس ازدو لایه نایلون با ضخامت های متفاوت تشکیل شده اند. لایه بیرونی معمولا" ضخامت دارد. درحالی که لایه درونی ممکن است۰.۱-5/.mm ضخامت داشته باشد. پلی اتیلن مورد استفاده برای پوشاندن گلخانه حاوی ماده ضد اشعه ماورای بنفش است. درغیر اینصورت چنین ورقه نازکی فقط می توانست به مدت یک فصل گرم دوام بیاورد.

سه نوع کامپاند پلیمری پر کاربرد در صنعت کشاورزی

۱. کاربرد کامپاند پلیمری در تجهیزات آبیاری

اصلی‌ترین فعالیت های کشاورزی آبیاری است که به طور کلی دو روش مختلف آبیاری سطحی و آبیاری تحت فشار انجام می شود. که در آبیاری سطحی آب روی زمین پخش می‌شود و آبیاری تحت فشار از پمپ و لوله برای انتقال آب و از پاشنده ها مثل آبپاش ها یا قطره چکان‌ها برای پخش آب در سطح مزرعه استفاده می‌شود.
 یکی از کارآمدترین روش های آبیاری قطره ای تحت فشاراست. در این مدل به شرطی که درست اجرا و مدیریت شود، بالاترین بازده را نسبت به سایر روش های آبیاری و کمترین تبخیر و ایجاد روان آب را دارد.
در عصر حاضر، بکارگیری اتصالات آبیاری قطره ای از جنس پلی اتیلن (اتصالات قطره ای پلی اتیلن) در سیستم آبیاری تحت فشار به شدت مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله لوازم و تجهیزاتی که در آبیاری قطره‌ای به‌کار برده می‌شود اتصالاتی مانند لوله، زانو، تبدیل و… است که در تولید آنها از کامپاند پلیمری پلی اتیلن استفاده می شود. این اتصالات در برابر اشعه نور خورشید باید مقاوم باشند که با روش‌هایی این کار را به منظور افزایش کیفیت و طول عمر بالاتر انجام می دهند.  مقاوم شدن از نظر شیمیایی، حفاظت قطعات از انواع پوسیدگی های ناشی از آب، کود و دیگر خورنده ها است. مقاوم شدن از نظر مکانیکی به منظور حفاظت آن ها در برابر فشار و ضربه است.

۲. کاربرد کامپاند پلیمری در تولید فیلم های کشاوزی

استفاده از فیلم های پلیمری در بخش كشاورزی از حدود ۲۰ سال قبل در دنیا آغاز شده و نقش های اساسی آن در استفاده بهینه از منابع آب و افزایش بهره وری كشاورزی مورد توجه جدی قرار گرفته است و بكارگیری فیلم های پلیمری در بخش كشاورزی را به عنوان یك انقلاب سبز و زمینه ساز تحولی بزرگ در تولید محصولات كشاورزی و گلخانه ای تعبیر می كنند. از جمله مهمترین کاربردهای بکارگیری فیلم ها در صنعت کشاورزی، فیلم های گلخانه ای، فیلم های پوشش دهی است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

۲-۱ فیلم های  گلخانه ای

در فرآیند کشت محصولات زراعی و سبزیجات در اکوسیستم های گلخانه ای کشت گلخانه ای است. این نوع کشت به کشاورزان این امکان را می دهد تا ضمن افزایش کیفیت محصولات، عملکرد خود را نیز افزایش دهند. این روش یکی از شیوه های مدرن برای مقابله با تغییرات جوی اثرگذار بر گیاهان همانند گرمازدگی، سرمازدگی و کم آبی محسوب می شود که گلخانه ها می توانند با این روش نور کافی، تهویه، رطوبت و دمای کافی،، ایجاد محیط رشد کنترل شده، تولید محصولات متنوع و… را فراهم  کنند.
مهمترین تجهیزات گلخانه ها فیلم یا پوشش گلخانه یا نایلون های عریض کشاورزی است که در ساخت گلخانه ها در صنعت کشاورزی استفاده می‌شود. پوشش یا فیلم، بایستی مجموعه ای از خواص فیزیکی و مکانیکی را به منظور حفاظت موثر و مناسب از گیاه تحت کشت در گلخانه، برآورده کند.
از جمله بخش های صنعت پلیمر که در سال های اخیر از این فناوری استفاده زیادی کرده است، تولید فیلم های چند لایه است. تولید فیلم های پلیمری با سیستم های چند لایه امکان استفاده هم زمان از خواص چندین پلیمر و افزودنی را فراهم می سازد. به طور خاص در مورد فیلم گلخانه، می توان هر یک از پلیمر و افزودنی های لازم را در جایگاه مناسب خود قرار داد و به این ترتیب علاوه بر کاهش میزان استفاده از مواد اولیه گران قیمت از برهمکنش های مخرب بین اجزا نیز جلوگیری کرد. بدین ترتیب هر یک از افزودنی ها در محل مناسب خود و به مقدار لازم به کار می روند.

۲-۲ فیلم های پوشش دهی (مالچ کشاورزی)

مالچ به پوششی گفته می شود که از خاک در مقابل عوامل جوی مثل باد و باران محافظت می کند و باعث ارتقای کیفیت خاک می شود. همچنین مانع از دست رفتن رطوبت خاک می شود و در زمستان از گیاهان در برابر تغییر دمای شدید خاک محافظت می کند و جلوی رشد علفهای هرز را می گیرد.
امروزه استفاده از انواع مالچ های پلاستیکی در کشاورزی برای افزایش عملکرد و زودرسی گیاهان، افزایش بازدهی آبیاری، کاهش میزان تبخیر از سطح آب، گسترش ریشه دهی در لایه های خاک، کاهش میزان علف هرز، کاهش اختلاف دمای خاک در طی شبانه روز، کاهش استفاده از سموم و کودهای شیمیایی و همچنین افزایش رشد رویشی و زایشی در طول دوره ی کوتاه در حال افزایش است.

۳.کاربرد کامپاند پلیمری در بسته بندی محصولات کشاورزی


 محصولات کشاورزی دارای انواع بسته بندی های بسیار گوناگون و مختلفی است ، که در تولید انواع مدل های این بسته بندی از مواد پلیمری استفاده می شود. مواد اولیه پلی اتیلنی به عنوان ارزان ترین و کاربردی ترین نوع بسته بندی برای محصولات محسوب می شود ، از همین رو بیشتر بسته بندی های از همین مواد اولیه تولید شده  است.

۳-۱ بسته بندی های بزرگ

بیشترین محصولات کشاورزی در دسته بندی غلات و حبوبات قرار می گیرند که بیشتر با ابعاد، حجم و وزن بالا هستند. که نیازمند این نوع بسته بندی هستند عبارتند از برنج ، گندم ، ذزت ، آرد و …. که برای بسته بندی از ضخامت و لایه های لمینت بیشتر استفاده می شود .

۳-۲ انواع پاکت های بسته بندی

بسته بندی پاکت های قابل تولید در هر ابعادی با هر میزان وزنی است ، اما به علت نوع طراحی و شکل خاص کمی از دیگر بسته بندی ها گران قیمت تر  است.

۳-۳ بسته بندی های ارزان و ساده

این دسته از بسته بندی ها نیز گونه ای دیگر از بسته بندی های معمولی محسوب می‌شوند که با توجه به صرفه بودن در موارد بسیاری بکار برده می شوند.

نکات نگه داری و انبارکردن فیلم های پلی اتیلن کشاورزی

به دلیل اینکه این نایلون ها از فیلم های پلی اتیلن ساخته شده اند، شعله مسقیم می تواند سبب ذوب شدن آن ها گردد. بنابراین برای جلوگیری از اشتعال باید از شعله مستقیم دور نگه داشته شوند.
از بارگذاری رول های نایلون برای مدت زمان طولانی اجتناب کنید، زیرا باعث ایجاد تغییر شکل در بوبین های مقوایی آن می شود.


 

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی

پلیمرهای شیمیایی در صنایع گوناگون زیادی کاربرد دارند. از این میان کاربرد پلیمر در صنایع پزشکی، امری مهم و غیرقابل چشم پوشی است. با پیشرفت علم پزشکی، کاربرد پلیمرهای شیمیایی در ساخت تجهیزات پزشکی مانند اعضای مصنوعی بدن روز به روز در حال افزایش است. ازاین رو در این مقاله به توضیح کاربرد پلیمر در تجهیزات پزشکی پرداختیم. همچنین در ادامه به ویژگی و خواص پلیمرهای مورد استفاده در پزشکی نیز اشاره‌ای مختصر شده است. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا در مورد کاربرد پلیمر در پزشکی بیشتر بدانید

پلی اتیلن؛ معرفی، تاریخچه، انواع و کاربردهای آن

یکی از پلیمرهای محبوب در صنعت پلاستیک، پلی اتیلن است. این پلیمر با ویژگی‌های مختلف و غیر سمی بودن، نقش گسترده‌ای در صنعت بسته بندی مواد غذایی دارد. پلیمر پلی اتیلن نوعی ترموپلاستیک است که در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از انواع آن، ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. ما در ادامه این مقاله به بررسی مدل‌های مختلف پلی اتیلن و جنبه‌های دیگر آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پلی پروپیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

پلیمرهای مختلفی در صنعت محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک از نمونه‌های پرمصرف آن، ترموپلاستیک پلی پروپیلن است. این پلیمر به دلیل هزینه تولید پایین‌تر در کنار ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا، انعطاف پذیری، وزن سبک و... طرفداران بسیاری یافته است و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. کاربرد مختلف پلیمر PP باعث شده است که آن را در انواع مختلفی وارد بازار کنند تا صنایع با توجه به نیاز خود نمونه مناسب را تهیه کنند. ما در ادامه این مقاله به بررسی کامل این پلیمر می‌پردازیم.

روش‌های تولید گرانول

گسترش صنعت پلاستیک باعث شده است که مواد اولیه آن اهمیت زیادی پیدا کنند. معمولا مواد اولیه پلاستیک به دو صورت گرانول و پودری به فروش می‌رسد. گرانول‌ها همان پلیمر‌ها هستند که به صورت دانه کوچک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلیمر‌های گرانولی می‌توانند به دو صورت کیفیت بالا و مواد بازیافتی باشند که هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. ما در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر گرانول و روش‌های تولید آن می‌پردازیم، پس همراه ما باشید.

پیگمنت چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به محیط اطراف خود بنگرید، ترکیبی از رنگ‌های زیبا و دلنشین را در قالب‌های طبیعی و مصنوعی خواهید دید. رنگ‌های طبیعی از دل طبیعت و گیاهان گرفته می‌شود. در حالی که رنگ‌های مصنوعی در آزمایشگاه‌ها، با فراهم کردن مواد اولیه و امکانات لازم ساخته می‌شود. یکی از این رنگ‌ها پیگمنت است که به صورت پودرهای نامحلول در آب و روغن است و به مایع رنگ اصلی اضافه می‌شود. در این مقاله به موضوع پیگمنت رنگ، انواع پیگمنت، ویژگی و کاربردهای آن پرداخته می‌شود.

اکسترودر چیست؟

امروزه با گسترش علم نانو و تکنولوژی، استفاده از محصولات لاستیکی و پلاستیکی رواج بیشتری پیدا کرده است. از این‌ رو نیاز به تجهیزات و ابزار تولید این‌گونه مواد نیز بیشتر شده است. دستگاه اکسترودر یکی از دستگاه‌های تولید کننده مواد ترموپلاست است. این دستگاه علاوه بر تولید قطعات پلاستیکی، قادر به بازیافت ضایعات پلاستیکی نیز می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی دستگاه اکسترودر بپردازیم. اگر دوست دارید بدانید اکسترودر چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد تا پایان مقاله همراه ما باشید.

معرفی انواع پلاستیک

همه ما با کاربرد پلاستیک در زندگی روزمره مان آشنا هستیم. پلاستیک ممکن است سخت یا نرم، شفاف یا مات باشد. می تواند شبیه چوب یا ابریشم بنظربرسد. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نوع پلاستیک مختلف وجود دارد.ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع پلاستیک مهم و پرکاربرد آشنا کنیم پس همراه ما باشید.

انواع افزودنی رنگ

رنگ‌های به‌کار رفته در عناصر موجود در طبیعت و محیط پیرامون، الهام بخش زیبایی و هنر برتر هستند. این رنگ‌ها برای ماندگاری و تأثیرگذاری بیشتر، نیاز به افزودنی‌ رنگ دارند. نقش افزودنی‌ در تولید رنگ، به عنوان پشتوانه تولیدات انواع رنگ، بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با انواع افزودنی رنگ و چگونگی کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای