CBS؛ شتاب‌دهنده لاستیکی

 • ۱۴ تیر ۱۴۰۳

 • تعداد نظرات: 21

 • تعداد بازدید: 18

 • CBS شتاب‌دهنده سولفون آمید و مناسب برای لاستیک طبیعی و لاستیک مصنوعی است. CBS  می‌تواند اختلاط سریع و کارآمدی را بدون سوختن یا از بین بردن خواص فیزیکی ارائه دهد. CBS  مرغوب، ولکانیزاسیونی با استحکام کششی بالا ایجاد می‌کند و در دماهای معمولی با تاخیر عمل می‌کند.

  این شتاب‌دهنده (بنزوتیازیل سولفنامیدها) جز دسته اول از شش دسته شتاب‌دهنده‌های لاستیکی یعنی Sulfenamides قرار می‌گیرد و دروقاع شتاب‌دهنده اصلی پخت لاستیک است.

  CBS  شتاب دهنده پخت لاستیک

  بنزوتیازیل سولفنامیدها در گروه اول این مواد قرار دارند و شتاب دهنده اصلی پخت گوگردی هستند که امروزه در صنعت لاستیک مورد استفاده قرار می گیرند. نقش این مواد در پخت به این صورت است که در زمان عمل کراس لینک تاخیر ایجاد می کنند تا در دمای پردازش پخت صورت نگیرد. به عنوان مثال، مخلوط کردن، اکستروژن و غیره. هنگامی که لاستیک مخلوط در دمای پخت قرار گرفت، این مواد سرعت پخت را تقویت می کنند.

  CBS جز این دسته از شتاب دهنده ها قرار می گیرد.  CBSکه با نام CZ هم به شناخته میشود یک شتاب دهنده سولفانید اولیه متوسط تا سریع برای EPDM,NBR,SBR,NR,IR,HR مناسب است استفاده از این محصول در دمای معمول فرایند موثرتر و ایمن تر و زمان شستشوی کوتاه تری است و به دلیل اختلاط سریع باعث سوزش و یا از بین بردن خصوصیات فیزیکی نمیشود . از این ماده به عنوان یک شتاب دهنده ثانویه در ترکیب با سایر شتاب دهنده ها به عنوان یک عامل تنظیم کننده ولکانیزاسیون استفاده میشود که باعث آهسته تر شدن ولکالنیزاسیون میشود. به سه صورت پودری ، پودر روغنی ، گرانولی و به رنگ سفید و یا خاکستری روشن است که با توجه به درخواست مشتری قابل ارائه است و همراه با کمی بو و غیرسمی است.  به علت تلخی که دارد از آن نمیتوان در محصولاتی که در تماس مکرر با مواد غذایی هستند استفاده کرد. به عنوان یک شتاب‌دهنده ثانویه هم در کنار دیگر شتاب‌دهنده‌ها کاربرد دارد.

  سی.بی.اس CBS عامل تنظیم ولکانیزاسیون به شمار می‌رود و روند آن را آهسته‌تر می‌کند. به این صورت که در زمان عمل کراس‌لینک در پروسه پخت تاخیر ایجاد می‌کند تا پخت در دمای فرایند انجام نشود. هنگامی که مخلوط لاستیک در دمای پخت قرار گرفت، CBS سرعت پخت را تقویت می‌کند. بعد از پخت هم خواص فیزیکی بسیار خوبی دارد و سریع کامل می‌شود.

  این شتاب‌دهنده در بنزن، بولوئن، استون، کلروفرم، استات اتیل به سختی حل می‌شود. در آب کاملا نامحلول است. فعالیت CZ را با شتاب‌دهنده‌هایی مانند شتاب‌دهنده قلیایی تیورام و دی تیوکاربامات تقویت می‌کنند.

  سی.بی.اس CBS تلخی دارد و در محصولاتی که تماس مداوم با محصولات غذایی دارند نباید استفاده شود.

  محلول در بنزن، بولوئن ، استون ، کلروفرم ، استات اتیل به سختی در الکل حل می شود و در آب نامحلول است و فعالیت آن را می توان توسط شتاب دهنده های قلیایی تیورام و دیتیوکاربامات تقویت کرد. به علت تلخی که دراد از آن نمیتوان در محصولاتی که در تماس مکرر با مواد غذایی هستند استفاده نمود.

  سی.بی.اس CBS، در تولید محصولات لاستیکی گوناگونی همچون، لاستیک، شلنگ لاستیکی، کفش لاستیکی، انواع کابل‌ها و عایق کابل‌ها و همین‌طور تسمه نقاله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  شتاب دهنده های لاستیک چطور به پخت آن کمک می کنند؟

  شتاب دهنده ها بر مکانیزم پخت گوگرد و سرعت پخت آمیزه تایر تاثیر می گذارند. در فرآینده آمیزه لاستیکی از لحاظ صنعتی، زمان اسکورچ (تشکیل مولوکول های آمیزه) باید به اندازه کافی طولانی باشد تا از پخته شدن لاستیک قبل از پرشدن کامل حفره قالب جلوگیری شود. البته این روند نباید خیلی طولانی باشد، زیرا سرعت تولید کاهش پیدا می کند. شتاب دهنده ای را که دمای پخت کاملا ایمنی دارد و در کنار آن قادر به پخت سریع است، می توان به عنوان گزینه ای ایده آل دانست.

  افزودن شتاب دهنده های ثانویه می تواند پخت سریع تری را در سیستم های پخت لاستیکی ایجاد کند. انتخاب یک شتاب دهنده در سیستم پخت گوگردی، نوع ساختار اتصالات عرضی تولیدشده و در نتیجه خواص ماده موردنظر را تعیین می کند. شتاب دهنده انتخابی بر سرعت پخت، ایمنی فرآیند و همچنین تعداد و نوع اتصالات عرضی تشکیل شده تاثیر می گذارد.

  معمولا از سیکلوهگزیل بنزوتیازیل سولفنامید یا «CBS» برای اتصالات عرضی آمیزه لاستیک با گوگرد استفاده می شود. اکنون استفاده از شتاب دهنده های فوق سریع مانند تترامتیل تیورام دی سولفید (TMTD) و دی اتیل دی تیوکاربامات روی «ZDEC» در بهبود خواص پخت و دیگر ویژگی های لاستیک ها مانند NR ( لایه های لاستیک طبیعی) آغاز شده است.

  CBS  چگونه فعال می شود؟

  مکانیزم پخت گوگردی با شتاب دهنده سولفنامیدی، با تشکیل انواع کمپلکس گوگرددهنده شامل شتاب دهنده، فعال کننده و گوگرد آغاز می شود. پس از آن، گونه های میانی با مولکول های لاستیک برای تشکیل ماده موردنیاز تشکیل اتصالات عرضی واکنش می دهند و رادیکال های پرسولفونیل را تشکیل می شوند. رادیکال های پرسولفونیل می توانند برای تشکیل شبکه های سه بعدی به دیگر مولکول های لاستیک جذب شوند یا دوباره با گونه های پیچیده آزادکننده گوگرد واکنش دهند تا رادیکال های زنجیری آماده اتصالات عرضی را ایجاد کنند. مرحله ای که در آن رادیکال های پرسولفونیل با کمپلکس های آزادکننده گوگرد واکنش می دهند، ایمنی کافی برای جریان یابی لاستیکی و پرکردن حفره قالب را ارائه می دهد. شتاب دهنده های سولفنامیدی به میزان قابل توجهی از کمپلکس های آزادکننده گوگرد تشکیل می دهند، این روند باعث به تاخیر افتادن شروع فرآیند پخت در پی واکنش رادیکال های پرسولفونیل با کمپلکس های آزادکننده گوگرد و درنتیجه باعث تغییر در ساختمان اتصالات عرضی و درنهایت تغییر خواص مکانیکی آمیزه لاستیکی می شود. تشکیل این پیوندها باعث تنوع ساختمان اتصالات عرضی از نظر تشکیل پل های مونو، دی و پلی سولفیدی خواهد شد و البته توازن نسبتا مطلوبی را در خواص آمیزه های لاستیکی شامل شتاب دهنده های سولفنامیدی نیز فراهم می کنند. شتاب دهنده CBS سریع ترین سرعت پخت و پایین ترین انرژی فعالسازی را نسبت به دیگر شتاب دهنده های سولفنامیدی دارد، زیرا شتاب دهنده CBS میزان بالاتری از گونه های آمینی را نسبت به سایر شتاب دهنده های سولفنامیدی تولید می کندو همچنین ساختار پیچیده ای را یون روی به عنوان لیگاند در پخت گوگرد تشکیل می دهد.

  حلالیت CBS در حلال های مختلف

  CBS محلول در بنزن، بولوئن ، استون ، کلروفرم ، استات اتیل به سختی در الکل حل میشود و در آب نامحلول است و فعالیت آن را می توان توسط شتاب دهنده های قلیایی تیورام و دیتیوکاربامات تقویت کرد.

  CBS چه کاربردهایی دارد؟

  شتاب دهنده لاستیک CZ به عنوان یک شتاب دهنده اولیه متوسط سریع برای لاستیک طبیعی، لاستیک ایزوپرن، لاستیک استایرن بوتادین و لاستیک نیترول بوتادین استفاده می شود. در ساخت لاستیک، لوله داخلی لاستیک، کمربندهای لاستیکی، کفش لاستیکی، کابل ها و سایر محصولات لاستیکی صنعتی استفاده می شود. به عنوان یک شتاب دهنده ثانویه در ترکیب با سایر شتاب دهنده ها برای تنظیم سرعت ولکانیزاسیون استفاده می شود. به طور عمده در تولید لاستیک، شیلنگ لاستیکی، کفش لاستیکی و کابل و غیره أنواع محصولات لاستیکی کاربرد دارد.انواع مکانیکی از قبیل محافظ، لاشه، شیلنگ های هوا، تسمه نقاله، تسمه های رانندگی، شیلنگ، عایق کابل نیز کاربرد دارد.

  نحوه نگه داری و بسته بندی CBS

  CBS در بسته بندی های 25 و 20 کیلوگرمی در بازار قابل عرضه می شود و باید در محل خشک و خنک نگهدار شود و مدت ماندگاری CBS  12 ماه است.

  مشخصات فنی تترا متیل تیورام دی سولفید

  نام شیمیایی N-Cyclohexyl-2-benzothiazole sulfenamide

  فرمول مولکولی C13H16N2S2

  وزن مولکولی : 264.4 گرم بر مول

  وزن مخصوص : 1.29

  نقطه ذوب اولیه : 97 درجه سانتی گراد

  نقطه ذوب : 99 درجه سانتی گراد

  رطوبت : حداکثر 5 %

  خاکستر : حداکثر 5 %

  آمینه های آزاد : 0.5 %حداکثر

  میزان روغن : 2-1 %

  گوگرد : 24/7-23 %

  1. 1
  2. 2
  دسته‌ بندی‌ ها :

  CBS؛ شتاب‌دهنده لاستیکی

  CBS شتاب‌دهنده سولفون آمید و مناسب برای لاستیک طبیعی و لاستیک مصنوعی است.

  نقد و بررسی‌ها

  هنوز نقد و بررسی‌ای وجود ندارد

  دیدگاهتان را بنویسید

  درباره ما

  شرکت پُرسا صنعت پلیمر به عنوان تامین‌کننده و تولیدکننده مواد اولیه و افزودنی های پلیمری با بهره‌گیری از توان فنی و تخصصی و سال ها تجربه ی فعالان و تولیدکنندگان حوزه پایین دست پتروشیمی  با فراهم نمودن زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری، پیشرو در ارائه خدمات نوآورانه و دانش‌بنیان برای مشتریان تخصصی خود می‌باشد.

  راه های ارتباطی

  آدرس دفتر

  ميدان هروي - خيابان وفامنش - ساختمان اداري شايان - طبقه سوم - واحد ١٤

  شماره تلفن

  021-22976310 | 021-22976340

  09106625232 | 09106624232

  ادرس ایمیل

  info@polytiz.com

  طراحی شده توسط فرادید