لیست محصولات

کاربرد وکس چیست و چه خصوصیاتی دارد؟ وکس (یا واکس)، یکی از مواد پرمصرف در صنعت است که به عنوان کمک‌فرآیند در صنعت پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول، انواع مختلفی دارد و با توجه به خصوصیات آن، در کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود. از مهمترین انواع وکس، می‌توان به نوع پلی اتیلنی، پارافینی و میکروکریستالین آن اشاره کرد. وکس، کاربردهای فراوانی دارد که بهبود و اصلاح خواص محصول نهایی یکی از مهمترین کاربردهای آن است. در این مقاله، به بررسی وکس، انواع وکس، خصوصیات و کاربردهای آن پرداخته‌ایم. تا پایان این مقاله با شمس جاوید همراه باشید.

وکس چیست؟

وکس ‌ها، دسته متنوعی از مواد آلی با زنجیره های نسبتاً بلند هستند که در دمای محیط جامد بوده و در دمای بالاتر به مایع تبدیل می‌شوند. این ماده از نفت خام بدست می‌آید، اما به این معنی نیست که تمامی پالایشگاه‌های نفتی آن را تولید می‌کنند. ترکیب شیمیایی وکس ها متعدد و بسیار پیچیده بوده به طوری‌که این مواد از یک یا چند نوع مولکول مشابه با وزن‌های مولکولی متفاوت تشکیل شده که توزیع وزن مولکولی در آن‌ها گسترده است و بجای نقطه ذوب یک محدوده دمایی ذوب دارند.

ویژگی‌ها

وكس هاي هيدروكربني، به صورت شيميايي قابليت اصلاح دارند تا منطبق با نيازهاي بازار شوند. يكي از روش‌هايي كه به طور گسترده مورد استفاده قرار مي‌گيرد، در گام اول، اكسيداسيون آن‌ها در حضور يا در غياب كاتاليست است، که در این مرحله معمولاً عدد اسيدي محصول كمتر از ۳۰ و عدد صابوني آن بيشتر از ۲۵ خواهد شد. گام ديگر، واكنش با يك پلي‌كربوكسيليك اسيد، مثل مالئيك اسيد، در دماي بالا است؛ در حقیقت وكس اكسيدشده با گروه‌هاي كربوكسيليك در واكنش‌هايي چون صابوني‌شدن و استري‌شدن، مي‌تواند بيشتر اصلاح شود. وكس اكسيدشده در آب با استفاده از مواد فعال سطحي يا صابون‌هاي ساده به راحتي تعليق مي‌شود، بنابراين می‌توان به طور گسترده در بسياري از كاربردهاي پوشش‌دهي و پوليش از آن سود برد.

سیال‌بودن وکس تحت تاثیر تغییرات دمایی آن است؛ به گونه‌ای که بعد از نقطه ذوب به‌شدت جریان می‌یابد. محدوده نقطه ذوب محصول بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد بوده که با افزایش دما منبسط و با کاهش دما منقبض می‌شود.

خواص مكانيكي این مواد مانند مدول الاستيك و استحكام فشاري در مقايسه با ساير افزودنی‌ها كم بوده و تمامی اين خواص به طور محسوس بستگي به دما دارد به عنوان مثال با افزايش دما، انعطاف پذيري این ماده افزايش مي‌يابد. انعطاف پذيري وکس‌های با محدوده ذوب گسترده تر، بیشتر از حالت محدوده ذوب متمرکزتر است. و در آخر اگر این ماده خيلي خالص و پالايش شده تولید شود، كاملاً شكننده خواهد بود.

انواع وکس

از انواع وکس ها می‌توان به سه گروه وکس پلی اتلین، وکس پارافین و وکس میکروکریستالین اشاره کرد. این نوع وکس ها به گونه ای هستند که می‌توان از آن‌ها در بازه‌های گسترده‌ای از مشخصه‌های فیزیکی دلخواه بهره برد.

۱وکس های پلی اتیلنی

وکس پلی اتیلنی، یکی از انواع وکس هاست که به عنوان یک محصول جانبی در تولید پلی اتیلن به دست می‌آید.

پلي‌اتيلن‌هاي با وزن مولكولي خيلي پايين (متوسط وزن مولكولي عددي Mn كمتر از ۱۰۰۰۰) خواص وكس مانند دارند. این ماده، ماده ای نیمه بلوریست كه خواص مكانيكي آن همانند پليمرهاي گرمانرم و به‌وسيله نوع و درصد كريستال كنترل مي‌شود و به عنوان یک محصول جانبی از تولید پلی ‌اتیلن در مجتمع‌های پتروشیمی بدست می‌آید. از این محصول به شکل گسترده‌اي در صنايع مختلف براي كاهش گرانروي به كار برده مي‌شود

۲وکس های پارافینی

پارافین وکس، نوعی از وکس است که کاربرد زیادی در صنعت دارد.

مشخصه‌ی این دسته مواد، کریستال‌های فرم‌گرفته و درشت است که در آن تمامی اتم‌های کربن موجود، با پیوندهای ساده به یکدیگر متصل‌اند. این ماده طی عملیات پیچیده‌‌ای که شامل نفت‌زدایی، کریستاله‌شدن، افزودن حلال‌ها و بسیاری مراحل دیگر است، به شکل ماده‌ای سفید رنگ و بی‌بو و بدون طعم به نام پارافین در می‌آید. پارافین وکس به عنوان یک محصول جانبی در پالایشگاه‌های تولید روغن به دست می‌آید و بسته به نوع برش نفتی روغن پالایش‌شده، دارای گریدهای مختلفی است.

۳وکس های میکرو کریستالینوکس میکروکریستالین، یکی از انواع مهم وکس

میکروکریستالین‌ها، وکس‌هایی با نقطه ذوب بالاتر و کریستال‌های نامنظم و کوچک هستند. ساختار این ماده از هیدروکربن‌های اشباع‌شده و همچنین آلکان‌های نرمال است.

از نگاه تولیدکنندگان، وکس‌ها بر اساس درصد خلوص آن‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند. گروه اول، وکس پارافینی تمام‌تصفیه که درصد روغن آن کمتر از ۵ درصد است و گروه دوم وکس میکروکریستالین تمام‌تصفیه که درصد روغن آن کمتر از ۳ درصد است.

کاربرد وکس

وكس ها را از نظر كاربرد مي‌توان در حالت‌های زیر طبقه‌بندي كرد:

  1. استفاده به عنوان مواد پايه يا افزودني براي مشاركت، بهبود و اصلاح در خواص محصول نهايي
  2. استفاده به عنوان پراكنده‌كننده‌ی رنگ‌دانه‌ها و افزودني براي جوهر و پوشش‌ها، پلاستيك‌ها، مواد آرايشي، تونرها و چسب‌ها
  3. استفاده به عنوان روان‌کننده خارجی در پلاستیک‌ها به طور مثال در فرآیند اکستروژن و کلندرینگ PVC
  4. استفاده در شمع‌های تزیینی و درمانی که یکی از اصلی‌ترین و پرکاربردترین مصارف وکس هاست.
  5. استفاده به عنوان روکش محصولات خوراکی، آرایشی، صنایع بسته‌بندی و مبلمان و … زیرا وکس‌ها مانع از عبور آب شده و تنها اکسیژن را از محصول عبور می‌دهند.

از دیگر مصارف آن‌ها می‌توان به کاربرد در صنایع تایر و لاستیک، پولیش، جوهر مرکب، قالب‌گیری، آدامس، مواد آرایشی و بهداشتی و … اشاره کرد.

منبع : شمس جاوید

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
چرا از ورق پلی کربنات در ساخت گلخانه ها استفاده می کنند؟

ورق پلی کربنات در صنعت پلاستیک یکی از پرکاربردترین مواد موجود در بازار است. پلی کربنات که برای همه چیز از تجهیزات پزشکی گرفته تا فرآوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیشتر به دلیل مزیت‌های بی‌شمارش در ساخت پوشش گلخانه در میان مشتریان محبوب است. این متریال که به صورت ورق تک جداره پلی کربنات، ورق دوجداره پلی کربنات و سایر موارد به فروش می‌رسد، گزینه مقرون به صرفه و بسیار خوبی برای ساخت گلخانه ها است.

روش ترموفرمینگ و کاربرد آن

تولید محصولات پلاستیکی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که هرکدام از آن‌ها مزایا و معایب خود را دارند. یکی از روش‌های قدیمی تولید محصول پلاستیکی، روش ترموفرمینگ است که در این روش با اعمال حرارت بر ورقه‌های پلاستیکی و استفاده از قالب، می‌توان محصول مورد نظر را تولید کرد. این روش به فرآیند پیچیده نیاز ندارد و برمبنای تغییرات شیمیایی انجام نمی‌شود. برای آشنایی بیشتر با روش ترموفرمینگ و مزایا آن، با ما همراه باشید که در ادامه به بررسی کامل آن می‌پردازیم.

روش سریع شناسایی پلاستیک‌ها با کمک تست شعله

یکی از اقدامات مهم برای کنترل و جمع آوری ضایعات پلاستیک و بازیافت آن، شناسایی نوع پلیمر پلاستیک‌ها است. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که تست شعله یکی از روش‌های سریع برای کسب اطلاعات و بررسی‌های لازم است. در این آزمایش با تشکیل شعله به رنگ‌های مختلف، می‌توان نوع پلیمر را شناسایی کرده و آن‌ها را تفکیک کنند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با این روش شناسایی پلاستیک آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

پلی استایرن چیست و چه خواص و کاربردی دارد؟

پلی استایرن یک زنجیره بزرگ شیمیایی است که کاربردهای بسیاری دارد. این ماده شیمیایی در دسته فنیل‌ها قرار می‌گیرد که این زنجیره در صنایع پتروشیمی دارای اهمیت ویژه‌ای است. در میان مواد و ترکیبات شیمیایی، پلی استایرن از جمله بلندترین زنجیره‌های کربنی محسوب می‌شود. در ساختار این ماده، دو عنصر هیدروژن و کربن وجود دارد.

کاربرد و معرفی انواع رزین اپوکسی

به طور کلی برای تعریف رزین اپوکسی می‌توان آن را قسمتی از گروه رزین‌های دو جزئی که شامل «پایه رزینی» و «هاردنر» است، معرفی نمود. در این تعریف کاربرد رزین اپوکسی به ترکیب نسبت معین این دو ماده جهت ساخت انواع قالب و قاب اشاره دارد. رزین‌های اپوکسی معمولا به صورت دو جزئی و با ترکیب پایه رزینی و هاردنر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی رزین‌های اپوکسی تک جزیی و سه جزیی نیز موجود هستند که کاربردهای متفاوتی دارند. برای آشنایی بیشتر با انواع رزین اپوکسی و کاربردهای آن با ما همراه باشید.

پلی‌‌کربنات؛ معرفی، انواع، کاربردها و مزایا

به احتمال زیاد امروزه شما هم از محصولی که در آن پلی‌کربنات استفاده شده باشد، استفاده کرده‌اید، حتی اگر متوجه آن نشده باشد. این مواد تقریباً در همه جا وجود دارند‌‌‌‌. از عینک‌های طبی که هر روزه استفاده می‎‌کنیم تا دستگاه‌های پزشکی یا قطعات خودرو، وسایل روشنایی، دی‌وی‌دی و بلو-ری پلی‌کربنات‌ها کاربرد دارند. این ماده در صنایع متنوع کاربردهای متعددی دارد. صنایعی مثل: ساخت و ساز، پزشکی، محصولات مصرفی و الکترونیک و... در این مقاله به بررسی کربنات کلسیم می‌پردازیم.

کدهای بازیافت مواد پلاستیک چیست؟

انواع محصولات پلاستیکی که هر روزه در منزل یا سر کار از آن‌ها استفاده می‌کنیم سه حالت کلی دارند. دسته اول وسایلی هستند که به طور کامل مورد بازیافت قرار می‌گیرند، در حالت دوم، درصدی از آن‌ها بازیافت می‌شود و دسته سوم نیز غیر قابل بازیافت هستند. در این مقاله در مورد پلاستیک‌های غیر قابل بازیافت هیچ گونه بحثی نخواهد شد و تنها به بررسی میزان بازیافت مواد پلاستیک که با کد بازیافت شناسایی می‌شوند؛ پرداخته می‌شود. پس توصیه می‌شود تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل با کد بازیافت پلاستیک آشنا شوید.

راهای افزایش ظرفیت تولید دستگاه گرانول ساز

دستگاه گرانول ساز یکی از پرکاربردترین تجهیزات در زمینه تولیدات مواد ترموپلاست و محصولات پلاستیکی قابل بازیافت است. از مهم‌ترین کاربردهای این دستگاه، اکسترود کردن پلاستیک و دیگر ذرات است که اصطلاحاً به آن دستگاه اکسترودر نیز می‌گویند. این دستگاه در ساخت انواع گرانول‌های بازیافتی و غیربازیافتی کاربرد فراوان دارد. دستگاه مذکور همچنین دارای ظرفیت‌های نامحدود تولید، در انواع گرانول، تحت شرایط خاص است. در این مقاله به بررسی راه‌های افزایش ظرفیت تولید دستگاه گرانول ساز پرداخته خواهد شد. ابتدا قبل از بررسی این راه‌ها، لازم است با این دستگاه و طرز کارکرد آن بیشتر آشنا شوید.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای
پلی تیز
چه طور می تونم کمکتون کنم؟