لیست محصولات

پی وی سی (PVC) چیست و چه کاربردهای دارد؟ پی‌وی‌سی (PVC) یا پلی‌وینیل کلراید( Polyvinyl chloride) نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است که در شرایط حاضر یکی از پر مصرف‌ترین و ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است. این پلیمر سالیانه در حدود ۴۵ میلیون تن در جهان تولید می‌شود و پس از پلی‌اتیلن(PE) و پلی‌پروپیلن(PP) پرمصرف‌ ترین ماده پلیمری در جهان است. کاربرد PVC در جهان به طور میانگین سالانه به میزان ۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. به طور عمومی تخمین زده می‌شود که بیش از ۶۰ درصد پی‌وی‌سی ساخته شده، در صنعت ساختمان سازی استفاده ‌شود. زیرا این ماده‌ی ارزان قیمت، ابزار مناسبی برای عایق گرما وسرما بوده و به راحتی سرهم بندی می‌شود. با توجه به این نکته، امروزه پی وی سی جایگزین موادی نظیر چوب، سیمان و سفال شده است.

پی وی سی و روش‌های تولید آن

PVCمعمولاً به ۵ روش پلیمریزه می‌شود. در هر روش نوع به خصوصی از پلیمر با خواص متفاوت تولید می‌شود. با تغییر شرایط واکنش و همچنین انتخاب نحوه خشک کردن ماده تولید شده می توان در محصول نهایی تغییراتی بوجود آورد.
PVC را می‌توان با انجام کلیه فرآیند های تولید ترموپلاست ها تهیه کرد؛ روشهای تولید پی وی سی عبارتند از:

 • پلیمریزاسیون به روش سوسپانسیون (Suspension Polymerization) که ۸۰ درصد تولید در دنیا به این روش صورت می‌پذیرد.
 • پلیمریزاسیون به روش امولوسیون (PolymerizationEmulsion) که ۱۰ تا ۱۵ درصد تولید در دنیا به این روش صورت می‌پذیرد.
 • پلیمریزاسیون به روش توده ای (Polymerization Bulk) که تا ۱۰ درصد تولید در دنیا به این روش صورت می‌پذیرد.
 • پلیمریزاسیون به روش محلول (PolymerizationSolution) که ۱تا ۲ درصد تولید در دنیا به این روش صورت می‌پذیرد.
 • پلیمریزاسیون به روش رسوبی (Polymerization  Precipitated) که درصد بسیار ناچیزی از تولیدات به این روش صورت می‌پذیرد.

 PVCمعمولاً به ۵ روش پلیمریزه می‌شود. در هر روش نوع به خصوصی از پلیمر با خواص متفاوت تولید می‌شود. با تغییر شرایط واکنش و همچنین انتخاب نحوه خشک کردن ماده تولید شده می توان در محصول نهایی تغییراتی بوجود آورد.

۱- روش سوسپانسیون برای تولید S-PVC

در این روش مونومر وینیل کلراید به صورت دانه های بسیار ریز (حدود ۵۰ تا ۱۵۰ میكرون) در آمده و تحت فشار در آب به صورت معلق بیرون آمده و پخش می‌شود. این ذرات در آب نامحلولند، جهت سهولت در پخش این ذرات و همچنین جلوگیری از چسبیدن آنها به یكدیگر، از پایدار کننده هایی چون نشاسته و ژلاتین استفاده می‌شود. پس از پیشرفت واکنش و تبدیل ۸۰ تا ۹۰ درصد مونومر به پلیمر، مونومرهای عمل نكرده از اتوکلاو خارج و رزین PVC حاصل به وسیله فیلتر و یا سانتریفیوژ جدا می شود.
این نوع پی وی سی معمولاً به عنوان مواد اولیه پودری شکل برای تغذیه اکسترودر استفاده می‌شود. از آنجایی‌كه جذب آب در S -PVC بسیار کم است (تقریباً ۵ تا ۱۰ میلی گرم) از آن می‌توان در تولید محصولات شفاف استفاده کرد.
از اشکالات مهم این نوع پلیمر، حساسیت زیاد آن به حرارت، نور و اکسیژن در مقایسه با نوع E -PVC است. از محاسن این حالت سهولت در انتقال گرمای ناشی از واکنش پلیمریزاسیون است که براحتی توسط محیط آبی انجام می‌گیرد.

۲- روش امولسیون برای تولید E-PVC

در این روش مونومر وینیل کلراید تحت فشار و درجه حرارت بالا به مایع تبدیل شده و این مایع در آب به کمک مواد امولسیون کننده Emulsifier به شكل امولسیون تبدیل می شود و با استفاده از کاتالیزورهای محلول در آب عمل پلیمریزاسیون انجام می پذیرد.
در این حالت وزن مولكولی محصول به دست آمده وابسته به درجه حرارت واکنش خواهد بود. در واقع در درجه حرارت بالا، پلیمر با وزن مولكولی پایین تولید شده و بالعكس با کاهش درجه حرارت، وزن مولكولی پلیمر نیز افزایش می یابد. در هرحال با توجه به وجود ناخالصی های بیشتر باقیمانده در PVC نوع E، خواص مكانیكی و الكتریكی آن نسبت به نوع S پایین تر است از E-PVC  بیشتر جهت تولید چرم مصنوعی، کاغذ دیواری، دستكش استفاده می شود.

روش توده ای برای تولید M-PVC

در این روش مونومر وینیل کلراید با کاتالیزور بسیار کمی مخلوط شده و تحت فشار به پلیمر PVC تبدیل می‌شود. سپس PVC  به دست آمده که در مونومر نامحلول است در کف تانک رسوب کرده و خارج می‌شود. کنترل شرایط در این روش بسیار مشكل بوده و امكان برهم خوردن شرایط فرآیند بعید به نظر نمی رسد. این روش مشابهت زیادی با نوع PVC-S داشته و در برخی موارد خواص آن نسبت به نوع S برتری نیز دارد.

روش محلول تهیه رزین پی وی س

در این روش مونومر وینیل کلراید در یک حلال آلی حل شده که این حلال خود پلیمر تولید شده را نیز در خود حل می‌کند. انتخاب نوع حلال در کیفیت محصول به دست آمده و اندازه ذرات آن تاثیر بسزایی دارد.

روش رسوبی تهیه رزین پی وی سی

این روش مشابهت زیادی با روش محلول دارد با این تفاوت که پلیمر درحلال آلی حل نمی‌شود و در پایان واکنش، رزین PVC  در انتهای ظرف واکنش گر رسوب کرده و از رآکتور خارج می‌شود. در تمامی حالت ها پلیمر به دست آمده بی شكل بوده و کریستال خاصی در آن شكل نمی گیرد. در حال حاضر بکارگیری این روش به دلیل هزینه های بالای آن، اقتصادی و مقرون به صرفه نیست.

 

انواع پی وی سی(PVC)

پلی وینیل کلراید در سه فرم سخت (UPVC) انعطاف پذیر نرم (PVC) و پلی وینیل کلراید آرایش یافته(MPVC) تولید می شود .

۱- پی وی سی سخت(UPVC)

به پلی‌وینیل کلرایدی که در آن از پلاستیسایزرها (روان کننده) استفاده نشده،گفته می‌شود و این دسته از پی وی سی‌ها مقاوم و غیر قابل اتعطاف  بوده و بیشتر در موارد صنعتی مانند: لوله، اتصالات، پروفیل های درب و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

و این دسته از پی وی سی‌ها مقاوم و غیر قابل اتعطاف بوده و بیشتر در موارد صنعتی مانند: لوله، اتصالات، پروفیل های درب و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۲– پی وی سی نرم (PVC)

این پی وی سی به علت اضافه کردن پلاستیسایزرهایی مانند فتالات (DOP)  خیلی نرم تر و قابل انعطاف تر از UPVC است. در بعضی موارد این نوع را با  PVC-P (پی‌وی‌سی پی) نیز نمایش می‌دهند.

این پی وی سی به علت اضافه کردن پلاستیسایزرهایی مانند فتالات (DOP) خیلی نرم تر و قابل انعطاف تر از UPVC است. در بعضی موارد این نوع را با PVC-P (پی‌وی‌سی پی) نیز نمایش می‌دهند.

۳– پی وی سی اصلاح شده (MPVC)

MPVC یا پی وی سی اصلاح شده به علت اصلاح مناسب زنجیره های پلیمری، خواص فیزیکی و مکانیکی بسیار بالاتری در مقایسه با UPVC و PVC دارد بنابراین با این ساختار، امكان تولید محصولات سبک تر و با کیفیت بالاتر وجود دارد.
نکته حایز اهمیت در مکانیزم MPVC ها، افزایش خواص آن ها است. این لوله ها نسبت به خراش مقاوم ترند و خطری برای رشد سریع ترک در آنها وجود ندارد. این محصول از نظر وزنی ۳۵ درصد سبک تر نسبت به لوله های پی وی سی نرم است که این خود باعث تسهیل در حمل و نقل این لوله ها می‌شود.

MPVC یا پی وی سی اصلاح شده به علت اصلاح مناسب زنجیره های پلیمری، خواص فیزیکی و مکانیکی بسیار بالاتری در مقایسه با UPVC و PVC دارد

ویژگی های PVC

 • استحکام کششی و ضربه ای بالا
 • مقاوم در برابر خوردگی و خراش و سایش
 • مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی نامناسب
 • فرآیند پذیری مناسب
 • قیمت عالی
 • عایق حرارتی و صوتی فوق العاده
 • دمای ذوب حدود ۸۰ درجه سانتی گراد
 • مقاوم در برابر اشعه UV، مواد شیمیایی و روغن ها
 • سازگار با انواع افزودنی ها
 • غیر محلول در الکل ها، هیدروکربن ها، استون
 • خواص الکتریکی عالی
 • قابل استفاده مداوم در دمای ۶۰ درجه سانتی گراد
 • عمر طولانی انواع PVC

کاربرد های پی وی سی

PVC و   UPVC به عنوان پرمصرف‌ترین پلیمر های جهان، کاربرد های فراوانی دارند و در تمامی جوانب زندگی امروزه ما، مانند غذا، پوشاک، تزیینات داخلی، بسته بندی ها و … استفاده می‌شوند.  PVCو UPVC  به دلیل خصوصیات منحصر به‌فرد و متنوعی که دارند از پرکاربردترین پلیمرها و انتخاب اول تولیدکنندگان هستند. امروزه از سخت ترین اجسام تا نرم ترین پوشش‌ها و نازکترین الیاف با کاربری‌های عمومی و تخصصی را پلیمر PVC و UPVC تشکیل داده است.

بر اساس طبقه بندی پی وی سی ها به دو نوع سخت و نرم، کاربرد آن ها نیز متفاوت خواهد شد. طبق گزارشات به دست آمده حدود ۵۵ درصد پلی وینیل کلریدها به صورت رزین های سخت و مابقی به شکل نرم مصرف می‌شود. در ادامه به انواع کاربردهای پی وی سی نرم و سخت خواهیم پرداخت.

پی وی سی نرم

بر اساس طبقه بندی پی وی سی ها به دو نوع سخت و نرم، کاربرد آن ها نیز متفاوت خواهد شد.

۱-شیلنگ و لوله های نرم

شیلنگ ها یکی از نمونه های پرکاربرد پی وی سی نرم هستند. شیلنگ ها پس از اکسترود شدن با الیاف پلی استر یا نایلون، بافته شده و تقویت می‌شوند. ودر آخر لایه ای از پی وی سی نرم برای پوشش دهی بر روی آن قرار می‌گیرد.

۲- ورق و فیلم نرم

ورق های نرم و انعطاف پذیر در پوشش دهی داخل مخازن آبی، نفوذ ناپذیر ساختن سدها و پشت بام ساختمان ها به کار می‌رود. انواع رویه ها، سفره و طلق های شفاف و رنگی با استفاده از ورق پی وی سی نرم تولید می‌شود.

۳-کلندرینگ

کلندرینگ به معنی تبدیل مواد پلاستیکی و فرم دهی کامپاند ترموپلاست به وسیله عبور دادن از بین غلطک های متعدد بصورت یک فیلم ممتد است که بخش عمده ای از فویل‌های پی وی سی نرم به روش کلندرینگ تولید می‌گردد. فرآیند کلندرینگ در واقع نوعی روش تبدیل مواد پلاستیکی به فیلم است.

۴- صنایع تولید کفش

در ساخت زیره کفش، استفاده از پی وی سی نرم و همچنین مخلوط آن با سایر پلیمر ها از روش‌های متداول است. زیره‌های کفش، صندل، چکمه و دیگر پاپوش ها، به روش قالب گیری تزریقی تولید می‌شوند. استفاده از PVC برای تولید کفش می‌تواند دوام قابل قبولی را برای آن به ارمغان آورده و از ترکیدگی و پوسیدگی زودهنگام آن جلوگیری کند

۵-قوطی ها و قطعات پلاستیکی

امروزه و علی الخصوص در سطح کلان شهر ها، تولید و استفاده از قطعات و قوطی های پلاستیکی امری اجتناب ناپذیر است. درصد بالایی از این وسایل از PVC نرم ساخته می‌شوند، همچنین به دلیل مقاومت بالای آن‌ها در برابر مواد شیمیایی،گرما، روغن و گریس در اکثر صنایع کاربرد دارند.

۶-روکش کابل و شبکه برق و مخابرات

یکی از زمینه­ها کاربردی در زمینه استفاده از PVC نرم، صنعت کابل و شبکه برق و مخابرات است. PVC نرم به خاطر عایق بودن، انعطاف و استقامت کششی، گزینه­بسیار خوبی برای تولید روکش کابل­ها است. به عنوان مثال در دکل های فشار قوی برق کابل های قطور آن کیلومتر ها بدون هیچ خرابی و یا پارگی جریان برق را از شهری به شهر دیگر منتقل می کنند. این اتفاق بزرگ، مدیون نقش PVC است که این جریان را در این شبکه­­ها، برقرار کرده است.

۷-مواد اولیه کف پوش ماشین و منزل

بهره گیری از این PVC در تولید کف پوش‌ها سبب افزایش استحکام کف پوش و عمر مفید این محصولات می شود.

۸- صنعت پوشاک

از PVC برای ساخت ماده ای شبیه چرم که رکسین نام دارد، فرموله می‌شود و با ایجاد تغییراتی در فرمول ماده اولیه، این چرم مصنوعی را تولید می‌کنند. از این چرم مصنوعی می‌توان برای ساخت کت، کفش، شلوار، پیراهن استفاده کرد.

کاربرد های پی وی سی سخت

از پی وی سی سخت در تولید لوله های آبیاری و تولید پروفیل ها پنجره و کارت های اعتباری و .... استفاده می‌شود

۱-لوله های آب و فاضلاب

یکی از زمینه­هایی که کاربرد  PVC در آن بسیار پرنقش است، تولید لوله های آب و فاضلاب است. لوله ­های PVC به خاطر وزن کم، پایداری و دوام بالا و همین­طور مقاومت بسیار زیاد آن در برابر رطوبت، نقش موثری در انتقال آب و فاضلاب شهری ایفا می­کنند. این لوله­ها به نسبت لوله ­های فلزی، بسیار ارزان­تر و سبک­تر هستند، لذا با توجه به دلایل ذکر شده، استفاده از آن‌ها در شبکه انتقال آب، امری کاملاً توجیه­پذیر است.

۲ مواد اولیه آسفالت و بتن

از جمله مواد اولیه مورد نیاز برای تولید آسفالت و بتن، PVC هست که به استحکام این محصولات کمک می کند. در حال حاضر از انواع PVC سخت با کیفیت و مرغوب در ساخت آسفالت و بتن بهره گرفته می شود.

۳-تولید پنجره های PVC

تولید کننده PVC مطلع است که این ماده، قابلیت تبدیل شدن به اشکال هندسی متعددی را دارد. به همین خاطر می توان به راحتی محصولاتی با اشکال چهارگوش مثل قاب پنجره های ساختمانی را تولید کرد.

۴-کارت های اعتباری

در زمان ساخت PVC  آگاهی از این مسئله لازم است که، بدنه کارت‌های اعتباری نیز از جنس PVC ساخته شده است. PVC به خاطر داشتن پایداری بالا در برابر تخریب بافت، توانسته محصولاتی را به بازار عرضه نماید که برای سلامتی انسان بی خطر است.

۵-ساخت فیلم PVC جهت تولید تزیینات داخلی منزل

تولید فیلم PVC، یکی دیگر از زمینه­هایی است که کاربرد PVC در آن ملاحظه می­شود. از این فیلم، برای ساخت تزیینات منزل، همچون کابینت آشپزخانه، کمد لباس، دیوارپوش، سقف‌های کاذب، مبلمان و … استفاده می­شود. مقاومت بدنه پی‌وی‌سی سخت در برابر رطوبت، فشار و ضربه باعث شده تا از این ماده برای تولید ابزار تزییناتی مطلوب و باکیفیت استفاده شود.

از کاربردهای دیگر PVC می‌توان به ساخت انواع لوازم پزشکی، مثل لوله‌های پزشکی، کف‌پوش ساختمان، لوازم بسته بندی غذا، ظروف یکبار مصرف، مخروط­های ترافیکی، نرده­­های وینیل، کیسه های خون و… اشاره کرد.

منبع: شمس جاوید

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
مستربچ مشکی چه کاربردهایی دارد؟

مستربچ مشکی یکی از تقویت کننده ها و افزودنیهایی است که امروزه کاربرد های بسیار زیادی دارد. چرا که زنجیره های پلیمری تولید شده به تنهایی نمی توانند تمام نیازهای موجود در صنایع را برطرف سازند. به همین دلیل برای انکه نیاز صنایع تامین گردند، عمدتا افزودنی هایی به پلیمرها اضافه می شوند. مستربچ مشکی یکی از ترکیباتی است که امروزه طرفداران بیشماری را به سمت خود جذب کرده است. به طور کلی ویژگی بارز افزودنی های مستربچ مشکی خاصیت توزیع مناسب است. به این ترتیب به راحتی در پلیمر مورد نظر پخش شده و به همین دلیل به عنوان یک افزودنی رنگی شناخته می شود.

در تولید لوله‌های پلاستیکی چه نوع کامپاندی استفاده میشود؟

با پیشرفت صنعت پتروشیمی، کاربرد مواد پلیمری در ساخت انواع لوله‌های پلاستیکی روز به روز بیشتر می‌شود؛ به گونه‌ای که در بسیاری از مصارف، لوله‌های پلاستیکی جای انواع مختلف لوله را گرفته است. تولید گسترده لوله‌های پلیمری و قابلیت نصب سریع و آسان آن‌ها و همچنین دوام بالا و ارزان بودن آن‌ها در مقایسه با لوله‌های دیگر، استفاده از لوله‌های پلاستیکی را در مصارف مختلف اجتناب‌ناپذیر کرده‌است.

معرفی TPV و ترموپلاستیک الاستومر ولکانیزه

TPV یکی از زیردسته‌های اصلی و پیشرفته‌تر ترموپلاستیک الاستومرها است. TPEها نسل نوینی از آلیاژهای پلیمری هستند . این آلیاژها خواص فیزیکی-مکانیکی مشابه رابرهای پخت‌شده را بدون نیاز به فرآیند پخت برآورده می‌کنند. این محصولات، دارای یک جز رابری و جز سخت پلاستیکی هستند که بخش نرم، وظیفه ایجاد انعطاف‌پذیری مطلوب، و بخش سخت، وظیفه ایجاد استحکام مناسب را در محصولات بر عهده دارند. برای دست‌یابی به خواص مکانیکی مطلوب‌تر مانند مانایی فشار کمتر فاز رابری، این آلیاژها پخت می‌شوند که به محصول حاصل، ترموپلاستیک الاستومر ولکانیزه (Thermoplastic Elastomer Vulcanize) می‌گویند. در این مقاله به بررسی TPV، ویژگی‌ها و کاربردهای آن می‌پردازیم.

پودر اپتیکال برایتنر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اپتیکال برایتنر (optical brightener) یا همان سفیدکننده نوری یک ماده شیمیایی با نام تجاری OB است. اپتیکال برایتنر یک سفیدکننده مقاوم در برابر حرارت و مواد شیمیایی است که باعث افزایش سفیدی می‌شود و رنگ‌های درخشان‌تری را ایجاد می‌کند. از این ماده برای از بین‌بردن رنگ زرد یک پلیمر و برای داشتن ظاهری سفیدتر استفاده می‌شود. این ماده را با نام‌های روشن‌کننده نوری، اپتیکال وایتنر، فلوئورسنت برایتنر، فلوئورسنت اپتیکال برایتنر نیز می‌شناسند. در ادامه این مقاله با اپتیکال برایتنر، ویژگی‌ها و کاربردهای آن آشنا می‌شوید و در آخر ضمن بیان برخی از نکات ایمنی در هنگام استفاده از این محصول، نگاهی به تجارت اپتیکال برایتنر در برخی از صنایع میاندازیم.

مستربچ سفید چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد مستربچ سفید در صنایع مختلف بسیار گسترده است. عمده‌ترین کاربرد مستربچ سفید در صنایع تولید محصولات پلاستیکی است. علاوه بر این در صنایعی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع خودروسازی، حمل و نقل و … نیز کاربرد دارد. مستربچ سفید در اثر ترکیب دو رنگدانه کلسیم کربنات و دی اکسید تیتانیم یا تیتان در یک بستری پلیمری تولید می‌شود. پلیمر پایه مورد استفاده در تولید مستربچ‌های سفید، در بیشتر موارد پلی‌اتیلن است. با افزایش درصد رنگدانه تیتان می‌توان میزان پوشش‌دهی محصول نهایی را ارتقا داد و رنگ سفید بهتری را بدست آورد. علاوه بر آن حضور دی اکسید تیتانیوم می‌تواند محصول نهایی تولیدی را در مقابل تغییرات اقلیمی و آب و هوایی مقاوم‌تر کند. همچنین مستربچ سفید در درجه‌های مختلفی تولید می‌شود. در هر یک از انواع تولیدی این ماده، درصد حضور دی اکسید تیتانیم بین ۳۰ تا ۷۵ درصد متفاوت است. در ادامه به بررسی کاربرد‌های مستربچ سفید در صنایع مختلف می‌پردازیم.

چگونگی تولید پلی پروپیلن مقاوم به ضربه

پلی پروپیلن یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین مواد پلیمری است که کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. پلی پروپیلن مقاوم به ضربه، یکی از انواع PP است که در کاربردهایی که جذب انرژی ضربه اهمیت داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از محصولاتی که در زندگی روزمره با آنها مواجه می‌شویم، از پلی پروپیلن تولید می‌شوند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که پلی پروپیلن در حال حاضر به عنوان پر مصرف‌ترین ماده پلیمری در سطح دنیا به حساب می‌آید. همین مسئله باعث شده است که محققان به فکر راه‌های تقویت خواص این ماده پلیمری باشند. یکی از این خواص مورد نظر افزایش قابلیت مقاومت به ضربه در این ماده است. در ادامه بررسی خواهیم کرد که پلی پروپیلن مقاوم به ضربه چیست و چگونه تولید می‌شود.

در خرید مستربچ ها چه نکاتی مهم هستند؟

امروزه محصولات و فرآورده‌های پلاستیکی، از کاربردهای زیادی در زندگی روزمره مردم برخوردار هستند. همانطور که ما با نگاه کردن به محیط زندگی خود می‌بینیم که منابع عظیمی از محصولات پلاستیکی و پلیمری اطراف ما را فرا گرفته است؛ همانگونه که می‌بینیم و می‌دانیم که مصرف نکردن از محصولات پلاستیکی به امری اجتناب‌ناپذیر در بخش‌های مختلف زندگی‌مان تبدیل شده است. یکی از همین محصولات که به وفور در تولید انواع محصولات پلاستیکی کاربرد دارد، مستربچ است.

مستربچ افزودنی چیست چه کاربردهایی دارد؟

مستربچ افزودنی جز مواد اولیه پرکاربردی هستند که در ساخت انواع محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از تولیدکنندگان برای بالا بردن کیفیت تولید، سرعت بخشیدن به فرایند کارشان و همچنین ماندگارتر کردن محصولشان از این مستربچ افزودنی‌ استفاده می‌کنند. با افزودن مستربچ افزودنی به مواد اولیه تولیدکنندگان می‌توانند به خواص دلخواه محصولشان دست پیدا کنند. مستربچ، پودر رنگ (پیگمنت) یا مواد شیمیایی‌ است که یا به منظور تولید رنگ، یا بهبود خواص و یا کمتر کردن قیمت تمام شده به پلیمر اضافه می‌گردد. مستربچ افزودنی از سه جزء پایه پلیمری، مواد شیمیایی افزودنی و عامل سازگارکننده‌ی فعال به عنوان پخش­ کننده آن تشکیل شده است. در تصویر 1 استفاده و کاربرد مستربچ آورده شده است.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای