لیست محصولات

روش تولید پلی پروپیلن مقاوم به ضربه پلی پروپیلن یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین مواد پلیمری است که کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. پلی پروپیلن مقاوم به ضربه، یکی از انواع PP است که در کاربردهایی که جذب انرژی ضربه اهمیت داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از محصولاتی که در زندگی روزمره با آنها مواجه می‌شویم، از پلی پروپیلن تولید می‌شوند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که پلی پروپیلن در حال حاضر به عنوان پر مصرف‌ترین ماده پلیمری در سطح دنیا به حساب می‌آید. همین مسئله باعث شده است که محققان به فکر راه‌های تقویت خواص این ماده پلیمری باشند. یکی از این خواص مورد نظر افزایش قابلیت مقاومت به ضربه در این ماده است. در ادامه بررسی خواهیم کرد که پلی پروپیلن مقاوم به ضربه چیست و چگونه تولید می‌شود.

پلی پروپیلن مقاوم به ضربه، یکی از انواع PP است که در کاربردهایی که جذب انرژی ضربه اهمیت داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی پروپیلن یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین مواد پلیمری است که در کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. بسیاری از محصولاتی که در زندگی روزمره با آنها مواجه می‌شویم، از پلی پروپیلن تولید می‌شوند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که پلی پروپیلن در حال حاضر به عنوان پر مصرف‌ترین ماده پلیمری در سطح دنیا به حساب می‌آید. همین مسئله باعث شده است که محققان به فکر راه‌های تقویت خواص این ماده پلیمری باشند. یکی از این خواص مورد نظر افزایش قابلیت مقاومت به ضربه در این ماده است. در ادامه بررسی خواهیم کرد که پلی پروپیلن مقاوم به ضربه چیست و چگونه تولید می‌شود.

پلی پروپیلن مقاوم به ضربه چیست؟

مصرف سالانه پلی پروپیلن در حال حاضر در سطح دنیا، حدود ۸۰ میلیون تن در سال است. این میزان مصرف مرتبط با گریدهای مختلف این ماده پلیمری است. اما یکی از نقاط ضعفی که در خصوص استفاده از پلی پروپیلن به صورت مستقل وجود دارد، میزان ضربه‌پذیری یا چقرمگی پایین آن است. چقرمگی اصطلاحا به میزان تحمل ضربه توسط یه ماده در واحد سطح گفته می‌شود. بررسی‌های آزمایشگاهی نشان داده است که دلیل مقاومت پایین پلی پروپیلن در برابر ضربه، ساختار بلورین آن است.

مجموعه‌های تحقیقاتی و مهندسی، تلاش بسیار زیادی در دهه‌های گذشته کرده‌اند تا به کمک روش‌هایی میزان ضربه‌پذیری پلی پروپیلن را تا حد زیادی افزایش دهند. در نتیجه این اقدامات خواص ضربه‌پذیری پلی‌پروپیلن بهبود یافته است. باید در نظر داشته باشید که قیمت پلی پروپیلن مقاوم به ضربه به دلیل فرآیندهای مختلفی که روی آنها اعمال شده است، در مقایسه با پلی پروپیلن معمولی بیشتر است.

پلی پروپیلن مقاوم به ضربه چگونه تولید می‌شود؟

برای افزایش قابلیت چقرمگی پلی پروپیلن، مواد اصلاح‌کننده‌ای در فرآیند تولید به آن افزوده می‌شود. این مواد که به عنوان بهبود دهنده ضربه‌پذیری پلی پروپیلن نیز شناخته می‌شوند،‌ میزان چقرمگی آن را افزایش می‌دهد. یکی از گزینه‌های مناسب برای افزایش چقرمگی پلی پروپیلن، الاستومرها یا لاستیک‌ها هستند. همان طور که گفته شد، ساختار بلوری پلی پروپیلن موجب شکنندگی بالای آن می‌شود. بنابراین باید به دنبال افزودن اصلاح‌کننده‌ای نرم و انعطاف‌پذیر به آن بود.

ارتقای سطح چقرمگی پلیمرها، در حین واکنش پلیمریزاسیون صورت می‌پذیرد. در واقع در حین پلیمریزاسیون ماده افزودنی نرم، در ساختار بلوری پلی پروپیلن نفوذ می‌کند و این باعث می‌شود که از میزان شکنندگی آن کاسته شود. در ادامه قصد داریم تا موادی را که به عنوان اصلاح‌کننده خاصیت چقرمگی به پلی پروپیلن افزوده می‌شود، را معرفی کنیم.

پلی الفین‌ها

یکی از مهم‌ترین موادی که به عنوان اصلاح‌کننده به پلی پروپیلن افزوده می‌شود، پلی الفین‌ها هستند. در سال‌های اخیر میزان استفاده از پلی الفین‌ها به طرز چشمگیری در صنایع مختلف افزایش یافته است. البته باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید. این مواد صرفا برای پلی پروپیلن‌ مقاوم به ضربه که قرار است در شرایط دمایی بالا مورد استفاده قرار گیرند، کاربرد دارد و در شرایط دمایی پایین، این ماده به صورت شکننده عمل می‌کند.

برخی از محققان با افزودن درصدی الاستومر به پلی الفین‌ها سعی در برطرف کردن این مشکل داشته‌اند. اما با این کار مدول یانگ یا الاستیسیته آنها کاهش پیدا می‌کند.

منبع : معین پلیمر

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
پودر آنتی بلاک چیست؟

پودر آنتی بلاک چیست؟ چسبندگی سطح دو لایه ی فیلم مجاور یکدیگر بلاکینگ(Blocking)است. بلاکینگ بیشتر در مورد فیلم های پلی اتیلن و پرو پیلن مطرح می باشد. این پدیده ناشی از نیروهای واندروالسی موجود در نواحی بی نظم (آمورف)پلیمر در دو لایه ی فیلم است فیلم های پلی اتیلنی و پلی پروپیلنی، به صورت رل های چند تا چند صد کیلوگرمی به کمک فرایندهای فیلم دمشی (Film Blowing) و ریخته گری (Casting) تولید می شوند و سپس در واحدهای کانورتینگ به انواع لفاف و بسته بندی های تک لایه، چندلایه و چاپ شده تبدیل می شوند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که در حین باز کردن رل ها یا بسته بندی های تولید شده از این فیلم ها پیش می آید، نیاز به اعمال نیروی زیاد برای باز کردن رل و بسته بندی، و همچنین چسبیدن لایه های مجاور به یکدیگر است. این اتفاق در اصطلاح بلاکینگ (Blocking) نام دارد و در حقیقت میزان نیروی لازم برای جدا کردن دو لایه فیلم که روی یکدیگر قرار دارند را نشان می دهد متداولترین روش برای اضافه کردن , افزودن آنتی بلاک خالص به مذاب پلیمری است با درصد مشخص زمانی که فیلم در حال تولید است. روش دوم افزودن آنتی بلاک غلیظ

آنتی اکسیدانت چیست؟

افزودنی های پلیمری پیشرفته ای که از تخریب مواد در مرحله پردازش حرارتی جلوگیری می کند آنتی اکسیدان ها مانع خوداکسیاشی که هنگام واکنش پلیمرها با اکسیژن اتمسفر اتفاق می افتد، می شوند. تخریب هوازی به تدریج در دمای اتاق اتفاق می افتد ، اما تقریباً تمام پلیمرها هنگام پردازش در دمای بالا در معرض خطر اکسیداسیون حرارتی قرار دارند. آنتی اکسیدانت ها دارای دو نوع هستند،نوع اول معمولا با انتقال یک هیدروژن از OH یا NH به رادیکال آزاد سبب خنثی سازی آن می شوند از جمله آنها می توان به فنل های بازدارنده وآمین های آروماتیک اشاره کرد. نوع دوم این مواد شامل تیواسترها و فسفیت ها می شود که از طریق تخریب رادیکال های پراکسیدی به محافظت از پلیمر می پردازند

کربن بلک چیست؟

کربن سیاه یک ماده شیمیایی سیاه رنگ به ‌صورت پودر یا دانه است. این ماده با استفاده از فرایندهای کاملاً کنترل‌شده تولید می‌شود و حاوی بیش از 95٪ کربن خالص است که به طور گسترده ای در صنایع تولیدی مختلف به عنوان رنگدانه سیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی استال چیست؟

پلی استال که به عنوان رزین استیلیک نیز شناخته می‌شود، یک ماده پلاستیکی است که کاربردهای متعددی دارد و علیرغم مزایای بی‌شماری که در زندگی روزمره به ما می‌دهد، کمتر شناخته شده است. در این مقاله به بررسی کاربردها و مزایای این محصول پلیمری پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

پلی وینیل استات چیست؟

یکی از رزین هایی که به شکل محلول در آب استفاده ی فراوانی دارند و در انواع همو‌‌پلیمر و کو‌‌پلیمر موجود می‌باشد پلی وینیل استات(PVAC) است. در این مقاله به بررسی پلی وینیل استات و کاربردهای آن می پردازیم.

آشنایی با ABS و بررسی منحنی کارایی گریدهای مختلف آن

آکریلونیتریل بوتادین استایرن یا پلاستیک ABS یکی از سخت‌ترین و مفیدترین مواد پلاستیکی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلاستیک‌های ای بی اس مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارند و به دلیل هزینه کم، سرمایه گذاری هوشمندانه‌ای در طولانی مدت محسوب می‌شوند. ظرفیت اسمی تولید این نوع پلیمر در حال حاضر در حدود 11.6 میلیون تن در جهان است که این مقدار نشان دهنده تقاضای بالای بازار برای خرید انواع گرید ABS می‌باشد.

پلی آمید چیست؟

پلی آمیدها، به صورت گسترده‌ای در صنایع خودروسازی، حمل و نقل، برق و الکترونیک، نساجی، بسته‌بندی و تهیه محصولات خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از الیاف شیشه و اضافه کردن و افزایش استحکام در این مواد، از این مواد می توان به عنوان یک نقش جایگزین برای قطعات فلزی استفاده کرد. از نظر فنی، اصطلاح "پلی آمید" می تواند به انواع پارچه های ارگانیک مانند پشم و ابریشم نیز اشاره داشته باشد. در زبان شیمی، این اصطلاح به سادگی به مولکولی اشاره دارد که دارای پیوندهای آمیدی تکرار شونده است. با این حال، فقط شیمیدانان ابریشم و پشم را به عنوان پلی آمید می گویند و بقیه جهان این واژه را مترادف با نایلون می‌دانند.

اهمیت پوشش ضد حریق

حفاظت در برابر آتش یکی از دغدغه‌های اصلی مالکان است. هزاران آتش سوزی هر ساله رخ می‌دهند که منجر به صدمات جدی، تلفات جانی و میلیاردها خسارت مالی می‌شوند. اما یکی از بهترین راهکارهای حفاظتی در برابر آتش پوشش ضد حریق است. هنگامی که یک پوشش ضدحریق روی اعضای ساختمان اعمال می‌شود، این پوشش به مانند یک سپر در برابر آتش عمل می‌کند.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای
پلی تیز
چه طور می تونم کمکتون کنم؟