لیست محصولات

چگونگی قالب‌گیری بادی یا دمشی (Blow Molding) روش قالب گیری بادی (دمشی)، به عنوان یکی از روش های تولید پلیمر، یک فرآیند خاص و پیشرفته برای تولید محصولات پلاستیکی است. به طور کلی این روش یکی از به صرفه ترین و اقتصادی ترین فرآیندهای تولید انبوه محصولات پلاستیکی است که در این روش از انواع پلیمر ها از جمله پلی اتیلن، پلی اتیلن ترفتالات، پلی ونیل کلراید (PVC)، پلی پروپیلن، پلی کربنات، نایلون و موارد متعدد دیگر به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. از عمده محصولات تولیدی این روش می‌توان به تولید انواع ظروف وشیشه های پلاستیکی توخالی، بطری های شیشه ای مانند شیر، ظروف مواد شوینده و بهداشتی، قوطی‌های روغن، تانک های سوخت و… اشاره کرد.

روش تولید قالب‌گیری بادی یا دمشی

فرآیند قالب گیری بادی (دمشی) با ذوب شدن ماده پلیمری و تبدیل آن به روده یا Parison (ماده خام مذاب که به شکل لوله تو خالی درآمده است) آغاز می‌شود. روش کار بدین صورت است که روده به‌صورت عمودی در جهت پایین حرکت کرده تا مابین دو نیمه قالب باز قرار گیرد، در این بخش روده را توسط گاز پر کرده و تا رسیدن به نقطه مطلوب اکسترود می‌کنند. پس از اکسترود، قالب حول روده بسته شده تا کاملاً آن را بپوشاند. حال، روده توسط هوای فشرده وارد شده از قسمت پین، متورم می‌شود تا جایی که روده به سمت دیواره های قالب بچسبد، سپس جریان هوا را متوقف کرده و برای جلوگیری از تغییر شکل محصول، هوا را از آن تخلیه می‌کنند و در انتها محصول را پس از سرد کردن از قالب بیرون می‌آورند.
هزینه تولید قطعات و محصولات قالب گیری بادی بیشتر از محصولات قالب گیری تزریقی و کمتر از روش قالب گیری چرخشی است.

انواع فرآیند قالب گیری بادی (دمشی)

در حالت کلی فرآیند قالب گیری بادی به سه شکل مختلف تقسیم بندی می‌شود:

 • قالب گیری بادی اکستروژن (Extrusion Blow Molding)
 • قالب گیری بادی تزریقی (Injection Blow Molding)
 • قالب گیری بادی کششی (stretch Blow Molding)

۱- قالب گیری بادی اکستروژن (Extrusion Blow Molding)

این فرآیند ساده ترین و رایج ترین فرآیند قالب‌گیری بادی(دمشی) است که به دو صورت متناوب و پیوسته انجام می‌گیرد. ظروفی که با این تکنیک تولید می شوند خصوصیاتی نظیر مانع بودن در برابر نفوذ بو، رطوبت و اکسیژن را دارند. یکی از قابلیت های این روش، توانایی اکسترود کردن هم زمان چند نوع ماده برای ساخت محصولات چند لایه است.

فرآیند بادی اکستروژن ساده ترین و رایج ترین فرآیند قالب‌گیری بادی(دمشی) است

فرآیند قالب گیری بادی اکستروژن

۱-۱) فرآیند بادی اکستروژن پیوسته

در روش بادی اکستروژن پیوسته، دستگاه اکسترودر، پلاستیک مذاب را به طور مستمر اکسترود کرده و روده را تشکیل می دهد سپس دو نیمۀ قالب دور روده بسته شده و در مرحلۀ بعد هوای فشرده به وسیله یک پین وارد آن شده که باعث می‌شود متورم شده و به شکل قالب درآید. در نهایت پس از سرد شدن قالب، آن را باز کرده و قطعه را خارج می‌کنند. البته نکته ی مهم در این جا این است که قبل از خارج شدن قطعه از قالب، بخش های اضافه آن حذف یا به اصطلاح پلیسه گیری می شود و در آخردر این روش محصولات توسط یک چاقوی مناسب جداگانه قطع می‌شوند.

۲-۱) فرآیند بادی اکستروژن متناوب

در روش متناوب دو فرآیند وجود دارد:
الف) قالب این بخش شبیه به قالب تزریقی است که درآن پیچ می‌چرخد و می‌ایستد و در انتها مواد مذاب را به بیرون هدایت می‌کند. در این روش وزن روده باعث حرکت عمودی خود روده شده و کالیبراسیون ضخامت دیواره را دشوار می‌کند.
ب) با استفاده از روش انباشت، دستگاه انباشتگر پلاستیک ذوب شده را جمع کرده و هنگامی که این مواد به میزان کافی انباشته شد، یک میله پلاستیکی مذاب را داخل این مواد فشار داده و روده (Parison) را می‌سازد. در این حالت پیچ ممکن است مداوم یا متناوب بچرخد. دستگاه انباشتگر یا روش پیچ های برگشتی از سیستم های هیدرولیکی استفاده می‌کنند تا سریعاً روده را بیرون رانده و وزن حاصله را کاهش دهند.

کاربرد های قالب گیری بادی اکستروژن

از روش بادی اکستروژن عمدتاً برای تولید لوله های توخالی بویژه لوله‌های pvc صنعت ساختمان، بطری‌های شیر و شامپو، قطعات اتومبیل و ظروف آبیاری استفاده می‌شود. همچنین برای گستره‌ی متنوعی از ظرف‌ها با اشکال و اندازه های مختلف این روش قابل استفاده است؛ به طورمثال برخی از دستگاه های اکستروژن، می‌توانند در هر ساعت ۳۰۰ تا ۳۵۰ بطری، تولید کنند.

از دستگاه بادی اکستروژن عمدتاً برای تولید لوله های توخالی بویژه لوله‌های pvc صنعت ساختمان، بطری‌های شیر و شامپو، قطعات اتومبیل و ظروف آبیاری استفاده می‌شود.

دستگاه فرآیند قالب گیری بادی اکستروژن

مزایا قالب گیری بادی اکستروژن

 • نرخ بالای تولید
 • هزینه کم ابزار آلات مورد استفاده
 • توانایی تولید کلیه محصولات از جمله ظروف تو خالی
 • سیکل تولید کوتاه مدت
 • امکان تولید محصول با جداره‌های ضخیم و نازک

معایب قالب گیری بادی اکستروژن

 • پسماند ۲۰ تا ۴۰ درصدی مواد
 • کنترل محدود بر روی ضخامت دیواره
 • احتیاج به تکنسین بیشتر به نسبت به قالب گیری بادی تزریقی
 • نیاز به تجهیزات جانبی متعدد
 • مشکلات اصلاح و برش پلاستیک های اضافه

۲-فرآیند قالب گیری بادی تزریقی (Injection Blow Molding)

این فرآیند از دو بخش قالب گیری تزریقی و قالب گیری بادی (دمشی) تشکیل شده است. مکانیزم این روش به سه مرحله تزریق، دمیدن و خروج تقسیم می‌شود. در ابتدا ماده پلیمر در بخش قالب گیری تزریقی وارد شده تا پیش فرم (Preform) به روش مرسوم قالب‌گیری تزریقی ساخته شود (پیش فرم یک قطعه پلاستیکی لوله شکل است که سوراخی در انتهای آن وجود دارد و هوای فشرده دمیده از طریق آن عبور می‌کند). سپس محصول بخش اول وارد قالب دوم شده تا درآن هوای فشرده دمیده شود و در آخر پس از سرد شدن از قالب خارج می‌شود.
برای خارج کردن محصول نهایی از قالب معمولاً از ۳ پین بران در بخش خروجی استفاده می‌شود. این روش کمتر از سایر روش های قالب گیری بادی استفاده می‌شود.

فرآیند قالب گیری بادی تزریقی از دو بخش قالب گیری تزریقی و قالب گیری بادی (دمشی) تشکیل شده است. مکانیزم این روش به سه مرحله تزریق، دمیدن و خروج تقسیم می‌شود

فرآیند قالب گیری بادی تزریقی

کاربردهای فرآیند قالب گیری بادی تزریقی

این تکنیک بیشتر در تولید انبوه قطعات پلاستیکی، مانند ظروف یکبار مصرف و ظروف دارویی کاربرد دارد. ظروفی که با این روش ساخته می شوند معمولا وزن ثابتی دارند که برای تغییر وزن آن باید دسته‌ی کاملاً جدیدی از ساقه‌ها ساخته شود. عموماً ماده ی ظروف بادی تزریقی، در سراسر آن به طور یکنواخت و هموار توزیع می شود. قالب گیری بادی تزریقی به طور کلی برای تولید ظروف کوچک و البته بدون دسته مناسب است

روش قالب گیری بادی تزریقی بیشتر در تولید انبوه قطعات پلاستیکی، مانند ظروف یکبار مصرف و ظروف دارویی کاربرد دارد

دستگاه فرآیند قالب گیری بادی تزریقی

مزایای قالب گیری بادی تزریقی

 • پسماند تولید ناچیز
 • ضخامت جداره یکسان در تمامی قطعات
 • اختلاف وزن قطعه تا ۱ درصد
 • عدم نیاز به تجهیزات جانبی

معایب قالب گیری بادی تزریقی

 • سیکل تولید طولانی‌تر نسبت به قالب‌گیری بادی اکستروژن.
 • دشواری تولید قطعات جداره نازک.
 • ناتوانی در تولید ظروف توخالی دسته‌دار.

۳-فرآیند قالب گیری بادی کششی (Stretch Blow Molding)

این روش رایج ترین فرآیند برای تولید طیف وسیعی از محصولات پلاستیکی از جمله انواع بطری‌هاست و از طرفی بسیار شبیه به روش قالب گیری بادی تزریقی  است. دریک تعریف کلی در این فرآیند ابتدا پیش فرم (Preform) را حرارت داده و سپس به طور همزمان آن را مورد دمش و کشش قرار می‌دهند تا محصول نهایی حاصل شود.در این فرآیند پیش‌فرم همیشه با میله مرکزی کشیده می‌شود.

یکی از مهم ترین مزایای قالب گیری بادی کششی، توانایی کشش پیش فرم در هر دو جهت مقطعی و محوری است. کشش همزمان ماده از دو جهت، باعث افزایش استحکام کششی، خواص مکانیکی، ضربه قطره ای، وضوح در محصول می شود. با افزایش این خواص، معمولا می توان بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از وزن کلی قطعه تولید شده با این روش نسبت به روش های مشابه کاست.

روش قالب گیری بادی کششی رایج ترین فرآیند برای تولید طیف وسیعی از محصولات پلاستیکی از جمله انواع بطری‌هاست

فرآیند قالب گیری بادی کششی

کاربردهای فرآیند قالب گیری بادی کششی

قالب‌گیری بادی کششی رایج‌ترین روش تولید بطری‌های توخالی است، به گونه ای که بیشترین میزان تولید بطری های نوشیدنی از این فرآیند تولید می‌شوند  علاوه بر این با استفاده از این روش می‌توان قطعات بزرگ و حجیم تولید کرد اما باید به این نکته توجه کرد این روش هزینه بر بوده و دستگاه‌های آن فضای زیادی را اشغال می‌کنند.

قالب‌گیری بادی کششی رایج‌ترین روش تولید بطری‌های توخالی است، به گونه ای که بیشترین میزان تولید بطری های نوشیدنی از این فرآیند تولید می‌شوند

دستگاه فرآیند قالب گیری بادی کششی

انواع فرآیند قالب گیری بادی کششی

این روش به دو فرآیند تک مرحله ای و دو مرحله ای تقسیم می‌شود. به طور خلاصه می‌توان گفت که تفاوت این دو روش در استفاده آن‌ها از پیش فرم (Preform) است .در ادامه به صورت دقیق تر به شرح این دو فرآیند می‌پردازیم:

۳-۱) فرآیند تک مرحله ای

فرآیند تک مرحله ای ماده‌ی مذاب را در یک دستگاه به روده (Parison) تبدیل کرده و سپس آن را به داخل قالب پیش فرم هدایت می‌کند و تا هنگامی‌که تحت فرآیند دمش هوای فشرده باشد، گرم نگه داشته می‌شود. حال پیش فرم توسط یک میله در جهت محوری کشیده شده و در پس از آن تحت دمش در دو محور قرار می‌گیرد تا شکل نهایی محصول حاصل شود در آخر پس از سرد شدن و تکمیل فرآیند توسط پین های تعبیه شده، محصول مورد نظر از قالب خارج می‌شود.  فرآیند تک  مرحله ای به دو روش دستگاه های سه ایستگاهی و چهار ایستگاهی تقسیم بندی می‌شود.
منظور از روش چهار ایستگاهی، انجام چهار عملیات تزریق، گرم کردن مجدد، بادی کششی و خروج است که نسبت به روش سه ایستگاهی پر هزینه تر است زیرا در روش سه ایستگاهی مرحله گرم کردن مجدد و گرمای نهان در پیش فرم حذف می‌شود.

مزایا فرآیند تک مرحله ای

 • این فرآیند برای حجم کم و دوره های کوتاه بسیار مناسب است
 • محصول نهایی شفاف و فاقد عیب ظاهری است
 • کنترل مناسب و اصولی بر روی فرآیند تولید پیش فرم
 • انعطاف پذیری مناسب
 • امکان تولید بطری‌های با طول زیاد(نسبت طول به عرض زیاد)

معایب فرآیند تک مرحله ای

 • سیکل تولید طولانی مدت
 • محدودیت در طراحی بطری
 • مشاهده عدم یکنواختی در ضخامت دیواره محصولات
 • بالا بودن زمان کارکرد مشاین تولید (تقریباً ۲۴ ساعته)

۳-۲) فرآیند دو مرحله ای

در این فرآیند بر خلاف فرآیند تک مرحله ای، پیش فرم ها از قبل آماده شده اند. مهم‌ترین تفاوت این تکنیک با فرآیند تک مرحله‌ای، وجود مرحله گرمایش مجدد پیش فرم است. سازوکار این فرآیند بدین شکل است که ابتدا ماده پلیمر با استفاده از فرآیند قالب گیری تزریقی به شکل پیش فرم درمی‌آید پس از خنک شدن وارد دستگاه قالب گیری بادی کششی شده تا مجدداً حرارت ببینند. این حرارت از طریق اشعه های مادون قرمز صورت می‌گیرد، و درآخر با استفاده از هوای فشرده و سرد کردن، محصول نهایی مورد نظر به‌دست می‌آید.
در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد بطری‌های نوشیدنی موجود در بازار به روش فرآیند دو مرحله ای تولید می‌شود.

مزایا فرآیند دو مرحله ای

 • حجم تولید بسیار بالا و سیکل زمانی کوتاه مدت
 • سهولت و محدودیت کم در طراحی محصولات
 • یکنواخت بودن دیواره بطری‌ها به واسطه مرحله پیش گرمایش و کنترل دمایی مناسب
 • فروش پیش فرم ها به دیگران
 • ساخت محصول با طرح های مختلف مانند اشکال بیضی، مستطیلی و استوانه ای
 • امکان قطع فرآیند تولید در هر زمان بدون ایجاد ضایعات

معایب فرآیند دو مرحله ای

 • عدم همخوانی و مناسب نبودن طراحی پیش‌فرم خریداری شده با قالب دستگاه بادی کششی
 • هزینه های بالا برای سرمایه گذاری
 • فضا زیاد برای نگه داری ابزارآلات

منبع : شمس جاوید

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
در تولید لوله‌های پلاستیکی چه نوع کامپاندی استفاده میشود؟

با پیشرفت صنعت پتروشیمی، کاربرد مواد پلیمری در ساخت انواع لوله‌های پلاستیکی روز به روز بیشتر می‌شود؛ به گونه‌ای که در بسیاری از مصارف، لوله‌های پلاستیکی جای انواع مختلف لوله را گرفته است. تولید گسترده لوله‌های پلیمری و قابلیت نصب سریع و آسان آن‌ها و همچنین دوام بالا و ارزان بودن آن‌ها در مقایسه با لوله‌های دیگر، استفاده از لوله‌های پلاستیکی را در مصارف مختلف اجتناب‌ناپذیر کرده‌است.

معرفی TPV و ترموپلاستیک الاستومر ولکانیزه

TPV یکی از زیردسته‌های اصلی و پیشرفته‌تر ترموپلاستیک الاستومرها است. TPEها نسل نوینی از آلیاژهای پلیمری هستند . این آلیاژها خواص فیزیکی-مکانیکی مشابه رابرهای پخت‌شده را بدون نیاز به فرآیند پخت برآورده می‌کنند. این محصولات، دارای یک جز رابری و جز سخت پلاستیکی هستند که بخش نرم، وظیفه ایجاد انعطاف‌پذیری مطلوب، و بخش سخت، وظیفه ایجاد استحکام مناسب را در محصولات بر عهده دارند. برای دست‌یابی به خواص مکانیکی مطلوب‌تر مانند مانایی فشار کمتر فاز رابری، این آلیاژها پخت می‌شوند که به محصول حاصل، ترموپلاستیک الاستومر ولکانیزه (Thermoplastic Elastomer Vulcanize) می‌گویند. در این مقاله به بررسی TPV، ویژگی‌ها و کاربردهای آن می‌پردازیم.

پودر اپتیکال برایتنر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اپتیکال برایتنر (optical brightener) یا همان سفیدکننده نوری یک ماده شیمیایی با نام تجاری OB است. اپتیکال برایتنر یک سفیدکننده مقاوم در برابر حرارت و مواد شیمیایی است که باعث افزایش سفیدی می‌شود و رنگ‌های درخشان‌تری را ایجاد می‌کند. از این ماده برای از بین‌بردن رنگ زرد یک پلیمر و برای داشتن ظاهری سفیدتر استفاده می‌شود. این ماده را با نام‌های روشن‌کننده نوری، اپتیکال وایتنر، فلوئورسنت برایتنر، فلوئورسنت اپتیکال برایتنر نیز می‌شناسند. در ادامه این مقاله با اپتیکال برایتنر، ویژگی‌ها و کاربردهای آن آشنا می‌شوید و در آخر ضمن بیان برخی از نکات ایمنی در هنگام استفاده از این محصول، نگاهی به تجارت اپتیکال برایتنر در برخی از صنایع میاندازیم.

مستربچ سفید چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد مستربچ سفید در صنایع مختلف بسیار گسترده است. عمده‌ترین کاربرد مستربچ سفید در صنایع تولید محصولات پلاستیکی است. علاوه بر این در صنایعی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع خودروسازی، حمل و نقل و … نیز کاربرد دارد. مستربچ سفید در اثر ترکیب دو رنگدانه کلسیم کربنات و دی اکسید تیتانیم یا تیتان در یک بستری پلیمری تولید می‌شود. پلیمر پایه مورد استفاده در تولید مستربچ‌های سفید، در بیشتر موارد پلی‌اتیلن است. با افزایش درصد رنگدانه تیتان می‌توان میزان پوشش‌دهی محصول نهایی را ارتقا داد و رنگ سفید بهتری را بدست آورد. علاوه بر آن حضور دی اکسید تیتانیوم می‌تواند محصول نهایی تولیدی را در مقابل تغییرات اقلیمی و آب و هوایی مقاوم‌تر کند. همچنین مستربچ سفید در درجه‌های مختلفی تولید می‌شود. در هر یک از انواع تولیدی این ماده، درصد حضور دی اکسید تیتانیم بین ۳۰ تا ۷۵ درصد متفاوت است. در ادامه به بررسی کاربرد‌های مستربچ سفید در صنایع مختلف می‌پردازیم.

چگونگی تولید پلی پروپیلن مقاوم به ضربه

پلی پروپیلن یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین مواد پلیمری است که کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. پلی پروپیلن مقاوم به ضربه، یکی از انواع PP است که در کاربردهایی که جذب انرژی ضربه اهمیت داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از محصولاتی که در زندگی روزمره با آنها مواجه می‌شویم، از پلی پروپیلن تولید می‌شوند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که پلی پروپیلن در حال حاضر به عنوان پر مصرف‌ترین ماده پلیمری در سطح دنیا به حساب می‌آید. همین مسئله باعث شده است که محققان به فکر راه‌های تقویت خواص این ماده پلیمری باشند. یکی از این خواص مورد نظر افزایش قابلیت مقاومت به ضربه در این ماده است. در ادامه بررسی خواهیم کرد که پلی پروپیلن مقاوم به ضربه چیست و چگونه تولید می‌شود.

در خرید مستربچ ها چه نکاتی مهم هستند؟

امروزه محصولات و فرآورده‌های پلاستیکی، از کاربردهای زیادی در زندگی روزمره مردم برخوردار هستند. همانطور که ما با نگاه کردن به محیط زندگی خود می‌بینیم که منابع عظیمی از محصولات پلاستیکی و پلیمری اطراف ما را فرا گرفته است؛ همانگونه که می‌بینیم و می‌دانیم که مصرف نکردن از محصولات پلاستیکی به امری اجتناب‌ناپذیر در بخش‌های مختلف زندگی‌مان تبدیل شده است. یکی از همین محصولات که به وفور در تولید انواع محصولات پلاستیکی کاربرد دارد، مستربچ است.

مستربچ افزودنی چیست چه کاربردهایی دارد؟

مستربچ افزودنی جز مواد اولیه پرکاربردی هستند که در ساخت انواع محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از تولیدکنندگان برای بالا بردن کیفیت تولید، سرعت بخشیدن به فرایند کارشان و همچنین ماندگارتر کردن محصولشان از این مستربچ افزودنی‌ استفاده می‌کنند. با افزودن مستربچ افزودنی به مواد اولیه تولیدکنندگان می‌توانند به خواص دلخواه محصولشان دست پیدا کنند. مستربچ، پودر رنگ (پیگمنت) یا مواد شیمیایی‌ است که یا به منظور تولید رنگ، یا بهبود خواص و یا کمتر کردن قیمت تمام شده به پلیمر اضافه می‌گردد. مستربچ افزودنی از سه جزء پایه پلیمری، مواد شیمیایی افزودنی و عامل سازگارکننده‌ی فعال به عنوان پخش­ کننده آن تشکیل شده است. در تصویر 1 استفاده و کاربرد مستربچ آورده شده است.

کاربردهای کامپاند پلی اتیلن

کامپاند پلی اتیلن از رایج‌ترین پلیمرها در خانواده پلاستیک‌ها است که امروزه 30 درصد از کل مواد پلاستیکی را تشکیل می‌دهد. پلیمر پلی اتیلن سنتز شیمیایی پلی اتیلن می‌باشد که ترکیب نفت خام و گازهای طبیعی علت تشکیل این نوع پلیمراست. از پرمصرف‌ترین کامپاندهای پلیمری گرمانرم برای قطعات و اجزا، کامپاند پلی اتیلن است که در برابر ضربه بسیار مقاوم بوده و ضریب اصطکاک کمی دارد ,و همچنین از خواص الکتریکی خوبی برخوردار است و مهم‌تر از همه نکات گفته شده کامپاند پلی اتیلن سبک وزن است. از ویژگی‌های بارز کامپاند پلی اتیلن قابلیت ذوب شدن در هنگام قالب‌گیری است.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای