لیست محصولات

گرانول بازیافتی چیست و چه مزایایی دارد؟ گرانول نوع خاصی از پلیمر نیست، بلکه به شکل دانه‌دانه پلیمرها گرانول گفته می‌شود. گرانول بازیافتی نیز، همان‌طور که از اسم آن پیداست، اولا گرانول است، یعنی شکل دانه‌دانه دارد، و دوم اینکه از مواد بازیافتی تولید شده‌است. در حقیقت از پلیمر و ضایعات پلاستیک مانند پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن و سایر پلاستیک‌های قابل بازیافت ساخته می‌شود و برای استفاده از آن باید آن را ذوب کرد و سپس شکل داد تا بتوان قطعات جدیدی را ساخت.

تفاوت گرانول بازیافتی و نو؛ منظور از گرید آف چیست؟

دو شاخصه اصلی محصولات پتروشیمی شاخص جریان مذاب (MFI) و دانستیه (Density) هستند. اگر خواص یک محصول پلیمری از خواص ذکرشده در دیتاشیت محصول نو فاصله داشته باشد، به آن محصول، گرید آف می‌گویند. در صورتی که یک گرید پلیمری، در محدوده یکی از این شاخصه‌ها نباشد، به آن آف ۱ (off 1) گفته می‌شود و در صورتی که از هر دو محدوده MFI و Density خارج شود، به آن آف ۲ (off 2) گفته می‌شود.

گاهی اوقات ممکن است مواد اولیه هر دو رِنج را دارا باشد اما دارای آلودگی یا رگه‌های سیاه باشد که به آن محصول هم، آف ۱، گفته می‌شود. گاهی نیز ممکن است مواد اولیه تولیدشده، در یکی از رِنج‌ها نباشد و دارای آلودگی هم باشد که به آن محصول هم آف ۲ گفته می‌شود.

گرید دیگری نیز تحت عنوان آف ۳ (off 3) وجود دارد که به آن در بازار «دَم جارو!» هم می‌گویند؛ این گرید می‌تواند دارای ناخالصی‌های دیگری مانند سنگ‌ریزه یا هر نوع زباله ریز و درشت باشد 

تولید گرانول بازیافتی

مکانیزم ماشین‌های تولید قطعات پلاستیکی به صورتی است که بهتر است مواد اولیه ورودی آن‌ها به شکل ساچمه‌های کوچک پلاستیکی باشد.‌ مواد پلاستیکی واردشده پس از آسیاب‌شدن، به اشکال ورقه‌ای یا گوشه‌دار تغییر شکل می‌دهند، لذا نمی‌توانند به راحتی در قیف‌های ورودی این دستگاه‌ها مورد استفاده قرار بگیرند.
این در حالیست که عدم وجود یکنواختی در مواد آسیابی، خود باعث تأثیر منفی بر کیفیت محصولات تولیدی خواهد بود و البته در زمان مخلوط‌شدن هم بدلیل عدم یکنواختی اندازه آن‌ها با مواد دیگر، همیشه این ترکیب غیر یکنواخت است. در نتیجه واحدهای تولیدی این مواد، ترجیح می‌دهند از گرانول به عنوان مواد اولیه استفاده کنند تا کمترین میزان ضرر اقتصادی را متحمل شوند.

در ادامه به انواع روش‌های تولید گرانول بازیافتی می‌پردازیم.

۱. تولید گرانول رشته ای (Stand Type)

اولین روش تولید گرانول بازیافتی، به‌ صورت رشته‌ ای صورت می‌پذیرد. از آنجایی که ساخت دستگاه تولید این روش نسبتا ساده است؛ در بازار داخلی با استقبال بیشتری روبه‌ رو شده است. در این روش ابتدا تکه‌‌های مذاب پلاستیک از داخل دستگاه اکسترودر عبور کرده و سپس از صافی‌‌هایی به‌صورت رشته‌‌ای خارج می‌‌شوند. در ادامه این مواد را از استخر آب برای فرایند سردشدن عبور می‌دهند و پس از آن به سمت آسیاب پلاستیک هدایت می‌کنند تا پس از پردازش خشک شوند.

البته از این روش برای تولید مواد تازه استفاده نمی‌شود، چون اکثرا دارای لبه‌‌های تیز هستند و این خشکی‌‌ها باعث پایین آمدن خروجی نهایی محصولات می‌‌شود. البته مشکل دیگری که این دستگاه‌ ها با آن مواجه هستند، نیاز مبرم به یک اپراتور تمام‌‌وقت برای کنترل آن‌‌هاست.
از آنجایی‌که خطوط انتقال پلاستیک اکثرا قطع می‌شوند، بهتر است یک نیروی کار به ‌صورت مداوم آن‌ ها را مورد بررسی و کنترل قرار دهد.

۲. تولید گرانول خشک (Hot Die Face Cutting)

در این روش پلاستیک‌های خرد شده پس از ذوب شدن در اکسترودر و عبور از صافی، از سوراخ های ریزی خارج می‌شوند و به همان شکل مذاب، بوسیله ی تیغه‌ای با سرعت زیاد برش می‌خورند و همزمان بوسیله ی ایجاد مکش و با عبور از مسیر های لوله ای، سرد و خشک می‌شوند. در مرحله بعدی وارد مخزن بزرگتری شده که در آن با ایجاد اختلاف فشار، گرانول های سنگین تر در پایین مخزن ته نشین شده و اجزا کاربردی آن در بالا دست، قابل دسترس خواهد بود.

ساختن این نوع ماشین آلات نیاز به دقت بیشتری داشته و قیمت این خط تولید به مراتب بالاتر از روش قبل است. اما گرانول‌های تولیدی در این روش بسیار شبیه به گرانول مواد دست اول می باشد و از نظر ویژگی های پلاستیک، ثبات بهتری در این نوع مواد وجود دارد.

۳. سیستم برش رینگ آّبی (Water Ring Cutting)

این روش همانند تولید گرانول خشک است با این تفاوت که مواد پس از طرد شدن از صافی و بریده شدن، با استفاده از نیروی گریز از مرکز به دور مخزنی می‌چسبند. در اطراف این مخزن آب سردی در جریان است که باعث کاهش دمای مواد می‌شود. در این روش مواد به شکل دانه های عدس در می‌آیند. این سیستم معمولاً برای کامپند های شکننده استفاده می‌گردد.

۴. سیستم برش زیر آب (Under Water Cutting)

در این روش مواد همچون روش رشته ای پس از ذوب و عبور از صافی به زیر آب هدایت شده و در همانجا با سرعت، برش می‌خورند. این روش معمولاً برای ظرفیت های بالا (مثلاً یک تن در ساعت) استفاده می شود و یکی از دلایل آن، بالا بودن هزینه نگهداری سیستم (Maintenance) است. این روش برای اکثر ترموپلاسیتک ها مناسب می باشد.

چرا از گرانول بازیافتی استفاده می‌کنیم؟

به طور کلی می‌توان انگیزه‌های بازیافت ضایعات و تولید مجدد گرانول از آن‌ها را به سه دسته کلی تقسیم کرد:

۱. انگیزه‌های اقتصادی

در وهله اول، انگیزه‌های اقتصادی باعث جذب افراد به این صنعت شده است. در جهت پایین آوردن هزینه و استفاده بهینه از منابع، اصلی‌ترین انگیزه واحد‌های تولیدی برای استفاده از گرانول بازیافتی بحث اقتصادی آن است. همچنین خود فرآیند بازیافت نیز با ایجاد ارزش افزوده قابل توجهی همراه است. به طور مثال پس از تبدیل مواد ضایعاتی به گرانول، قیمت آن در بازار مصرف بین سه تا شش برابر خواهد شد. با این وجود به هیچ عنوان نباید از اثرات مثبت بازیافت انواع مختلف‌ لاستیک، غافل شد.

استفاده از گرانول بازیافتی، هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زیست محیطی مزایای بسیاری دارد.

۲. انگیزه‌های زیست محیطی

از آن‌جایی که عمر مواد پلاستیکی بسیار زیاد است و تا سال‌های سال به صورت دست‌نخورده در طبیعت باقی می‌ماند، دفن و یا رهاسازی آن‌ها در محیط زیست اثرات جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. سوزاندن این مواد نیز علاوه بر آزادسازی گازهای سمی و آلودگی‌ها و مخاطرات ناشی از آن، منجر به افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای و در نهایت گرم‌تر شدن کره زمین خواهد شد.

برآورد می‌شود بین ۵ تا ۱۰ درصد تولیدات صنعت پلاستیک کشور بازیافت‌شده و مجددا به چرخه تولید و استفاده بازمی‌گردد. از میان روش‌های مختلف بازیافت، بازیافت مکانیکی PVC به نسبت ساده و معمول است. بازیافت و تولید گرانول بازیافتی PVC یکی از روش‌های مرسوم مدیریت زباله و همچنین بهره‌برداری بهینه از منابع سوخت‌های فسیلی، مانند نفت و گاز طبیعی است.

۳. انگیزه‌های صنعتی

با توجه به اینکه ماده اولیه تولید انواع پلاستیک محصولات پتروشیمی است، وابستگی روزافزون انسان به مواد پلاستیکی می‌تواند در نهایت منجر به بهره‌برداری بی‌رویه از این منابع شده و توسعه پایدار این دست صنایع را به مخاطره بیندازد. بخش اعظمی از منابع طبیعی که امروزه در اختیار ما قرار دارد سهم نسل‌های آینده است اما به نظر می‌رسد در صورت استمرار وضع موجود میراث فرزندان ما را کوه‌هایی مملو از زباله‌های پلاستیکی و کمبود شدید سوخت‌های فسیلی تشکیل خواهد داد.

کاربرد انواع گرانول بازیافتی

از آنجایی که سالانه ضایعات پلاستیک زیادی در سطح کشور تولید می‌شود، لازم و ضروری است که‌این ضایعات پلاستیک را بازیافت و با تبدیل آنها به انواع گرانول پلاستیک مانند گرانول پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن و پلی‌استایرن و… استفاده مجدد از آنها در صنایع تولیدی و بسته بندی  می‌توان در سرمایه و انرژی تولید کنندگان صرفه جویی کرد.

یکی از دلایلی که این امر اهمیت خیلی زیادی دارد استفاده از ضایعات پلاستیک‌های فرسوده و دپو‌شده که روز‌به‌روز به حجم آن‌ها اضافه می‌شود، است. با استفاده مجدد از این ضایعات پلاستیکی می‌توان کمک شایانی به محیط زیست کرد.

قیمت پایه گریدهای آف محصولات پلیمری چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت گریدهای آف ۱، ۹۰ درصد قیمت گرید on، قیمت گریدهای آف ۲، ۸۰ درصد قیمت پایه گرید on، آف ۳، ۶۰ درصد قیمت پایه، کلوخه ۴۰ درصد قیمت پایه است. قیمت پودر on grade، تا ۳ درصد کمتر از اصل قیمت پایه محاسبه و در بورس کالا برای فروش، عرضه می‌شود.

جمع بندی

گرانول بازیافتی می‌تواند حاوی رنگ باشد که در آن صورت از رنگدانه پلاستیک (مستربچ) استفاده می‌شود. نحوه چگونگی بازیافت مواد پلاستیکی در فرآیند بازیافت، متناسب با نوع آن ماده متغیر است. بدین ترتیب که هر نوع پلیمر جدا از انواع دیگر بازیافت می‌شود، در غیر این صورت فرآیند بازیافت با اشکال روبه رو خواهد شد.

منبع : شمس جاوید

آخرین اخبـــار و مقـــالات جدیدتـرین مقـــالات با ما همیشه به روز باشید
آرشیو مقالات
در تولید لوله‌های پلاستیکی چه نوع کامپاندی استفاده میشود؟

با پیشرفت صنعت پتروشیمی، کاربرد مواد پلیمری در ساخت انواع لوله‌های پلاستیکی روز به روز بیشتر می‌شود؛ به گونه‌ای که در بسیاری از مصارف، لوله‌های پلاستیکی جای انواع مختلف لوله را گرفته است. تولید گسترده لوله‌های پلیمری و قابلیت نصب سریع و آسان آن‌ها و همچنین دوام بالا و ارزان بودن آن‌ها در مقایسه با لوله‌های دیگر، استفاده از لوله‌های پلاستیکی را در مصارف مختلف اجتناب‌ناپذیر کرده‌است.

معرفی TPV و ترموپلاستیک الاستومر ولکانیزه

TPV یکی از زیردسته‌های اصلی و پیشرفته‌تر ترموپلاستیک الاستومرها است. TPEها نسل نوینی از آلیاژهای پلیمری هستند . این آلیاژها خواص فیزیکی-مکانیکی مشابه رابرهای پخت‌شده را بدون نیاز به فرآیند پخت برآورده می‌کنند. این محصولات، دارای یک جز رابری و جز سخت پلاستیکی هستند که بخش نرم، وظیفه ایجاد انعطاف‌پذیری مطلوب، و بخش سخت، وظیفه ایجاد استحکام مناسب را در محصولات بر عهده دارند. برای دست‌یابی به خواص مکانیکی مطلوب‌تر مانند مانایی فشار کمتر فاز رابری، این آلیاژها پخت می‌شوند که به محصول حاصل، ترموپلاستیک الاستومر ولکانیزه (Thermoplastic Elastomer Vulcanize) می‌گویند. در این مقاله به بررسی TPV، ویژگی‌ها و کاربردهای آن می‌پردازیم.

پودر اپتیکال برایتنر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اپتیکال برایتنر (optical brightener) یا همان سفیدکننده نوری یک ماده شیمیایی با نام تجاری OB است. اپتیکال برایتنر یک سفیدکننده مقاوم در برابر حرارت و مواد شیمیایی است که باعث افزایش سفیدی می‌شود و رنگ‌های درخشان‌تری را ایجاد می‌کند. از این ماده برای از بین‌بردن رنگ زرد یک پلیمر و برای داشتن ظاهری سفیدتر استفاده می‌شود. این ماده را با نام‌های روشن‌کننده نوری، اپتیکال وایتنر، فلوئورسنت برایتنر، فلوئورسنت اپتیکال برایتنر نیز می‌شناسند. در ادامه این مقاله با اپتیکال برایتنر، ویژگی‌ها و کاربردهای آن آشنا می‌شوید و در آخر ضمن بیان برخی از نکات ایمنی در هنگام استفاده از این محصول، نگاهی به تجارت اپتیکال برایتنر در برخی از صنایع میاندازیم.

مستربچ سفید چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد مستربچ سفید در صنایع مختلف بسیار گسترده است. عمده‌ترین کاربرد مستربچ سفید در صنایع تولید محصولات پلاستیکی است. علاوه بر این در صنایعی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع خودروسازی، حمل و نقل و … نیز کاربرد دارد. مستربچ سفید در اثر ترکیب دو رنگدانه کلسیم کربنات و دی اکسید تیتانیم یا تیتان در یک بستری پلیمری تولید می‌شود. پلیمر پایه مورد استفاده در تولید مستربچ‌های سفید، در بیشتر موارد پلی‌اتیلن است. با افزایش درصد رنگدانه تیتان می‌توان میزان پوشش‌دهی محصول نهایی را ارتقا داد و رنگ سفید بهتری را بدست آورد. علاوه بر آن حضور دی اکسید تیتانیوم می‌تواند محصول نهایی تولیدی را در مقابل تغییرات اقلیمی و آب و هوایی مقاوم‌تر کند. همچنین مستربچ سفید در درجه‌های مختلفی تولید می‌شود. در هر یک از انواع تولیدی این ماده، درصد حضور دی اکسید تیتانیم بین ۳۰ تا ۷۵ درصد متفاوت است. در ادامه به بررسی کاربرد‌های مستربچ سفید در صنایع مختلف می‌پردازیم.

چگونگی تولید پلی پروپیلن مقاوم به ضربه

پلی پروپیلن یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین مواد پلیمری است که کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. پلی پروپیلن مقاوم به ضربه، یکی از انواع PP است که در کاربردهایی که جذب انرژی ضربه اهمیت داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از محصولاتی که در زندگی روزمره با آنها مواجه می‌شویم، از پلی پروپیلن تولید می‌شوند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که پلی پروپیلن در حال حاضر به عنوان پر مصرف‌ترین ماده پلیمری در سطح دنیا به حساب می‌آید. همین مسئله باعث شده است که محققان به فکر راه‌های تقویت خواص این ماده پلیمری باشند. یکی از این خواص مورد نظر افزایش قابلیت مقاومت به ضربه در این ماده است. در ادامه بررسی خواهیم کرد که پلی پروپیلن مقاوم به ضربه چیست و چگونه تولید می‌شود.

در خرید مستربچ ها چه نکاتی مهم هستند؟

امروزه محصولات و فرآورده‌های پلاستیکی، از کاربردهای زیادی در زندگی روزمره مردم برخوردار هستند. همانطور که ما با نگاه کردن به محیط زندگی خود می‌بینیم که منابع عظیمی از محصولات پلاستیکی و پلیمری اطراف ما را فرا گرفته است؛ همانگونه که می‌بینیم و می‌دانیم که مصرف نکردن از محصولات پلاستیکی به امری اجتناب‌ناپذیر در بخش‌های مختلف زندگی‌مان تبدیل شده است. یکی از همین محصولات که به وفور در تولید انواع محصولات پلاستیکی کاربرد دارد، مستربچ است.

مستربچ افزودنی چیست چه کاربردهایی دارد؟

مستربچ افزودنی جز مواد اولیه پرکاربردی هستند که در ساخت انواع محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از تولیدکنندگان برای بالا بردن کیفیت تولید، سرعت بخشیدن به فرایند کارشان و همچنین ماندگارتر کردن محصولشان از این مستربچ افزودنی‌ استفاده می‌کنند. با افزودن مستربچ افزودنی به مواد اولیه تولیدکنندگان می‌توانند به خواص دلخواه محصولشان دست پیدا کنند. مستربچ، پودر رنگ (پیگمنت) یا مواد شیمیایی‌ است که یا به منظور تولید رنگ، یا بهبود خواص و یا کمتر کردن قیمت تمام شده به پلیمر اضافه می‌گردد. مستربچ افزودنی از سه جزء پایه پلیمری، مواد شیمیایی افزودنی و عامل سازگارکننده‌ی فعال به عنوان پخش­ کننده آن تشکیل شده است. در تصویر 1 استفاده و کاربرد مستربچ آورده شده است.

کاربردهای کامپاند پلی اتیلن

کامپاند پلی اتیلن از رایج‌ترین پلیمرها در خانواده پلاستیک‌ها است که امروزه 30 درصد از کل مواد پلاستیکی را تشکیل می‌دهد. پلیمر پلی اتیلن سنتز شیمیایی پلی اتیلن می‌باشد که ترکیب نفت خام و گازهای طبیعی علت تشکیل این نوع پلیمراست. از پرمصرف‌ترین کامپاندهای پلیمری گرمانرم برای قطعات و اجزا، کامپاند پلی اتیلن است که در برابر ضربه بسیار مقاوم بوده و ضریب اصطکاک کمی دارد ,و همچنین از خواص الکتریکی خوبی برخوردار است و مهم‌تر از همه نکات گفته شده کامپاند پلی اتیلن سبک وزن است. از ویژگی‌های بارز کامپاند پلی اتیلن قابلیت ذوب شدن در هنگام قالب‌گیری است.

نظـــر خـــود را ثـــبت کنیـــد اعتماد با یک خرید حرفه ای