لیست محصولات

مستربچ مشکی چه کاربردهایی دارد؟ مستربچ مشکی یکی از تقویت کننده ها و افزودنیهایی است که امروزه کاربرد های بسیار زیادی دارد. چرا که زنجیره های پلیمری تولید شده به تنهایی نمی توانند تمام نیازهای موجود در صنایع را برطرف سازند. به همین دلیل برای انکه نیاز صنایع تامین گردند، عمدتا افزودنی هایی به پلیمرها اضافه می شوند. مستربچ مشکی یکی از ترکیباتی است که امروزه طرفداران بیشماری را به سمت خود جذب کرده است. به طور کلی ویژگی بارز افزودنی های مستربچ مشکی خاصیت توزیع مناسب است. به این ترتیب به راحتی در پلیمر مورد نظر پخش شده و به همین دلیل به عنوان یک افزودنی رنگی شناخته می شود.

مستربچ مشکی چه کاربردهایی دارد؟


مستربچ مشکی یکی از تقویت کننده ها و افزودنیهایی است که امروزه کاربرد های بسیار زیادی دارد. چرا که زنجیره های پلیمری تولید شده به تنهایی نمی توانند تمام نیازهای موجود در صنایع را برطرف سازند. به همین دلیل برای انکه نیاز صنایع تامین گردند، عمدتا افزودنی هایی به پلیمرها اضافه می شوند. مستربچ مشکی یکی از ترکیباتی است که امروزه طرفداران بیشماری را به سمت خود جذب کرده است. به طور کلی ویژگی بارز افزودنی های مستربچ مشکی خاصیت توزیع مناسب است. به این ترتیب به راحتی در پلیمر مورد نظر پخش شده و به همین دلیل به عنوان یک افزودنی رنگی شناخته می شود. 

 مستربچ مشکی از چه موادی تشکیل شده است؟ این ماده چه کاربردی دارد؟


برای تشکیل و ساخت این مستربچ از ترکیب دوده و پلیمر استفاده می شود که جهت جلوگیری از تغییر خواص در این نوع پلیمر فقط  از استاندارد دوده پلاستیک گرید استفاده میشود که جهت استفاده و کامپاند شدن با پلیمر بوده است.

علت استفاده از افزودنی ها در پلیمر

 پلیمرها همانطور که گفته شد، به تنهایی نمی توانند تمام نیازهای موجود در صنایع رو برطرف سازند و به همین دلیل از طریق اضافه کردن افزودنی های مختلف و مستربچ ها سفید و مشکی، خواص معینی از آن ها را تقویت میگردد و این به این معناست که پلیمر به عنوان پایه اصلی مستربچ ها شناخته می شوند و از انواع پلیمرها می توان به پلیاستایرن، پلیاتیلن، پلیپروپیلن،پلیمرهایآلکیدی و غیره اشاره کرد.
از آنجایی که باید خواص موجود در پلیمر ها تغییریا تقویت گردد، باید افزودنیهایی به آن ها اضافه گردد. به طور کلی این افزودنی ها عبارتند از پیگمنت ها، پرکننده ها و افزودنیهایی که خواص پلیمرهای مورد نظر را تقویت می کنند. در مستربچ مشکی عمدتا دوده به عنوان افزودنی به پلیمرها اضافه می گردد.

عامل سازگار کننده

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از تولیدکنندگان را درگیر کرده است، نحوه رنگ کردن ترکیبات پلیمر و افزودنی ها است. به طور کلی برای آنکه این ترکیبات رنگ مخصوص به خود را دریافت کنند، باید ترکیبی از رنگ و افزودنی را از طریق پلیمری سازگار با محصول نهایی که عمدتا به صورت مذاب وجود دارد، در پلیمر پایه توزیع کرد. البته می توان گفت کیفیت دستگاه و تجهیزات موجود تاثیر بسیار زیادی بر روی مستربچ تولید شده دارد.


تجهیزات به کار رفته برای تولیدمستربچ مشکی باید چه خصوصیاتی داشته باشند؟

به طور کلی تجهیزات به کار رفته برای آنکه مستربچ با کیفیت بسیار بالا تولید کنند باید به خوبی بتوانند با ایجاد نیروی مناسب، ترکیبات موجود را مخلوط کنند. همچنین این تجهیزات باید بتوانند دمای ترکیبات را به خوبی کنترل کنند. چرا که در دماهای پایین پلیمر و افزودنی ها به خوبی ترکیب نشده و کیفیت لازم را نخواهند داشت. در دماهای بالا نیزپلیمر ها حالت خمیری شکل و مذاب پیدا می کنند که در این صورت احتمال پاره شدن زنجیره های اصلی آن ها افزایش خواهد یافت و به این ترتیب ماده چسبندگی و لزجت خود را از دست خواهد داد . به طور کلی بهترین زمان اضافه کردن افزودنی ها به مستربچ های مشکی، زمانی است که پلیمر مورد نظر از چسبندگی بسیار زیادی برخوردار است. چرا که تنها در این زمان است که افزودنی ها به خوبی ترکیب شده و همچنین ماده از لزجت خوبی برخوردار خواهد بود.

کاربرد مستربچ مشکی

همانطور که گفته شد، مستربچ مشکی یکی از محصولاتی است که امروزه جایگاه بسیار مناسبی در صنایع پیدا کرده است. به طور کلی صنعتی موجود در ایران به دو منظور رنگ دهی به پلیمرهای پایه و تقویت این پلیمر ها از پرتوهای مضر مانند پرتوهای فرابنفش از این مستربچ رنگی استفاده می کند. همانطور که از نام این مستربچ پیدا است، ترکیباتی که از این مستربچ ساخته شده اند، همواره دارای رنگ مشکی هستند. اما ازمستربچ مشکی برای تولید محصولات دیگری نیز استفاده می شود. این محصولات عبارتند از:

ظروف مواد غذایی
تولید لوله و اتصالات مطابق با استانداردهای موجود و اندازه های گوناگون
تولید فیلم
انواع کیسه های پلاستیکی به خصوص کیسه های زباله
محصولاتی که از تزریق پلاستیک به وجود می آیند
تولید کارتن پلاست های مستحکم و استفاده از آن ها در کاربرد های گوناگون
تولید قطعات مختلف خودرو
لوازم خانگی


درصد استفاده از مستربچ مشکی به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی میزان استفاده از مستربچ در ترکیبات در بازه صفر تا ۵۰ درصد قرار دارد. اما میزان درصد ترکیب دقیق این محصول همواره تحت عوامل متعددی قرار دارد که از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کیفیت افزودنی مورد استفاده
میزان غلظت نهایی محصول
ضخامت ورق تولیدی
خواص درخواستی استاندارد قطعه


مزایای استفاده از مستربچ مشکی

به طور کلی استفاده از مستربچ ها باعث افزایش بازدهی و سود محصول نهایی خواهند شد. چرا که با استفاده از این ترکیبات، نیازی به صرف هزینه، انرژی و نیروی کار برای به وجود آوردن ترکیباتی مناسب با پایه پلیمری وجود نخواهد داشت‌. علاوه بر آن از آنجایی که مستربچ مشکی از پیش آماده شده است، احتمال پراکنده شدن پیگمنت و رنگدانه های به کار رفته در آن در محیط به صفر می رسد و به این ترتیب سلامت کارکنان کارگران حفظ خواهد شد. از دیگر مزایای استفاده از مستربچ مشکی توزیع یکنواخت رنگدانه ها و افزودنی ها در محصول است. همانطور که گفته شد تجهیزات و دستگاه های به کار رفته در تولید ابن مستربچ ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و مواد و افزودنی ها را در زمان مناسب و با نیروی مناسب ترکیب می کند و به همین دلیل رنگ موجود در این مستربچ ها از پایداری و دوام بیشتری برخوردار خواهد بود. از دیگر مزیت های استفاده از این نوع از مستربچ آن است که فرایند ذوب به شکل بهتری انجام می پذیرد. چرا که مستربچ های تولید شده سازگاری بسیار بالایی با پلیمرها داشته و به همین دلیل فرآیند ذوب را آسان تر می کنند.

منبع : رنگین پلیمر


 

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
پودر آنتی بلاک چیست؟

پودر آنتی بلاک چیست؟ چسبندگی سطح دو لایه ی فیلم مجاور یکدیگر بلاکینگ(Blocking)است. بلاکینگ بیشتر در مورد فیلم های پلی اتیلن و پرو پیلن مطرح می باشد. این پدیده ناشی از نیروهای واندروالسی موجود در نواحی بی نظم (آمورف)پلیمر در دو لایه ی فیلم است فیلم های پلی اتیلنی و پلی پروپیلنی، به صورت رل های چند تا چند صد کیلوگرمی به کمک فرایندهای فیلم دمشی (Film Blowing) و ریخته گری (Casting) تولید می شوند و سپس در واحدهای کانورتینگ به انواع لفاف و بسته بندی های تک لایه، چندلایه و چاپ شده تبدیل می شوند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که در حین باز کردن رل ها یا بسته بندی های تولید شده از این فیلم ها پیش می آید، نیاز به اعمال نیروی زیاد برای باز کردن رل و بسته بندی، و همچنین چسبیدن لایه های مجاور به یکدیگر است. این اتفاق در اصطلاح بلاکینگ (Blocking) نام دارد و در حقیقت میزان نیروی لازم برای جدا کردن دو لایه فیلم که روی یکدیگر قرار دارند را نشان می دهد متداولترین روش برای اضافه کردن , افزودن آنتی بلاک خالص به مذاب پلیمری است با درصد مشخص زمانی که فیلم در حال تولید است. روش دوم افزودن آنتی بلاک غلیظ

آنتی اکسیدانت چیست؟

افزودنی های پلیمری پیشرفته ای که از تخریب مواد در مرحله پردازش حرارتی جلوگیری می کند آنتی اکسیدان ها مانع خوداکسیاشی که هنگام واکنش پلیمرها با اکسیژن اتمسفر اتفاق می افتد، می شوند. تخریب هوازی به تدریج در دمای اتاق اتفاق می افتد ، اما تقریباً تمام پلیمرها هنگام پردازش در دمای بالا در معرض خطر اکسیداسیون حرارتی قرار دارند. آنتی اکسیدانت ها دارای دو نوع هستند،نوع اول معمولا با انتقال یک هیدروژن از OH یا NH به رادیکال آزاد سبب خنثی سازی آن می شوند از جمله آنها می توان به فنل های بازدارنده وآمین های آروماتیک اشاره کرد. نوع دوم این مواد شامل تیواسترها و فسفیت ها می شود که از طریق تخریب رادیکال های پراکسیدی به محافظت از پلیمر می پردازند

کربن بلک چیست؟

کربن سیاه یک ماده شیمیایی سیاه رنگ به ‌صورت پودر یا دانه است. این ماده با استفاده از فرایندهای کاملاً کنترل‌شده تولید می‌شود و حاوی بیش از 95٪ کربن خالص است که به طور گسترده ای در صنایع تولیدی مختلف به عنوان رنگدانه سیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی استال چیست؟

پلی استال که به عنوان رزین استیلیک نیز شناخته می‌شود، یک ماده پلاستیکی است که کاربردهای متعددی دارد و علیرغم مزایای بی‌شماری که در زندگی روزمره به ما می‌دهد، کمتر شناخته شده است. در این مقاله به بررسی کاربردها و مزایای این محصول پلیمری پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

پلی وینیل استات چیست؟

یکی از رزین هایی که به شکل محلول در آب استفاده ی فراوانی دارند و در انواع همو‌‌پلیمر و کو‌‌پلیمر موجود می‌باشد پلی وینیل استات(PVAC) است. در این مقاله به بررسی پلی وینیل استات و کاربردهای آن می پردازیم.

آشنایی با ABS و بررسی منحنی کارایی گریدهای مختلف آن

آکریلونیتریل بوتادین استایرن یا پلاستیک ABS یکی از سخت‌ترین و مفیدترین مواد پلاستیکی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلاستیک‌های ای بی اس مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارند و به دلیل هزینه کم، سرمایه گذاری هوشمندانه‌ای در طولانی مدت محسوب می‌شوند. ظرفیت اسمی تولید این نوع پلیمر در حال حاضر در حدود 11.6 میلیون تن در جهان است که این مقدار نشان دهنده تقاضای بالای بازار برای خرید انواع گرید ABS می‌باشد.

پلی آمید چیست؟

پلی آمیدها، به صورت گسترده‌ای در صنایع خودروسازی، حمل و نقل، برق و الکترونیک، نساجی، بسته‌بندی و تهیه محصولات خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از الیاف شیشه و اضافه کردن و افزایش استحکام در این مواد، از این مواد می توان به عنوان یک نقش جایگزین برای قطعات فلزی استفاده کرد. از نظر فنی، اصطلاح "پلی آمید" می تواند به انواع پارچه های ارگانیک مانند پشم و ابریشم نیز اشاره داشته باشد. در زبان شیمی، این اصطلاح به سادگی به مولکولی اشاره دارد که دارای پیوندهای آمیدی تکرار شونده است. با این حال، فقط شیمیدانان ابریشم و پشم را به عنوان پلی آمید می گویند و بقیه جهان این واژه را مترادف با نایلون می‌دانند.

اهمیت پوشش ضد حریق

حفاظت در برابر آتش یکی از دغدغه‌های اصلی مالکان است. هزاران آتش سوزی هر ساله رخ می‌دهند که منجر به صدمات جدی، تلفات جانی و میلیاردها خسارت مالی می‌شوند. اما یکی از بهترین راهکارهای حفاظتی در برابر آتش پوشش ضد حریق است. هنگامی که یک پوشش ضدحریق روی اعضای ساختمان اعمال می‌شود، این پوشش به مانند یک سپر در برابر آتش عمل می‌کند.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای
پلی تیز
چه طور می تونم کمکتون کنم؟